Çoklu Evrenleri En İyi Açıklayan Paralel Evren Filmleri ve Dizileri

Başta ünlü fizikçi Stephen Hawking olmak üzere, birçok teorisyence atomdan daha küçük bir parçacığın, günlük hayatta kullandığımız en kısa zaman birimi olan saniyeden bile daha kısa bir sürede aniden patlayarak şu an içinde yaşadığımız evreni oluşturduğu; bu küçük parçacığın patlaması gerçekleşmeden önce bulunduğu yerin ise “kara delik” adı verilen belirsiz bir bölge olduğu varsayılmaktadır. Bilim adamları, tüm bu varsayımlar ışığında, eğer “kara delik” denilen solucan deliğinden geçersek fizik kurallarının ezberlerimizin dışında işlediği “paralel evren” denilen bölgeye geçeceğimizi düşünmektedirler.

Hakkında hala sadece varsayımlardan bahsedebildiğimiz, gizemini koruyarak dikkatleri her daim üzerinde tutmayı başaran çoklu ve paralel evrenler, çok sayıda değerli yapımın da konusu olarak karşımıza çıkıyor. Biz de sizler için en iyi paralel evren filmlerini ve dizilerini bir listede derledik.

1. Paralel Evren (2013)

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim

Ülke: ABD, İngiltere

Süre: 1s 28dk

Yönetmen: James Ward Byrkit

Oyuncular: Nicholas Brendon, Hugo Armstrong, Emily Baldoni

Sözlük anlamı "bütünleşme" olan ve bu yolla paralel evrenlerin birleşmesine atıfta bulunulan “Coherence”ta, bir grup arkadaş akşam yemeği yemek için sözleşip buluşurlar. Yemeğin her zamankinden farklı ve keyifli olacağı açıktır, çünkü o gece harika bir doğa olayına beraber tanıklık edecekler ve bir kuyruklu yıldız dünyanın epey yakınından geçecektir. Bu kuyruklu yıldız yalnızca geceye olağanüstü bir yön vermekle kalmaz; yemek sırasında yaşanılan elektrik kesintisinin sebebini merak edip çevrelerine baktıklarında, sadece tek bir evde ışıkların yandığını fark ederler. Bu gizemli ışık, tanık olacakları enteresan olayların da habercisi olur. Bir anda başlarının üzerinde süzülerek geçen insanları gördüklerinde olayları algılayış şekilleri, gerçek-hayal kavramları birbirine karışacak ve bu durum, yalnızca dış dünya ile bağlarını etkilemeyecek, kendi aralarındaki ilişkilerde de bazı kırılmaları beraberinde getirecektir.

2. Yaşam Şifresi (2011)

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Gerilim

Ülke: ABD

Süre: 1s 33dk

Yönetmen:  Duncan Jones 

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright

“Yaşam Şifresi”, kendini bir anda devletin desteklediği gizli bir deneyde görevli bulan Yüzbaşı Colter’in heyecan dolu macerasını anlatıyor. Hızlı trende uyanan ve oraya nasıl/ne zaman gittiği hakkında en ufak bir fikri olmayan askerin karşısında ise kendisini tanıdığı rahatça anlaşılan ama kim olduğunu bilmediği Christina oturmaktadır. Yaşadıklarından rahatsız olan ve endişelenen Colter, kendine sığınacak yer olarak tuvaleti seçer ancak orada kendisini büyük bir sürpriz beklemektedir; Aynada kendi yerine başkasının yüzünü görür! Üstelik cüzdanındaki kimlik de kendisine değil Sean Fentress adında bir sınıf öğretmenine aittir. 

Yüzbaşı Colter, başına gelenlere anlam vermeye çalıştığı sırada trende aniden büyük bir patlama yaşanır ve Colter kendini yüksek teknolojili bir yerde bulur. Neyse ki orada bulunan üniformalılardan Goodwin, ona bilmesi gereken şeyleri anlatır: Colter, daha önce Chicago'da bir treni bombayla havaya uçuran ve şimdi de onlarca insanı öldürmeyi planlayan korkunç bombacının kimliğini tarif edebilmekle görevlendirilmiştir. 'Yaşam Şifresi' adındaki bu görev Colter’a, paralel evrende var olan yolcu Sean'ın yerine geçme imkânı vermektedir. Bu ölümcül faciayı önleyebilmek için imkanı olduğunu düşünen yüzbaşının tek bir engeli vardır: Zaman!

3. Bay Hiçkimse (2009)

Tür: Fantastik, Bilimkurgu, Dram

Ülke: Fransa, İngiltere, Belçika, Kanada

Süre: 2s 21dk

Yönetmen: Jaco van Dormael  

Oyuncular:  Jared Leto, Sarah Polley, Diane Kruger

Film adını, 2092 yılının dünyasındaki son ölümlü olan 117 yaşındaki Némo adlı bir adamdan alıyor. Ölüm döşeğindeki Némo’nun hatırladığı en belirgin an, genç bir çocukken bir peronda durduğudur. Hatırasında kalan görüntüde tren kalkmak üzeredir. Némo annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla beraber mi kalmalıdır? Bu kararın doğurduğu sonsuz olasılıklar onu, pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlar arasında inanılmaz bir hayata sürükler.

Yönetmen Jaco van Dormael, üçüncü uzun metraj filmini kendi sözleriyle betimliyor: “Herkesin karşılaşabileceği sonsuz olasılıklar hakkında gerçekten de yüksek bütçeli deneysel bir film!”.

4. Parallels (2015)

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Gerilim

Ülke: ABD

Süre: 1s 23dk

Yönetmen: Christopher Leone

Oyuncular: Constance Wu, Han Soto, Jessica Rothe

Parallels, paralel toprak üzerinde seyahat eden bir grup insanın hikayesini anlatan bir bilim-kurgu macera serisi. Bu küçük grup, tek ortak amaçları babalarını bulmak olan onun dışında birbirinden kopmuş kardeşler Ronan ve Beatrix Carver tarafından yönetilmektedir. Onların keşfettiği şey ise, ailelerinin ansızın ve durduk yere toprak üzerinde paramparça olduğudur. Filmin baz alındığı soru ise şudur: Carverlar ailelerini bir araya getirebilecekler midir?

Ronan, Beatrix ve Harold şehrin ortasında bulunan garip ve terk edilmiş bir binaya, babaları Alex Carver'ı (Ronan ve Beatrix'in babası) bulmaya giderler. Onlar boş binaya girdikleri an, içerideki tüm ışıklar ürkütücü bir şekilde yanıp sönmeye başlar. Binayı hemen terk etmek isterler ama bir yandan da yaşadıkları kentteki tuhaflıkların sebebini keşfetmek isterler.

5. Kelebek Etkisi (2004)

Tür: Dram, Fantastik

Ülke:  ABD

Süre: 1s 53dk

Yönetmen: Eric Bress, J. Mackye Gruber

Oyuncular: Ashton Kutcher, Amy Smart, Elden Henson

Evan Treborn, özellikle stres seviyesi arttığında baygınlık geçirmektedir ve bunun sebebi fiziksel bir hastalık değildir. Çocukluğundan gelen korkunç hatıraları, yani karanlık geçmişi yakasını bir türlü bırakmamakta ve gündelik hayatının zorlu anlarında zaman zaman tetiklenmektedir. Evan maalesef çocukluk yıllarında cinsel tacize maruz kalmış ve bu nedenle psikolojik travmalar yaşamıştır. Geçmişiyle sık sık mücadele etmek zorunda kalan genç adam, yaşı büyüdükçe zamanda geçmişe dönük yolculuk yapabildiğini ve olayların seyrini değiştirdiğini fark eder. Bu keşfi ona geçmişindeki kirli anılardan kurtulmak için bir yol olarak gözükür. Hemen geçmişe dönüp ona travma yaşatan kötü anıları silmek için uğraşmaya başlayan Evan, çocukluğuna dönmeyi başarınca geçmişini yeniden kurgulamaya başlar. Ancak bir süre sonra fark eder ki yaptığı her bir değişiklik yalnızca kendi hayatını değil çevresindekilerin de hayatını etkilemektedir. Üstelik sadece iyi anlamda değil! 

6. Yıldızlararası (2014)

Tür:  Bilim Kurgu, Dram

Ülke: ABD, İngiltere

Süre: 2s 49dk

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine, Jessica Chastain, Matt Damon

Daha önceki yıllarda bir bilim insanı olan Cooper’ın yegâne amacı, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak kazandığı para ile ailesine bakmak ve iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmakken, bir yandan da eski kariyerini özleyen adamın karşısına bir gün hiç beklemediği bir teklif çıkar. Üstelik yalnızca ailesini değil tüm insanlığı korumak için bu teklifle ilgili doğru bir karar alması gerekmektedir.

Bu sırada ise filmin geçtiği yakın gelecekteki zamanda, yeryüzündeki yaşamın sıkıntıları (kuraklık ve iklim değişikliği) korkutucu boyutlara ulaşmıştır. İnsan ırkının kurtulması için bilinen tek yol, yeni keşfedilmiş bir solucan deliğinden geçerek boyut değiştirmek, daha önce kimsenin erişemediği yerlere ulaşmak ve oraların insanoğlu için uygun bir alan olup olmadığını araştırmaktır. Bu nedenle bir grup astronot-kâşif görevlendirilmek ister. İşte Cooper’a sunulan teklif de bu grupta olmasıdır.

7. Another Earth (2011)

Tür: Dram, Bilim Kurgu

Ülke: ABD

Süre: 1s 32dk

Yönetmen: Mike Cahill

Oyuncular: William Mapother, Brit Marling, Robin Taylor

Rhoda Williams MIT’e kabul edilmiş zeki bir öğrencidir. Bir akşam, katıldığı kutlama sonrasında alkollü araba kullanırken dikkatini yeni keşfedilmiş olan gezegene vermiştir. Aklı bambaşka bir gezegendeyken dikkati dağılır ve kaza yapar. Williams, hamile bir kadın ile oğlunun ölümüne, arabayı kullanan babanın ise yoğun bakıma kaldırılmasına sebep olur. Bu olay nedeniyle dört yıl hapis cezası alan Williams, cezasını çekip eve geri döndüğünde vicdan azabı hala geçmemiştir. 

Bu arada, Güneş'in ardında keşfedilmiş olan gezegen birebir Dünya'ya benzemektedir. Bilim adamlarının incelemelerinin sonuçları hayret vericidir. İlk kez televizyonda, diğer Dünya'nın insanlarıyla bağlantı kurulur ve anlaşılır ki; o Dünya bu Dünya'nın alternatifidir (ya da kim bilir belki de bu Dünya o Dünya'nın!). Kendisinden iki tane olduğunu düşünen insanlar bunu merak etmeye başlar.

8. Frekans (2000)

Tür: Fantastik, Gerilim, Dram

Ülke: ABD

Süre: 1sa 48dk

Yönetmen: Gregory Hoblit

Oyuncular: Dennis Quaid, Elizabeth Mitchell, Jim Caviezel, Andre Braugher

Nadir rastlanan bir doğa olayı sonucunda, New York’ta yaşayan sıradan bir itfaiye görevlisi bir frekans yakalar. Bu frekans sayesinde içinde bulunduğu tarihten ileride yaşayan oğlu ile iletişim kurabilmektedir. Oğlu, babasını bir yangın kazasında öleceği yönünde uyaracaktır. Bu uyarıyı dikkate alan baba, bu sayede hayatta kalmayı başarır. Ancak kaderi değiştirmek, hayatın yepyeni sürprizleriyle yüzleşmelerine yol açacaktır.

9. Fringe (2008)

Tür: Bilim Kurgu, Dram, Gerilim, Gizem, Korku, Psikolojik

Ülke: ABD

Süre: 45 dk

Yönetmen: Brad Anderson, Fred Toye

Oyuncular: Joshua Jackson, Anna Torv, John Noble, Lance Reddick

J.J. Abrams'ın yapımcılarından ve senaristlerinden olduğu dizi Fringe, Walter Bishop adlı tuhaf bir bilim adamı, onun oğlu ve bir FBI ajanın oluşturduğu ekip üzerine kurgulanmıştır. Kamu Güvenlik Teşkilatı (Department of Homeland Security) denetimi altındaki FBI'ın bir kolu olan ve Boston, Massachusetts merkezli Fringe Bölümü’nde çalışan Fringe takımı, korkunç ve tüm dünyayı etkileyebilecek, açıklanamayan olayları açıklamak için alışılmışın dışında bilimsel yöntemler ve FBI’ın klasikleşmiş soruşturma yöntemlerinden yararlanmaktadır.

10. The Elegant Universe (2003)

The Elegant Universe (2003)

Tür: Belgesel

Ülke: ABD, İngiltere

Süre: 60 dk

Yönetmen: Julia Cort, Joseph Mcmaster

Oyuncular: Amanda Peet, John Schwarz, Brian Greene, Michael Duff

Brian Greene tarafından yazılan  kitabın, yine Brian Greene'in anlatımıyla televizyona uyarlanmış olan belgesel serisi, Isaac Newton'un yer çekimi kuramını ve Einstein'in genel görelilik kuramını inceleyerek ve bunlar arasındaki farklılıkları göstererek, ikisinde de olan eksikliklerin Sicim Teorisi (M-Theory) (Her Şeyin Teorisi) ile giderilebileceğinin mümkün olup olmadığını anlatmaya çalışmaktadır.