Daha Çok Tanınmayı Hak Eden 9 Dövüş Sanatı Aktörü

Dövüş filmlerinden tanıdığımız Jackie Chan, Dwayne Johsnon gibi Hollywood yıldızı olmuş aktörler dışında da dövüş filmlerine kariyerlerini adamış birçok önemli dövüş sanatı aktörü var. İşte onlardan daha çok tanınmayı hak eden dokuz tanesi!

1. Wu Jing

Wu Jing

Gerçek adı Wu Jing, nam-ı diğer Jack Wu, olarak bilinen 1974 doğumlu oyuncu, babası ve büyükbabası da dahil olmak üzere dövüşçü bir aileden geliyor. 6 yaşında doğduğu şehir Pekin'de dövüş sanatları okulu, birçok ünlü ismi yetiştiren Wushu Akademisine başladı. 1995 yılında okula yeni filmi için oyuncu aramaya gelen Yuen Woo-Ping seçmeler sırasında Jacky Wu'yu beyenerek Tai Chi Boxer filminde oynattı. Bu tarihten sonra birçok ödül alarak da ismini duyurmayı başardı ve ünlü oyuncularla aynı kareleri paylaştı.

2. Marko Zaror

Marko Zaror

10 Haziran 1978 doğumlu Şilili dövüş aktörü Marko Zaror'un yer aldığı filmler arasında Savage Dog, Sultan, The Green Ghost bulunuyor. Aktör aynı zamanda 2019'da vizyona girmesi beklenen Robert Rodriguez filmi Alita: Savaş Meleği'nde de yer alacak.

3. Lateef Crowder

Lateef Crowder

23 Kasım 1977 doğumlu Brezilyalı aktör Lateef Crowder Dos Santos'un yer aldığı filmler arasında Falcon Rising, Tekken, Koruyucu ve Dövüşçü 3 yer alıyor. Kendisi 6 yaşından beri dövüş sanatlarıyla ilgileniyor. 2000'den beriyse Zero Gravity isimli bir dublörlük takımın üyesi. 

4. Gary Daniels

Gary Daniels

Gary Daniels 55 yaşında ve Londra doğumlu. Kariyeri boyunca birçok dövüş ve aksiyon filmin yer alan aktörün yer aldığı en izlenesi filmlerse Cehennem Melekleri, Şehir Avcısı ve Bloodmoon.

5. Joey Ansah

Joey Ansah

24 Kasım 1982 doğumlu İngiliz dövüş aktörü Joey Ansah The Bourne: Son Ültimatom, Görevimiz Tehlike: Yansımalar ve Street Fighter: Legacy gibi büyük bütçeli yapımlarda yer aldı. 2008 yılında The Bourne'da Jason Bourne'u canlandıran Matt Damon'la dövüştüğü sahnede gösterdiği başarılı performansla 2008 MTV Film Ödülleri'nde En İyi Dövüş Sahnesi adayı oldu.

6. Jon Foo

Jon Foo

Tam adı Jonathan Patrick Foo olan 1982 doğumlu İngiliz dövüş filmi aktörü Jon Foo Batman Begins, House of Fury, Left for Dead, and Life (Shi cha qi xiao shi) gibi filmlerde önemli rollerle yer aldı. En önemli rolüyse 2010 yapımı Tekken'de canlandırdığı Jin Kazama rolü oldu.

7. Michael Jai White

Michael Jai White

1967, ABD doğumlu Michael Jai White, oynadığı bütün rollerin hakkını veren karizmatik bir dövüş sanatları aktörü olarak karşımıza çıkıyor. Kara Şövalye, Hızlı ve Öfkeli 7, Yenilmez 2, Kan ve Kemik ve Asla Pes Etme 2 gibi filmlerde yer alan oyuncu, tam 8 farklı dövüş sanatına hakimdir. 

8. Mark Dacascos

Mark Dacascos

Beşikten Mezara, Kurtların Kardeşliği, Kod Adı: Temizlikçi ve Sultan'ın Sırrı gibi filmlerde yer alan Mark DacascosKung Fu ve Karate dövüş sanatlarıyla ilgileniyor. Babası tarafından yetiştirilen Mark Dacascos, küçük yaşlardaki oyunculuk deneyimi sonrasında bir süre oyunculuk eğitimi alarak 1987`de dublörlük (Steele Justice) yapar; 1990`da Angel Town filminde rol alır. Fazla başarılı olmayan bu filmin ardından gelen filmler ve dizilerde kısa kısa görünmüştür.

9. Scott Adkins

Scott Adkins

1976, İngiltere doğumlu Scott Adkins, kasap bir ailenin küçük oğullarıdır. 10 yaşında başladığı Judo, 14 yaşında başladığı Tae-kwon-do ve sonrasında devam ettiği kick bokstan sonra sinema dünyasına olan ilgisinin de artmasıyla dövüş sanatı aktörleri arasında yer almaya başladı. 21 yaşında Webber Douglas drama akademisinden teklif alan fakat eğitimi bitmeden akademiden zorla çıkarılan aktör, Jackie Chan ile de çalışmıştır.