Forrest Gump

Forrest Gump (1994) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.9
/ 10
7592 oy

06 Temmuz 1994

1994 - ABD

DramRomantik

142 Dak.PT142M

Eric Roth

10524 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Forrest Gump, zeka seviyesi 75 olan bir erkeğin hayatını ele alıyor. Zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump  zamanla akla mantığa uymayan başarılara imza atıyor. Her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece sağlam olan Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor.

Filmi Ekleyen tumay
Popüler Yorumlar
dogukan35 (Efsane) | 10 Mart 2014, 08:25

John Williams ve Alan Silvestri - Forrest Gump Theme/Run Forrest Run Müziğinin bir bölümüyle başlayıp daha o saniyede harika bir yapım olacağını belli olan bir yapım.. İzlemekte geç kaldığım bir kaç yapımdan birisi ayrıca.. Tom Hanks'ın baş yapıtlarından birisi.. Gerçekten zekası bu kadar düşük olan bir insanın neler başarabildiğini ve ne kadar temiz kalpli bir insan olabileceğini anlatabilecek en iyi yapımlardan biri zaten.. Bir yandanda ders çıkarılması gereken bir filmdi.. İki saat boyunca zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsınız.. Her ne kadar kurgu ve olaylar çok iyi düşünülmüşsede bu filmi film yapan Tom Hanks'tır.. Bir başkası oynasa bu kadar başarılı olabilirmiydi.. Belki diyerek açık bir kapı bırakırsın ama aynı tadı vermez diye bilirsin rahatlıkla.. Forrest Gump'ın başından geçen olaylar ve de filmi izledikten sonra okuduğum yorumlarda da belirtildiği gibi film kısaca Amerikan tarihini anlatıyor aslında.. Bu konuyu senaryoda iyi serpiştirmişlerdi.. Ayrıca G.Sinise gibi harika bir oyuncuda oynamış.. Helede oynadığı rol ''Dan Taylor''.. Gayet iyiydi.. Birde şunu belirtmek isterim.. Döneminde Oscar'da Esaretinle Bedeli'yle yarışmış ve ödülü de almış.. Buna gerçekten çok şaşırmıştım zamanında.. Çok iyi bir filmdi ancak bana göre (Kesinlikle imdb'ye göre değil) döneminin en iyi 2. filmi olabilirdi.!. Ama aldığı ödüllerde azımsanacak gibi değil.. Filmde çoğu kişinin aklında kaldığı gibi başta ''Run Forrest Run'' kaldı.. Bu filmi izledikten sonra dünyaya Forrest Gump gözüyle bakmak düşüncesi daha çok ilgimi çekti.. Kesinlikle izlenmesi gereken bir film.. 9/10..!!

0
+21
ayd1 (Star) | 26 Ocak 2013, 00:49

Sen çok yaşa Forrest..! Dram ve komedinin mükemmel harmanlandığı eşsiz bir başyapıt. Kahkahalar gözyaşına karışıveriyor hemen.Film öyle bir içine alıyor ki bizi, her sahnenin içindeyiz,her anı bizde yaşıyoruz…Ve film bitiyor ama etkisinden kurtulmak kolay olmuyor. “Zekam geridir ama sevmenin ne demek olduğunu iyi bilirim” diyen Forrest sevgiyi sevebilmeyi öğretiyor bize;şartsız gönülden sevebilmeyi... Dürüstlüğü,yardımseverliği öğretiyor; içtenliği, merhameti ve masumiyeti görüyoruz onda.İnsan olmayı öğretiyor o bize.Bir hayat dersi verir gibi.. Bu filmin yeri apayrı bende.Yine izledim ve yine duygularımı paylaşmak istedim burada.İzlerken bu denli her anını yaşadığım tüm benliğimle o sımsıcak duyguları hissettiğim başka bir film olmamıştı.Hâlâ izlememiş olanlar aslında kendilerini şanslı saymalılar.Çünkü bu zevki ilk kez tatma fırsatına sahipler. İlk ve son kez en büyük puan sana Forrest! Çünkü senden iyisi yok ve olmayacak.. 10/10

0
+17
Tüm yorumlar (3522)
Leoonidas (Amatör) | 16 Nisan 2014, 14:30

İnsanların hayata bakış açısını değiştiren,tam anlamıyla mükemmel bir film.şüphesiz izleyeceğiniz en içten filmlerden birisidir. ağlayın,gülün,heyecanlanın.izlenmesi gereken bir başyapıt!

Cevap Yaz
0
0
kemalmustafametin (Amatör) | 08 Nisan 2014, 13:07

10 yıl geçti üzerinden hala izlemeyen var mı? Şiddetle tavsiyedir.

Cevap Yaz
0
1
CONVAYNE (Artist) | 03 Nisan 2014, 18:21

İzledikten sonra asla unutulmayacak ve yıllar yılar geçse de yeniden izlemek için iştah kabartan bir film. Robert Zemeckis`in izlediğim her filmi çok iyi ama son dönem de neden animasyon filmler çekmeye yöneldiğini anlaya bilmiş değilim.

Cevap Yaz
0
1
samettibis (Amatör) | 31 Mart 2014, 20:02

Geçenlerde bir yarışma programında filmin adına koş forrest koş dediler. Ünlü repiliğiyle kendine hayran bırakan bir film. hikaye,oyunculuk, tom hanks ne mükemmel bi oyuncusun sen. Hayatınızda izleyebileceğiniz en iyi filmlerden koy arşivine sakla nimet bu nimet

Cevap Yaz
0
1
CHULSOOS (Amatör) | 31 Mart 2014, 02:39

"Run Forrest Run" Koşmak ne kadar önemli olabilir ki? Her neyse...
Filmi geç keşfedenlerdenim.
İzledikten sonra hayatı tekrar sorgulayacaksınız. Güldükten sonra ağlamaya hazır olun. Şahsen bi yerden sonra yaşlar durmuyor. Filmimiz imdb top 250 arasında. İzlemeyen birisini gördüğüm an şiddetle tavsiye ediyorum.
Birleşik Devletler Ulusal Film Kayıtlarında korunması gereken kültürel, tarihi ve estetik bir film olarak seçilmiş.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz