2000'lerde Vizyona Girmiş En İyi Asker Filmleri

Bedelli askerliğin gündemde olduğu şu günlerde, asker ve savaş konularını işleyen son yılların en iyi filmlerini sizler için derledik. Nefes:Vatan Sağolsun, Dağ gibi yerli filmlerin yanı sıra, yabancı yapımlı 2000'lerde en çok ses getiren asker filmlerini listemizde bulabilirsiniz.

1. Keskin Nişancı (2014)

Başrollerinde Bradley Cooper ve Sienna Miller'ın yer aldığı En İyi Film kategorisi de dahil olmak üzere altı dalda Oscar adayı olan Hollywood savaş filmi Keskin Nişancı'nın yönetmeniyse duayen oyuncu Clint Eastwood. Irak'ta karşı cepheden yüz elliden fazla insanın ölümünden sorumlu olan ve savaş alanında bir efsaneye dönüşen Chris Kyle'ın yaşanmış hikayesini anlatan filmde aksiyon bir an olsun kesilmiyor.

2. Son Kalan (2013)

Yaşanmış hikayeden uyarlanan filmde, Red Wing Operasyonu adı verilen bir görevle birlikte dört kişilik Amerikan SEAL ekibi, Taliban lideri Admad Shad'ı ölü ya da diri ele geçirmek için Afganistan'ın Kunar bölgesine gönderilmesi anlatılıyor. Beter Berg'in senarist ve yönetmenliğini yaptığı filmin oyuncu kadrosunda, Mark Wahlberg, Eric Bana ve Emile Hirsch yer alıyor.

3. Dağ (2012)

Yıllarca hafızalardan silinmeyen karelere sahip 2012 yılında yayınlanan ilk filminden sonra 2. filmi de 2016'da vizyona girmişti. Çağlar Ertuğrul ve Ufuk Bayraktar'ın başrolleri paylaştığı filmde, biri uzun, diğeri kısa dönem iki geçimsiz askerin, bir dağın zirvesinde terörle mücadelesini konu alıyor. Hayatta kalmak için birbirlerine sımsıkı tutunan iki askerin hikayesini gözlerinizi kırpmadan izleyeceksiniz...

4. My Way (2011)

Güney Kore yapımı, askerlikle ilgili bir filmde sıra. Kore Savaşı sırasında Japon ordusu tarafından köşeye sıkıştırılan Kore ordusu ve Almanya'yla birlikte Normandiya çıkarmasına katılmaya zorlanışlarını nefesinizi tutarak izleyeceksiniz. Mai Wei'nin başrollerinde Jang Dong-gun, Bingbing Fan, Kim Shi-hoo ve Jo Odagiri yer alıyor. 

5. Yeşil Bölge (2010)

Aksiyon, dram ve gerilime doyacağınız Paul Greengrass filmi Yeşil Bölge'nin başrollerindeyse Matt Damon, Jason Isaacs, Amy Ryan ve Brendan Gleeson yer alıyor. Irak'ta kimyevi kitle imha silahlarının peşine düşen Çavuş Roy Miller ve ekibinin hikayesinin anlatıldığı filmde Roy Miller ve onun askeri dehasına dair aksiyon dolu olayları izleyeceksiniz. 

6. Soysuzlar Çetesi (2009)

Son dönemin en başarılı Quentin Tarantino filmleri arasında yer alan filmin başrolünde, Teğmen Aldo Raine rolüyle Brad Pitt'i izliyoruz. 2006 yılında vizyona gireceği söylentisiyle seyiricilerin merakla beklediği filmin çekimleri birkaç sene daha sürerek 2009 yılında vizyona girmişti. Ayrıca, 82. Oscar Ödüllerinde Soysuzlar Çetesi'ndeki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü Christoph Waltz'a verilmişti. 

7. Nefes: Vatan Sağolsun (2009)

Bir yüzbaşı komutasındaki kırk askerin hikayesini anlatan film, büyük çaplı bir sınır ötesi operasyonunu anlatıyor. Son güne kadar karakolu ve telsizi koruma görevlerini yerine getirmek için mücadele eden askerlerin hikayesini anlatan film, vizyona girdiği günden bugüne yerli asker filmlerinin unutulmazları arasında yer almayı sürdürüyor. Başrollerinde Mete Horozoğlu, İlker Kızmaz ve Barış Bağcı'nın oynadığı filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

8. Çıldırış (2005)

Sıradaki filmimiz askerlik sırasında yaşananlardan ziyade, sonrasında yaşananları konu alıyor. Körfez Savaşı sırasından başından ağır yaralanmasına rağmen hayatta kalabilmiş  eski asker Jack Starks, düşle gerçek arasında gidip gelmektedir. OFilm, yuncu kadrosundaki Daniel Craig, Adrien Brody ve Keira Knightley gibi isimlerle dikkat çekiyor. 

9. Yazı Tura (2004)

Türkiye ve Yunanistan ortak yapımı dram filmi Yazı Tura'nın hikayesi 1999 yılında geçiyor. Güney Doğu'da vatani görevlerini yapan iki adamın acıklı öyküsünü anlatan filmin başrollerinde Olgun Şimşek, Kenan İmirzalıoğlu ve Engin Günaydın yer alıyor. Askerlik sonrası travmalarını ve dönemin Türkiye'sini tüm gerçekçiliğiyle yansıtan filmin yönetmeni ve senaristiyse Uğur Yücel

10. Soğuk Dağ (2003)

Romantik bir dram ve savaş filmi olan Soğuk Dağ'ın başrol oyuncularıysa Nicole Kidman, Natalie Portman, Jude Law, Renee Zellweger ve Cillian Murhphy. Amerikan İç Savaş'ın bittiği dönemde geçen bir aşkın öyküsünü konu alan Soğuk Dağ, savaşın zorluklarını tüm gerçekliğiyle gözler önüne sererken oyuncu kadrosuyla da göz dolduruyor.