Bol Aksiyonlu En İyi Ajan Filmleri

Ajan ve casus filmleri sevenler buraya! İkinci Dünya Savaşı yıllarından Soğuk Savaş'a; istihbarat savaşlarından çifte ajan vakalarına; FBI, CSI, KGB, MI ve daha pek çok istihbarat teşkilatlarının adını duyduğumuz, bol aksiyonlu ve tek solukta izleyeceğiniz en iyi ajan filmlerini sizler için derledik. 

1. The Man from U.N.C.L.E. (2015)

Guy Ritchie yönetmenliğindeki The Man from U.N.C.L.E., ilk bakışta kadrosuyla ve estetik çekimleriyle dikkat çeken bir ajan filmi. En başta Henry Cavill, Armie Hammer, Alicia Vikander ve Elizabeth Debicki gibi isimlerin bulunduğu ilgi uyandıran kadro kesinlikle hayal kırıklığına uğratmıyor ve film boyunca heyecanı akıcı bi şekilde canlı tutmayı başarıyor. Soğuk Savaş döneminde geçen film, birlikte çalışmak zorunda kalan CIA ajanı Napoleon Solo ve KGB ajanı Illya Kuryakin’in nükleer silahları ele geçirip kullanmayı planlayan gizli bir organizasyona karşı ortak bir operasyon yürütmeye çalışmasını anlatıyor.

2. A Most Wanted Man (2014)

Philip Seymour Hoffman'ın ölümünden önce yeraldığı son filmlerden biri olan A Most Wanted Man, usta oyuncunun performansını kariyerinin son demlerine dek ne kadar iyi sürdürdürdüğünü kanıtlar derecede. Kadrosunda Daniel Brühl, Rachel McAdams, Willem Dafoe ve Robin Wright’ın yer aldığı film, Anton Corbijn yönetmenliğinde karşımıza çıkıyor. John le Carré'in Murat Kurnaz adlı gerçek birinin hayatınını anlattığı romandan uyarlanmış olan yapım; Çeçen bir teröristin yasal olmayan yollarla Hamburg’a gelmesi ve burada teröre karşı operasyonlar yürüten uluslararası bir ağın ortasına düşmesini konu alıyor. 

3. Skyfall (2012)

Ajan filmlerinden bahsederken tabiki de James Bond serisini eklememek olmazdı. Bu sebeple, 007’nin en başarılı filmini listemize eklemenin uygun olacağını düşündük. Road To Perdition ve American Beauty gibi kült filmlerden tanıdığımız Sam Mendes yönetmenliğindeki yapım, Adele’in bu proje için kaydettiği Skyfall şarkısı ile 2013 yılında Oscar ödülü almıştı. Başrolünü Daniel Craig'in üstlendiği Skyfall, diğer filmlerden farklı olarak Judi Dench'in canlandırdığı M’in geçmişine odaklanıyor ve Bond MI6’in geleceğini kurtarmak için iş başına geçiyor. Hem 007 hem de M için kişisel riski fazla olan bu operasyonda ise kötü adam Silva olarak karşımıza Javier Bardem çıkıyor.

4. Ronin (1998)

Robert De Niro ve Jean Reno’yu bir araya getiren film; Seven Days in May ve Manchurian Candidate daha birçok filmin başarılı yönetmeni John Frankenheimer’ın yönetmenliğinde karşımıza çıkıyor. Kadrosuna Natascha McElhone, Stellan Skarsgård, ve Sean Bean dahil ederek daha da güçlendiren Frankenheimer, bu popüler aksiyon filminde bize serbest çalışan bir Amerikan ajanının, hem Ruslar hem de İrlandalılar tarafından peşine düşülen gizemli bir paketi takip etmeye çalışmasını anlatıyor. Keyifli bir izleme sunan Ronin, sırf yıldız kadrosu için bile izlemeye değer.

5. Tinker, Tailor, Soldier, Spy (2011)

Ajan filmlerinin en popüler konularından olan Soğuk Savaş’ı ele alan bir diğer filmimiz de Tinker Tailor Soldier Spy. Aynı Bond serisi gibi bir kitap uyarlaması olan yapım, kadrosunun ağırlığıyla en baştan izleyiciyi bir beklentiye sokuyor ve bu beklentiyi de karşılıksız bırakmıyor. Gary Oldman, Colin Firt, John Hurt, Toby Jones gibi İngiliz sinemasının ağır toplarının yanında Benedict Cumberbatch ve Tom Hardy’nin performanlarını da izleme şansını bize sunan yapım, Oldman tarafından hayat bulan George Smiley karakterinin, MI6 içindeki bir çifte ajanı tespit etmek üzere göreve geçmesiyle başlayan olaylar dizisini konu alıyor.

6. L'affaire Farewell (2009)

Joyeux Noël filmiyle adından söz ettirmiş yönetmen Christian Carion’ın Soğuk Savaş döneminde geçen filmi, Fransız istihbaratının America Birleşik Devletleri’ni olası bir Sovyet operasyonu hakkında uyarlamasıyla ateşlenen olaylar dizisini ele alıyor. Joyeux Noël ve Jeux d’enfants filmlerinden tanıdığımız Guillaume Canet, Emir Kusturica ve Control, Rush ve Der Untergang filmlerindeki performanslarıyla adından söz ettiren Alexandra Maria Lara’nıın yer aldığı film, bu üç oyuncunun performanslarının tekrardan kanıtlar derecede. Ülkemizde de vizyona girmiş L'affaire Farewell'i, eğer ajan fimlerine daha farklı bir yaklaşım görmek istiyorsanız mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz

7. Body Of Lies (2008)

Leonardo DiCaprio, Russell Crowe, ve Mark Strong'un; Ridley Scott yönetmenliğinde bir araya geldiği aksiyon dolu ajan filmi Body of Lies, Ürdün’de bir terör elebaşını ele geçirme operasyonu yürüten ajanın Ürdün istihbaratı ve kendi patronları arasında kalmasını konu alıyor. Karakterin düştüğü ikilemleri başarılı bir şekilde aktaran DiCaprio’nun bu performansı ve Scott’ın da yönetmenliğiyle ortaya kesinlikle izlemeye değer bir film çıkarmış.

8. The Lives of Others (2006)

Listemizdeki kuşkusuz en etkileyici film diyebileceğimiz The Lives of Others, zaten yapımından bu yana en iyi filmler listesindeki yerini koruyarak da bunu bize gösteriyor. Doğu Berlin’de geçen film, gizli servisten bir polisin bir yazarı ve sevgilisini dinlemesi üzerinden izleyiciye o dönemki atmosferi sunuyor. Dinlediklerinden gittikçe etkilenmeye başlayan bu ajan, farkında olmadan gizlice dinlediği bu çiftin hayatına çekiliyor ve dahil olma noktasına kadar geliyor. Bunları bize soğuk kanlılıkla aktaran film hiçbir an etkileyiciliğini kaybetmemekle birlikte akıcılığını sürdürüyor. Martina Gedeck, Ulrich Mühe, Sebastian Koch ve daha pek çok başarılı ismin bulunduğu film, hiç vakit kaybetmeden izlemeniz gereken bir yapım.

9. The Hunt For Red October (1990)

Listemizde gitgide eski filmlere doğru gidiyoruz. Ancak son iki filmimizin ajan filmleri diyebileceğimiz alt kategoride, şu an yeni olarak izlediğimiz filmlerin önünü açtığını belirtmek isteriz. Bununla birlikte en başarılı ve keyifli filmlerden iki tanesini sizlere önermekten keyif duyuyoruz. Bunlardan bi tanesi tahmin edebileceğiniz gibi yine bir Soğuk Savaş filmi olan The Hunt for Red October. Aksiyondan çok olayın gerilimini bize aktaran ve canlı tutan bu yapım; Sean Connery, Alec Baldwin, Scott Glenn, Tim Curry ve Stellan Skarsgård gibi isimleri kadrosunda barındırıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Die Hard serisinin yönetmenliğini yapmış olan John McTiernan yer alıyor. 

10. Three Days Of The Condor (1975)

Listemizdeki son film, aynı zamanda da yer verdiğimiz en eski tarihli olan Three Days Of The Condor. Bu filmde ajanımız tüm ekip arkalarını ölü bulmasının ardından, olayın arkasındaki insanları ortaya çıkarmaya çalışıyor. Bu süreçte ise kimin dost kimin düşman olduğuna zekice karar vermesi ve soğuk kanlılıkla hareket etmesi gereken kahramanımıza Robert Redford hayat veriyor. Redford’a Faye Dunaway'in eşlik ettiği filmin yönetmeni ise Tootsie ve Eyes Wide Shut filmleriyle tanınan Sydney Pollack.