Okulların Açılışı Şerefine En İyi Okul Konulu Filmler

Eğitimin önemini belleten hikayeleriyle akıllara kazınan en iyi okul konulu filmler bu listede! "Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder."  Mustafa Kemal Atatürk

1. Can Dostum (1997)

Sokak kavgalarına bulaşmaktan kurtulamayan süper zeki Will (Matt Damon), hapse girmek üzeredir. Onu bu durumdan tek kurtarabilecek kişi ise çalıştığı okulun profesörlerinden olan Sean McGuire (Robin Williams)'dır. Aralarında bir anlaşma yapan ikili zamanla özel bir dostluk kurar.

2. Adı Çıkmış (2010)

Lisede hakkında çıkan "Bekaretini kaybetti!" dedikodularının yalan olduğunu kanıtlamak için uğraşan Olive (Emma Stone), hayatının mahvolduğunu düşünürken işler sandığıdan çok daha farklı bir yere gider. Olive, bu dedikodu sayesinde okulun en gözde ve popüler kızına dönüşür.

3. Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (1999)

Gil Junger'ın yönettiği 1999 ABD yapımı film, iki kız kardeş; Bianca (Meaghan Martin) ve Kat (Julia Stiles)'in okul içindeki aşk hayatlarını konu alıyor. Bianca'nın birisiyle çıkması için önce ablası Kat'in birisiyle çıkması gerekmektedir ki bu imkansızla eşdeğerdir. Bianca bu sorunu çözmek için okuldaki hiçbir kızı beğenmeyen bir genci devreye sokacaktır.

4. İki Dil Bir Bavul (2008)

2008 Türkiye - Hollanda yapımı filmin yönetmenliğini Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan üstleniyor. Yoksulluk ve eğitimsizlikle karşı karşıya kalmış Doğulu öğrencilerin dramını anlatan filmde, Türk bir öğretmenin, Türkçe bilmeyen ve Kürtçe konuşan öğrencilere dil öğretme çabası anlatılıyor. Mutlaka izlenmesi gereken belgesel türündeki filmin çekimleri Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine bağlı Demirci köyünde gerçekleşti.

5. Tehlikeli Oyun (2008)

2008 Alman yapımı filmin orijinal ismi 'Die Welle' (Dalga) olarak geçiyor. Öğrencilerinin ilgisizliği üzerine, bir deney yapmaya karar veren öğretmen Rainer Wegner, öğrencilerden kendisini liderleri olarak kabul etmelerini ve kendisine 'Bay Wegner' olarak seslenmelerini ister. Deney, kontrolden çıkarak önü alınamaz bir kaosa dönüşecektir.

6. Detachment (2011)

Başrollerinde Adrien Brody, Lucy Liu, Bryan Cranston ve Christina Hendricks'in yer aldığı dram filmi Kopma, Henry Barthes adındaki başarılı bir öğretmenin bir öğrencisini  sokakta kalmaktan kurtarmaya uğraşmasını karşılıksız sevgiyi ön plana koyarak anlatıyor. 

7. Unutulmaz Titanlar (2000)

Başrollerinde Denzel Washington, Ryan Gosling, Hayden Panettiere ve Kate Bosworth'un yer aldığı Boaz Yakin filmi Unutulmaz Titanlar, biyografi türünde bir dram filmi. 1971 yılında Amerika'nın Virginia eyaletinde geçen Unutulmaz Titanlar, siyahi ve beyaz öğrencilerin oluşturduğu bir takımı iç kaostan birliğe ve zafere taşıyan Boone ve Yoast ismindeki koçların ve öğrencilerin hikayesini konu alıyor. 

8. Koro (2004)

Fransa, Almanya ve İsviçre ortak yapımı dram-müzikal filmi Koro, 2. Dünya Savaşı sonrası Fransa'sında yatılı erkek okuluna atanan bir müzik öğretmeninin başta asla disipline edilemeyecek gibi görünen öğrencilerini müzikle eğitmesini konu alıyor. 

9. Kahvaltı Kulübü (1985)

Kült bir gençlik komedi-dram filmi olan Kahvaltı Kulübü, lisede disipline kalan 5 gencin geçirdikleri gün sonunda aile baskısı, okuldaki gruplaşmalar ve öğretmenlerin davranışları gibi konularla ilgili birçok ortak noktaları olduğunu fark etmelerini konu alıyor. John Hughes'in yazıp yönettiği filmin başrollerindeyse Emilio Estevez, Molly Ringwald, Ally Sheedy, Anthony Michael Hall ve Judd Nelson yer alıyor. 

10. Ölü Ozanlar Derneği (1989)

Başrolünde Robin Williams'ın unutulmaz bir oyunculuk sergilediği Ölü Ozanlar Derneği'nde Williams, statülü fakat dar görüşlü Welton Akademisi isimli bir okula yeni atanan öğrenci dostu ve radikal bir İngilizce öğretmeni rolüyle karşımıza çıkıyor. 1950’lerin Welton Akademisi'ne vizyon, edebiyat ve düşünce özgürlüğü getiren Keating, öğrencileri tarafından çok sevilse de okul yönetimi bu durumdan hoşnut olmayacaktır. Film 1990 yılında 4 dalda Oscar'a aday olmuş, En İyi Senaryo dalında da Oscar kazanmıştır.