Unutulmaz John Hurt Filmleri

Sinema tarihinin hem başrol, hem de karakter oyuncusu olarak en önemli isimlerinden Sir John Hurt'ün 100'ün üstünde filminden 10 tanesini paylaşıyoruz.

1. 10 Rillington Place (1971)

Televizyon dizilerinden sonra sinemaya yavaş yavaş geçmeye başlayan John Hurt, 10 Rillington Place'teki performansıyla ilk kez BAFTA adaylığı kazanmıştı.

2. Geceyarısı Ekspresi (1978)

Oliver Stone'un yazıp Alan Parker'ın yönettiği, Türkiye'de büyük tartışmalara yol açan Midnight Express filminde Hurt, Billy'nin hapishane arkadaşı Max rolüyle En İyi Yardımcı Oyuncu dalında BAFTA ve Altın Küre sahibi oldu.

3. Yaratık (1979)

Ridley Scott'ın unutulmaz bilimkurgu serisi Alien'ın ilk filminde Hurt, yaratığı mürettebata istemeden musallat eden Kane rolündeydi.

4. Fil Adam (1980)

Görüntüsü yüzünden herkesin uzak durduğu, ancak deforme olmuş vücudunun içinde altın gibi bir kalp taşıyan John Merrick'in dokunaklı hikayesini anlatan The Elephant Man'de John Hurt, kariyerinin en iyi performanslarından birini sergileyerek En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar adayı olsa da ödül, Raging Bull'daki Jake LaMotta performansıyla Robert De Niro'ya gitti.

5. Bindokuzyüzseksendört (1984)

George Orwell'ın klasik distopyası Nineteeneightyfour'un bu uyarlamasında Hurt, müthiş bir karakter değişimi geçiren Winston rolünü başarıyla canlandırdı.

6. Skandal (1989)

1960'ların Britanyası'nda büyük fırtınalar koparan Profumo Skandalı'nın iç yüzünü anlatan Scandal'da John Hurt, Catherine'i keşfeden rahat, neşeli, ancak talihsiz bir sonla hayatını sonlandırmış Stephen Ward rolünde oynadı.

7. Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)

2000'li yıllara damgasına vuran 8 filmlik Harry Potter serisinin ilk filminde Hurt, Bay Ollivander karakterine hayat verdi. Hurt aynı karakteri serinin son 2 filmi Ölüm Yadigarları 1 ve 2'de canlandırdı.

8. Hellboy (2004)

John Hurt, Fantastik aksiyon serisi Hellboy'un ilk filminin yanında 2008'deki devam filminde de Profesör Broom karakteriyle sinema izleyicilerinin karşısına çıktı.

9. V for Vendetta (2005)

Totaliter bir gelecekteki İngiltere'de geçen V For Vendetta'da Hurt, küçük ama önemli rollerden biri alarak, acımasız diktatör Adam Sutler'ı canlandı.

10. Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı (2008)

20 yıl sonra gelen Indiana Jones filminde Hurt, Profesör Oxley rolündeydi.