Ünlü Oyuncuların ve Yönetmenlerin Hak Ettiği Değeri Bulamayan Filmleri

Ünlü oyuncuların ve yönetmenlerin, başarılı olmasına rağmen yeterince kişi tarafından izlenmediği için hak ettiği değeri bulamayan ve daha fazlasını hak eden keyifli filmlerini sizler için derledik!

1. Onur Savaşı

Thomas Vinterberg'ün yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği 2012 yapımı Jagten40 yaşındaki Lucas'ın (Mads Mikkelsen), geçirdiği zor boşanma döneminin ardından hayatını yeniden düzene koyabilme hikayesine odaklanıyor. Kreşte bir iş bulan, yeni bir kız arkadaşı olan ve ergenlik çağındaki oğluyla arasındaki sorunlu ilişkiyi onarmaya çalışmakta olan Lucas için artık her şey yoluna girmek üzereyken işler ters gitmeye başlar. Sadece öylesine söylenmiş küçük bir yalan, içinde yaşadığı kasabaya bir virüs gibi yayılır ve Lucas kendini hayatı ve saygınlığı için savaşırken bulur.

2. Kopma

Piyanist filmindeki performansıyla akıllara kazınan Adrien Brody'nin öğrencileriyle birebir ilişki kurabilen, fazlasıyla yetenekli bir eğitimci olan Henry Barthes'a hayat verdiği Detachment, şimdiye kadar hiç bir okulda arkadaşları ve öğrencileriyle duygusal bağ kuracak kadar kalamayan bir adamın hikayesini konu alıyor. Son gönderildiği devlet okulundaki öğrencilerden okulun yöneticisine kadar insanlar içine kapanık yaşamaktayken, öğrencilerinden bir tanesinin sokakta yaşamasına göz yummayan bu değerli öğretmen onun evine dönmesi için elinden gelen bütün çabayı gösterecektir. 

3. Köpek Dişi

Yorgos Lanthimos'un çarpıcı filmi Dogtooth, üç genç kardeşin anne babalarıyla sanki paralel bir evrende, farkında olmadıkları bir tutsaklıkta yaşadığı evde geçiyor. Evlerinden hiç çıkmayan ve dış dünyayla ilgili hiçbir şey bilmeyen adeta çocuk gibi kalmış kardeşler, köpek dişleri düşüp evden çıkmalarına izin verilecek günü bekleyerek yaşamlarını sürdürmektedir. Aggeliki PapouliaHristos Passalis ve Mary Tsoni'nin iddialı performanslarına karşın yeterince kişi tarafından izlenmediği için gerektiği değeri bulamamış bir film. 

4. İçimdeki Yangın

Son dileği Jeanne (Mélissa Désormeaux-Poulin) ve Simon (Maxim Gaudette) adındaki ikizleri, karışık köklerini araştırmak için Orta Doğu'ya göndermek isteyen bir anne... Wajdi Mouawad'ın beğenilen oyunundan uyarlanan ve yönetmen koltuğunda Denis Villeneuve'un bulunduğu Incendies; iki genç yetişkinin köklü nefret, sonu gelmeyen savaşlar ve kalıcı sevgiye yolculuğunu anlatan güçlü ve dokunaklı öyküyü anlatıyor. 

5. I Origins

Moleküler biyolog Ian Gray (Michael Pitt) ve laboratuvarda birlikte çalıştığı arkadaşları Karen ve Kenny, insan gözünün evrimine dair bir araştırma yapmaktadırlar. Bu araştırma, insanoğlunun kaderini etkileyecek sonuçlar doğurma potansiyeline sahiptir. Ian bu sırada oldukça farklı gözleri olan Sofi (Astrid Bergès-Frisbey) ile tanışır ve aralarında tutkulu bir aşk başlar. Senaristliğini ve yönetmenliğini Mike Cahill'in üstlendiği I Origins, çarpıcı sonuna rağmen gerektiği değeri göremeyen filmler arasında. 

6. Daha

14 yaşındaki Gaza (Hayat Van Eck), Ege'de bir sahil kasabasında yaşamaktadır. Hayali, lise için büyük bir şehre taşınmak ve hayatını orada geçirmektir. Sert mizaçlı ve dominant babası Ahad (Ahmet Mümtaz Taylan), Avrupa'ya mülteci kaçırmakta ve oğlunu da bu iş için yetiştirmek istemektedir. Gaza, babasının etkisinden uzaklaşmanın kolay olmadığını görecektir. Hakan Günday'ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan ve yönetmen koltuğunda Onur Saylak'ın yer aldığı Daha, mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında. 

7. Gitme

Sam Foster (Ewan McGregor), işine kendini adamış New York'lu bir psikiyatristtir ve 21'inci yaşını doldurduğu gün intihar etmeyi düşünen bir hastasını bu intihardan kurtarmaya çalışmaktadır. Fakat hastası genç Henry Lethem'in (Ryan Gosling) intiharının ardında gerçek ötesi bir gizem saklıdır. Sam, Henry'nin hayatının derinlerine indikçe kendi bilinçaltında ve daha sonra da gerçek hayatında bazı değişiklikler olur. Marc Forster imzalı 2006 yapımı Stay, zamanında pek rağbet görmemesine rağmen başarılı bir film. 

8. Pislik

Bipolar, bağnaz yapılı ve uyuşturucu bağımlısı olan bir polis memuru, türlü manipülasyonlarla işlerini elinde tutmaya çalışır. Festival mevsimince promosyonunu güvence altına almaya gayret eder. Esas istediği ve amacı olan şey ise karısı ve kızını yeniden kazanabilmektir. James McAvoy ve Jamie Bell'in rol aldığı, yönetmen koltuğunda ise Jon S. Baird'in bulunduğu Filth, eğlenceli bir suç filmi.