Eylül 2019’da Vizyona Damga Vuracak Filmler

Bu Eylül ayı, beyaz perde için oldukça canlı geçecek. Yazın bitimi ile sonbaharı müjdeleyen Eylül ayında, sinemaseverleri oldukça yoğun bir program bekliyor olacak! Eylül ayında vizyonda olacak birçok farklı türde filmi sinema tutkunları için derlediğimiz listemizi sizlere sunmaktan mutluluk duyar; şimdiden iyi seyirler dileriz.

1. O Bölüm 2

Stephen King romanından uyarlanan O'nun devam filmi niteliğinde olan O: Bölüm 2'nin yönetmenliğini ilk filmde olduğu gibi Andy Muschietti üstleniyor. Senaryosunu ise Gary Dauberman’ın yazdığı filmde; filmin ana karakteri Pennywise’a Bill Skarsgard hayat veriyor. O: Bölüm 2'de ayrıca James McAvoyJessica ChastainBill HaderJavier BotetJay Ryan gibi önemli isimler de yer alıyor.

6 Eylül’de vizyona giren O: Bölüm 2; 2017 yılında vizyona giren ve Maine’in küçük bir kasabasında yaşayan yedi çocuğun, hayatın problemleri, zorbalar ve Pennywise adındaki palyaço şeklini alan canavarla yüzleşmek zorunda kalmasını konu alan It'in devamı niteliğinde… İlk filmden tanıdığımız karakterleri yetişkin olarak izleyeceğimiz O: Bölüm 2'de 27 yıl sonra şeytani palyaço Pennywise’ın kasabaya geri dönüşü sebebi ile; kahramanlarımız da çocukken söz verdikleri gibi kasabaya dönerler. 27 yıl sonra bir araya gelen ekibin her bir karakterinin oldukça değişmiş olması sebebiyle, birbirlerini tanımakta da zorlanacakları filmde; bambaşka hayatlar yaşayan eski dostlar yeniden birlikte mücadele etmeyi öğrenecekler.

2. Uslu Çocuklar

Bu filmin başrol oyuncuları, yaş sınırı dolayısıyla kendi filmlerini izleyemiyor!

Başrollerini çocuk oyuncular Jacob TremblayKeith L. Williams ve Brady Noon’un paylaştığı komedi filmi, oyuncu kadrosunda ayrıca  Molly GordonLil Rey HowerMillie DaviceChance HurstfieldEnid Raye AdamsLina RennaMatt Ellis gibi isimleri barındırıyor. Uslu Çocuklar'ın yapımcılığını ise Seth Rogen ve James Weaver üstleniyor.

Uslu Çocuklar, 12 yaşındaki Max, Thor ve Lucas'ın ilk öpüşme partilerine davet edilmesi ile gelişen maceralarını konu alıyor. Çocuklar nasıl öpüşeceklerini bilmedikleri için, Max’in babasının drone’unu kaçırıp, sevişen komşularını gözetmek amacıyla kullanmaya karar verirler. Fakat işler ters gider, drone’un imha edilmesi gerekir. 3 kafadar drone’u yerine koyabilmek için okulu kırar ve bir çare ararlar. Bu çare arayışı akıl almaz bir hale dönüşecektir.

3. Casus

Başrolünde Diane Kruger’in yer aldığı Casus; bir ajan olan Rachel’ın, kimliğinin açığa çıkmasının ardından içine düştüğü son bir göreve odaklanıyor.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Yuval Adler’in üstlendiği Casus, nam-ı diğer The Operative; kimliği açığa çıkan Mossad Ajanı Rachel’ın hikayesini konu alıyor. Rachel, kendi servisi için bile bir risk haline dönüşmüştür ancak işinde çok iyi olması sebebi ile son bir görevde daha çalışması istenir. Rachel, gizli bir görev için İran’a gider ancak takip ettiği adama aşık olması işleri daha da karmaşıklaştırır.

Casus, 13 Eylül 2019 tarihinde vizyondaki yerini alacak.

4. Kız Kardeşler

Yönetmenliğini Emin Alper’in üstlendiği 2019 yapımı Kız Kardeşler, annelerini kaybettikten sonra bambaşka yollara giden üç kız kardeşin hikâyesini konu alıyor. 

Reyhan, Nurhan ve Havva isimli üç kız kardeş, küçük yaşta öksüz kalmıştır. Annelerinin ölümünün ardından kızlar, kasabada yaşayan birbirinden farklı üç aileye besleme olarak gönderilirler. Birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan kardeşler yaşadıkları kaybın, birbirlerinden ayrı kalma acısının ve yeni yaşamlarına uyum sağlamanın ortasında kalırlar. Zaten bir süre sonra da kızlar, yanlarında kaldıkları ailelerin yanında tutunamaz, içinde bulundukları durumlara adapte olamaz ve baba ocağına geri gönderilir. Aradan geçen zorlu ve apayrı yaşanmışlıklarla dolu yılların ardından köylerine dönen kardeşler, aynı evde tekrar buluştuklarında kaçtıkları gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır. 

Türkiye, Almanya, Hollanda ve Yunanistan ortak yapımı olan filmde üç kız kardeşi canlandıran genç oyuncular ise Cemre EbuzziyaEce Yüksel, Helin Kandemir.  

2019 yılında düzenlenen Berlin Uluslararası Film Festivali'nde Altın Ayı için yarışan “Kız Kardeşler” 13 Eylül 2019’da vizyonda sinemaseverlerle buluşacak.

5. Elektrik Savaşları

“Elektrik Savaşları”, 9 Eylül 2017’de Toronto Film Festivali’nde prömiyerini yaptıktan neredeyse tam iki yıl sonra, 13 Eylül 2019’da vizyondaki yerini alacak!

2 yıldır beklenen tarihi dram filminde Thomas Edison’a Benedict Cumberbatch; George Westinghouse’a Michael Shannon; Nikola Tesla’ya ise Nicholas Hoult hayat veriyor. Oldukça güçlü ve erkek ağırlıklı oyuncu kadrosuna sahip olan filmde ayrıca Tom HollandKatherine  WaterstonMatthew Macfadyen ve Tuppence Middleton gibi önemli isimler de yer alıyor.

“Elektrik Savaşları” bilimin ve tarihin üç dev ismi olan Thomas Edison, George Westinghouse ve Nikola Tesla’nın adeta bir savaşa dönüşen, entirikalarla dolu rakabetlerini konu alıyor!

6. Yıldızlara Doğru

Defalarca ertelenen bilim kurgu filmi “Ad Astra” da nihayet 20 Eylül’de izleyici ile buluşacak!

"Two Lovers", "The Immigrant" ve “The Lost City of Z” isimli yapımlar ile tanıdığımız James Gray’in yönetmenliğini üstlendiği gerilim, bilim kurgu türündeki “Ad Astra”nın başrolünde başarılı aktör Brad Pitt yer alıyor. Merakla beklenen filmin oyuncu kadrosunda Brad Pitt’e Tommy Lee JonesDonald SutherlandRuth NeggaLiv TylerJamie Kennedy gibi isimler eşlik ediyor.

“Ad Astra” kaybolan babasının başına gelenleri öğrenmek için güneş sisteminde yolculuk eden bir astronotun hikayesini ele alıyor.

7. Bağlılık Aslı

2020 yılında gerçekleşecek 92. Akademi Ödül Töreni’nde, “Yabancı Dilde Uluslararası Uzun Metraj Film” dalında Türkiye'nin adayı olarak seçilen “Bağlılık Aslı”nın yönetmenliğini daha önce “BAL” filmi ile 60. Berlin Film Festivali'nden “Altın Ayı” ödülünü kazanan Semih Kaplanoğlu üstleniyor.

20 Eylül’de vizyondaki yerini alacak olan “Bağlılık Aslı”; doğumdan sonra, işe başlamak için bebeğine bakacak birini arayan Aslı’nın yolunun Gülnihal ile kesişmesini konu alıyor. Aslı gibi bir bebek sahibi olan Gülnihal’in gelişi; Aslı’nın sırlarıyla yüzleşmesine neden olacaktır.

Sinemaseverlerin merakla beklediği “Bağlılık Aslı”nın başrollerini Kübra Kip ve Ece Yüksel paylaşıyor.

8. Görülmüştür

Bol ödüllü yerli film “Görülmüştür” de bu sonbahar; 20 Eylül 2019 tarihinde beyaz perdede izleyici ile buluşacak.

Senaryosunu, filmin aynı zamanda yönetmenliğini de üstlenen Serhat Karaaslan‘ın kaleme aldığı “Görülmüştür”; 30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nden “Onat Kutlar En İyi Senaryo” ödülünün yanı sıra “SİYAD En İyi Film” ödülüne de layık görülmüştü. Ayrıca filmin oyuncuları Berkay Ateş ve Füsun Demirel  de “Görülmüştür” filmindeki performansları ile “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödüllerini kucaklamıştı.

“Görülmüştür”; İstanbul’daki bir cezaevinde çalışan Zakir’in hikayesine odaklanıyor. Annesiyle birlikte oturduğu evinde tekdüze bir hayat sürdürmekte olan Zakir’in günleri, işi ve evi arasında geçmektedir. Cezaevindeki işi ise mahkumlara ait mektupları okuyup varsa sakıncalı yerleri karalayarak sansürlemek ve mektuplara 'görülmüştür' kaşesi vurmaktır. Hayata karşı pek de bir tutkusu olmayan Zakir, bir gün mektuplardan birinden çıkan dikkat çekici bir güzelliğe sahip Selma'nın fotoğrafıyla karşılaşınca allak bullak olur. Selma cezaevinde yatmakta olan belalı mahkumlardan Recep'in eşidir. Zakir bu fotoğrafı çalmaya karar verir. Ama bu iş basit bir hırsızlıkla kalmaz çünkü Zakir, Selma'yı günden güne takıntı haline getirmeye başlamıştır.

9. Saka Kuşu

Donna Tartt’ın Pulitzer ödüllü eserinden uyarlanan “Saka Kuşu”nun başrollerini Oscarlı güzel oyuncu Nicole Kidman ve Ansel Elgort yer alıyor.

27 Eylül’de vizyona girecek dram filmi, 13 yaşındaki Theodore Decker’ın hayatına odaklanıyor. Genç Theodore’un annesi, Metropolitan Müzesi’ne düzenlenen bir saldırı sonucu hayatını kaybeder. Thedore, Yukarı Batı Yakası’ndan, varlıklı bir ailenin himayesine girer. Ancak hayatı tam bir karmaşaya dönüşen Theodore, Goldfinch isimli paha biçilemez bir sanat eserini çalmıştır.

Sinemaseverlerin filmden beklentisi oldukça yüksek! 

10. Vox Lux

Senaristliğini ve yönetmenliğini Brady Corbet'in üstlendiği “Vox Lux”ün başrolünü ünlü oyuncu Natalie Portman üstleniyor! Lisede silahlı bir saldırganın katliamından kurtulan bir öğrenci olan Celeste'nin, bu travmatik olay sonrası bir pop ikonuna dönüşmesini konu alan film; Celeste’nin kariyer yolculuğuna odaklanıyor.

“Vox Lux”de 27 Eylül’de dev ekranda izleyicileriyle buluşmak için gün sayıyor.