Kadınların Başrolde Olduğu 10 Harika Film

Sizi kadın olduğunuz için gururlandıracak ve etrafınızdaki kadınlara bakış açınızı güçlendirici filmleri sizler için derledik!

En sevdiğimiz kadın merkezli filmleri listelemek için harika bir gün. Sadece eğlence dünyasının ötesine geçen filmler; ilham veren, güç veren ve genel olarak bir rahme sahip olduğunuz için gurur duymanızı sağlayan filmler. Seçtiğimiz filmlerin her biri, kadınların bir kez bir şeye karar verdiklerinde her şeyin mümkün olduğunu hatırlatıyor; uzaya bir roket göndermekten, tek başına bütün bir orduyu ele geçirmeye kadar.

Kadınlar gününüz kutlu olsun!

İyi seyirler!

1. Kızarmış Yeşil Domatesler

Orijinal İsmi: Fried Green Tomatoes

Süre: 130dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Jon Avnet
Yapımı: 1991 - ABD

Evliliği yolunda gitmeyen ve orta yaş bunalımına giren Evelyn Couch, bir bakımevinde tesadüfen tanıştığı Ninny ile arkadaş olur. Onu her ziyaret edişinde, Ninny gençliğinde tanık olduğu bir dostluğun öyküsünü anlatır: 1920'ler Amerika'sında, siyah-beyaz çatışmasının en yoğun olarak yaşandığı günlerde, birçok zorluğa göğüs geren Idgie ve Ruth'un dostluğunun... Bu iki kadının öyküsünden ilham alan Evelyn, Ninny'nin de yardımıyla kendi sorunlarının üstesinden gelmeyi başaracak ve hayata yeniden tutunacaktır.

2. Queen of Katwe

Orijinal İsmi: Queen of Katwe

Süre: 124dk
Tür: Dram
Yönetmen: Mira Nair
Senarist: William Wheeler
Yapımı: 2016 - ABD

Uganda'nın başkenti Kampala'nın Katwe bölgesinde yaşayan 10 yaşındaki Phiona Mutesi (Madina Nalwanga), büyük zorluklar arasında yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Günün birinde Katwe'ye gelen Robert Katende (David Oyelowo), Phiona'nın hayatını değiştirecektir. Çocuklara satranç öğreten Katende'nin yardımıyla satranç oynamaya ve giderek kendini geliştirmeye başlayan Phiona, Uganda'nın en önemli satranç ustalarından bir tanesi olurken, ailesinin daha iyi bir hayat umutlarını sırtında taşımaya ve birçok önyargıyı yıkmaya çalışacaktır. Queen of Katwe filmi, 1996 doğumlu şampiyon satranç oyuncusu Phiona Mutesi'nin gerçek hayat hikayesinden uyarlanarak çekildi.

3. Küçük Kadınlar

Orijinal İsmi: Little Women

Süre: 135dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: Greta Gerwig
Senarist: Greta Gerwig
Yapımı: 2019 - ABD

Louisa May Alcott'un unutulmaz romanından uyarlana film; Meg, Jo, Beth ve Amy isimli dört kız kardeşin Amerikan İç Savaşı’nın sonrasında geçen büyüme hikâyesini konu alıyor. Hikayenin yönetmen Greta Gerwig tarafından yorumlanmış halinde, dört kız kardeşn hikayesi üzerinden kadın hayatına dair o döneme ait temaların yanı sıra zamanın ötesinde konular ve sorunlar da işleniyor.

4. Kör Nokta

Orijinal İsmi: The Blind Side

Süre: 129dk
Tür: Dram
Yönetmen: John Lee Hancock
Senarist: John Lee Hancock
Yapımı: 2009 - ABD

Michael Lewis'in "The Blind Side: Evolution of the Game" adlı kitabından uyarlanacak olan film evsiz bir çocukken iyi bir aile tarafından büyütülerek bu yıl NFL'de en iyi oyuncu seçilen Michael Oher'in hayatı anlatılacak.

5. Kızgın Güneş

Orijinal İsmi: Under The Tuscan Sun

Süre: 113dk
Tür: Komedi , Romantik
Yönetmen: Audrey Wells
Senarist: Audrey Wells
Yapımı: 2003 - ABD , İtalya

San Francisco’lu bir yazar olan Frances Mayes’in (Diane Lane) mükemmel gibi görünen hayatı ani bir olayla sarsılır. Verdiği bir partide, kitabını eleştirdiği için ondan hoşlanmayan bir başka yazar kocasının onu aldattığını söyler. Boşanma süreci, Frances’i derinden etkiler ve artık yazı yazamaz hale gelir. Hatta, en yakın arkadaşı olan lezbiyen Patti bile, Frances’in bir daha artık kendini toparlayamayacağını düşünmektedir.

6. Duyguların Rengi

Orijinal İsmi: The Help

Süre: 146dk
Tür: Dram
Yönetmen: Tate Taylor
Senarist: Tate Taylor
Yapımı: 2011 - ABD , Hindistan

'New York Times En Çok Satanlar’ listesinde bir numara olan ve hakkında çok konuşulan kitaptan uyarlanan 'The Help' 3 cesur kadının şehirdeki katı kuralları ve yerleşik davranışları aralarında gelişen alışılmadık bir arkadaşlıkla nasıl bozduklarının hikayesi anlatılıyor...1960’lı yılların Mississippi’sinde üç farklı ve sıra dışı kişilikleri canlandıran bu cesur kadınlar, kendilerini tehlikeye atan ve toplumsal kurallara karşı gelen gizli bir yazı projesi sayesinde alışılmadık bir dostluk kurarlar. Beklenmedik bu ittifaktan, önemli bir kardeşlik doğar. Hepsi, onları tanımlayan sınırları aşma cesaretini kendilerinde bulur ve bu sınırların bazen aşılmak için konulduğunu fark eder. Bu, şehirdeki herkesi değişen zamanlarla karşı karşıya getirmek demek olsa bile...Dokunaklı, esprili ve umut dolu bir film olan 'The Help', değişim yaratabilmekle ilgili evrensel bir hikaye...

7. Gizli Sayılar

Orijinal İsmi: Hidden Figures

Süre: 127dk
Tür: Dram , Tarih
Yönetmen: Theodore Melfi
Yapımı: 2016 - ABD

Sovyetler Birliği'nin 1957'de Sputnik I ile Yuri Gagarin'i uzaya göndermesinin ardından, Amerika Birleşik Devletleri'nde özellikle NASA üzerinde yörüngeye bir astronot gönderme konusunda baskı iyice artmıştır. Uzay Araştırmaları Birimi'nin başındaki Al Harrison, aralarında siyah kadın matematikçi Katherine Goble Johnson'ın da aralarında bulunduğu özel bir ekip kurar. Matematik dehası Johnson ile birlikte bir başka matematikçi Dorothy Vaughan ve mühendis Mary Jackson, çalıştıkları kurumda karşılaştıkları bütün ayrımcı kurallara rağmen, Amerika'nın uzaya insan gönderme araştırmalarında hayati önemde işler başaracak, birçok önyargıyı yıkmayı başaracaklardır.

8. Diren!

Orijinal İsmi: Suffragette

Süre: 106dk
Tür: Dram , Tarih
Yönetmen: Sarah Gavron
Senarist: Abi Morgan
Yapımı: 2015 - İngiltere , Fransa

Çocukluk yıllarından beri çamaşırcı olarak çalışan Maud Watts, birtakım tesadüfler sonucunda kadınların oy verme hakkıyla ilgili mücadele eden süfrajetlere katılır ve seçme hakkı için mücadele etmeye başlar. Bu durum kendi eşi ve etrafındaki ataerkil toplum tarafından hiç hoş karşılanmasa da Emmeline Pankhurst gibi öncü figürlerin yönlendirmesiyle Maud ve etrafındaki mücadele arkadaşları barışçıl çözüm yollarından seslerini duyurmak için daha saldırgan eylemlere geçmeye karar verirler.

9. Demir Çeneli Melekler

Orijinal İsmi: Iron Jawed Angels

Süre: 125dk
Tür: Dram
Yönetmen: Katja von Garnier
Yapımı: 2004 - ABD

Amerikan tarihindeki önemli olaylardan birine güncel bir bakış açısı getiren Demir Çeneli Melekler, Amerikan kadınlarına oy hakkı kazandırmak için hayatlarını riske atmaktan kaçınmayan ve Hilary Swank'ın canlandırdığı cesur, başarılı ve genç eylemci Alice Paul ve Frances O'Connor tarafından canlandırılan Lucy Burns'ün gerçek yaşam hikayelerini anlatıyor.

10. She's Beautiful When She's Angry

Orijinal İsmi: She's Beautiful When She's Angry

Süre: 87dk
Tür: Belgesel
Oyuncular: Anna Nugent , Colleen Quinn
Yönetmen: Mary Dore
Yapımı: 2014 - ABD

1966'dan 1971'e kadar modern kadın hareketini kuran, kadınların gömülü tarihini yeniden canlandıran bir belgesel.