Jonathan Demme'nin Önemli Filmleri

26 Nisan 2017'de yaşamını yitiren Oscarlı yönetmen Jonathan Demme'nin unutulmaz filmlerinden bazıları...

1. Caged Heat

Kariyerinin başında Roger Corman'ın ekibinde yer alan Demme, ilk uzun metrajlı filmini de, Corman ile özdeşleşmiş "exploitation" türünde, 1974 yılında Caged Heat adıyla çekmişti. 1970'lerdeki diğer filmlerinde de Corman'ın etkisi çok barizdi.

2. Vahşi Birşey (Something Wild)

Jonathan Demme, Kuzuların Sessizliği öncesinde 1980'lerde arka arkaya komedi ve romantik komedileri filmleri çekmişti. Bunlardan bir tanesi de Melanie Griffith ve Jeff Daniels'ın başrolünde olduğu Something Wild filmiydi.

3. Babamın Metresi (Married to the Mob)

Jonathan Demme'nin 1980'li yıllardan hatırlanan yapıtlarından biri de, Michelle Pfeiffer ve Matthew Modine'in başrolde olduğu mafya komedisi Married to the Mob filmiydi.

4. Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)

Hem Jonathan Demme, hem de filmde emeği geçen herkesin kariyerinin en parlak noktası olan Kuzuların Sessizliği, Demme'ye kariyerinin tek Oscarı'nı getirdiği gibi, 5 büyük Oscarı kucaklayan sadece 3. film olarak da tarihteki efsane filmler arasında yer almıştı.

5. Philadelphia

Tom Hanks ve Denzel Washington'ın performanslarıyla hatırlanan 1993 yapımı Philadelphia, Demme'nin Kuzuların Sessizliği'nde yakaladığı başarıyı sürdürmesini sağladığı gibi Tom Hanks'e Forrest Gump'tan hemen sonra 2. kez En İyi Erkek oyuncu Oscarı'nı kazandırmıştı.

6. Sevgili (Beloved)

Hayatı boyunca ayrımcılığa karşı duran, filmlerinde de bu tutumunu gösteren Demme, 1998 yılında Afrika kökenli kölelerin yaşadığı doğaüstü bir olayı anlatan Toni Morrison romanını sinemaya Beloved adıyla uyarlamıştı.

7. Mançuryalı Aday (The Manchurian Candidate)

Demme'nin bir başka başarılı psikolojik gerilimi 2004 yapımı The Manchurian Candidate filminde yine 2 Oscarlı isim, Denzel Washington ve Meryl Streep bir araya gelmişti.

8. Rachel Evleniyor (Rachel Getting Married)

2008'de çekilen Rachel Getting Married filminde Anne Hathaway, yıllarca rehabilitasyon görmüş, sorunlu Kym rolüyle Oscar adaylığı kazanırken, Demme inişli çıkışlı ilişkileri olan bir aile dramını başarıyla beyazperdeye yansıtmıştı.

9. Neil Young'ın Bavulundan Şarkılar (Neil Young Trunk Show)

Kurgu filmlerinin yanında belgeselleriyle de tanınan Jonathan Demme, Kanadalı country şarkıcısı Neil Young ile ilgili 3 belgesel çekti, bunlardan biri de 2009 yapımı Neil Young Trunk Show'du. Gençlik yıllarından ölümüne dek sıkı bir rock'n'roll takipçisi olan Demme, müziğe filmlerinde önemli yer vermiş, Young dışında müzisyenlerin de belgesel ve konser filmlerini çekmişti.

10. Sıradışı Anne (Ricki and the Flash)

Meryl Streep'in geniş yelpazeli karakter koleksiyonuna bu kez de yaşını başını almış bir Rock yıldızını eklediği 2015 yapımı Sıradışı Anne filmi, Demme'nin son uzun metrajlı sinema filmi olacaktı.