Şu Ana Kadar İzlememiş Olabileceğiniz En İyi İntikam Filmleri

İntikam konusu sinemada uzun zamandır işlenen ve neredeyse en popüler olan konulardan biri. Konu intikam olunca izlenen filmden beklentimiz aksiyon, dram ve beklenmedik şekilde gerçekleşen olaylar zinciridir. Bu karışım hem film yapımcılarının hem de izleyicilerin favori birleşimidir. Durum böyle olunca sayısız intikam filmi yapılmış ve çoğu ne kadar eski olursa olsun popülerliğini halen korumaktadır.

Sizin için hazırladığımız “Şu Ana Kadar İzlememiş Olabileceğiniz En İyi İntikam Filmleri” listemizde ana akım ve kendine yer edinmiş intikam filmlerinin aksine, gizli kalmış fakat bir o kadar da başarılı intikam filmlerini derledik. Listemizdeki filmleri inceledikten sonra intikamın soğuk mu yoksa sıcak mı servis edilen bir yemek olduğuna siz karar verin istedik.

1. Ms .45

Tek başına yaşayan, yaşamı evi ile işi arasında geçen içe dönük ve dilsiz Thana, yaşadığı şehrin ne kadar tehlikeli olduğunu, aynı gün içinde iki kez tecavüze uğrayarak öğrenir.
Genç kadın berbat günü yaşadıktan sonra hayatı bir daha eskisi gibi olmaz. Önce iş çevresine yabancılaşmaya başlar. Gördüğü bütün erkeklere tiksintiyle bakar. Ve bir gün kendisini rahatsız eden bütün erkekleri öldürmeye karar verir.

2. Nocturnal Animals

Zengin, ancak özel hayatında sorunlar yaşayan sanat galerisi sahibi Susan Morrow (Amy Adams), 20 yıl önce acımasızca terkettiği eski eşi Edward Sheffield'dan (Jake Gyllenhaal) yazdığı romanın taslağını alır. Roman hem Susan'a adanmıştır, hem de Edward'ın Susan'a taktığı lakaptan yola çıkılarak romana Gece Hayvanları adı verilmiştir. Susan kitabı okudukça kendi hayatını ve Edward'la ilişkisini tekrar sorgulayacak ve yaptığı hatalarla yüzleşecektir.

Gece Hayvanları filmi 73. Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. 3 öykünün iç içe geçtiği film, Austin Wright'ın 1993'te yayımlanan Tony and Susan adlı romanından uyarlandı.

3. Mandy

Birbirine aşık Red (Nicolas Cage) ve Mandy (Andrea Riseborough) çifti, ormandaki küçük bir kulübede yaşamaktadır. Hayatlarındaki her şey yolundayken, yaşamları adeta en korkunç kabuslarından fırlayan bir tarikat yüzünden altüst olur. Bu tarikatın lideri Mandy’yi gözüne kestirmiştir. Verdiği bir emirle tarikat üyeleri çiftin evine baskın düzenleyerek Mandy'yi götürür. Onlar Mandy'nin bedenine ve ruhuna sahip olmak için korkunç şeyler yaparlarken, Red de yapılanlara tanıklık etmiştir. Bir intikam yemini edip karısına yapılanların öcünü almaya karar veren Red’in tek bir amacı vardır: Bu korkunç tarikatın hasta ruhlu liderini yakalamak ve hayatının aşkına yaptıkları korkunç şeylerin bedelini ona ödetmek!

4. Lady Snowblood

Japonya karışık bir dönemdedir, Yuki'nin babası öğretmen olarak bir kasabaya gelir. O kasabanın yerel çetesi tarafından babası katledilir, annesi ise tecavüze uğrar. Annesi bu yerel çetenin bir elemanını öldürür ve bunun sonucunda hapishaneye düşer. Orada intikamını almak için planlarını yapar. Amacı, intikamını doğan çocuğunun almasını sağlamaktır. Bir kız çocuğu (Yuki) doğurur ve doğumdan kısa bir süre sonra o da ölür. Kız hapisten çıkar ve budist bir rahip tarafından yetiştirilir. Kız, birçok dövüş tekniğinde ustalaşır ve intikamını almak üzere yola koyulur.

 

5. American Mary

Paraya ihtiyacı olduğu için striptiz yapmaya başlayan güzeller güzeli tıp öğrencisi Mary, hocalarından biri tarafından tecavüze uğradıktan sonra aşırı vücut modifikasyonu, ameliyat, işkence ve seks dolu bir yeraltı dünyasına doğru karanlık bir yolculuğa çıkar ve doktorluğa karşı inancını yitirir. Bazı ameliyatlar hastalar üzerinde derin izler bırakır...

6. The Virgin Spring

Usta yönetmen Bergman'a uluslararası alanda en prestijli ödülleri kazandıran film, İsveç'in Paganizm'i bırakıp Hıristiyanlığı kabullendiği sancılı dönemde geçiyor. Film, kilise yolunda öldürülen genç bir kızın ve dininin öğretisine karşı gelerek katillerden kanlı bir biçimde öç alan babasının öyküsünü odağına alıyor.

7. The Quick And The Dead

Ellen adında, ismi duyulmamış bir kadın silahşör, küçük bir kasabaya, sadece kendi bildiği bir sebepten ötürü gelir. Gelişinden çok kısa bir süre sonra Cort isimli rahip barın kapısından dışarı atılır ve kasaba halkı bir silahlı müsabaka için kayıt olmaya başlarlar. Ödül epey yüksek miktarda bir paradır ve tek bir kural vardır, yarışmayı düzenleyen Herod'un kuralları. Herod aynı zamanda kasabanın sahibi, lideri ve efendisidir ve tüm bu olanların ardında yatan esrar, çözülmeyi beklemektedir.

8. Revenge

12 yıl görev yaptıktan sonra Deniz Kuvvetleri'nden ayrılan Jay Cochran (Kevin Costner) biraz kafa dinlemek amacıyla iyi bir tatil yapmayı hakettiğini düşünür ve Meksika'daki zengin mafya babası Mendez'in (Anthony Quinn) iş yapma teklifini kabul eder. Bu sırada Mendez'in güzel eşi Miryea (Madeleine Stowe) ile tanışır. Genç kadın ve Cochran arasında tutkulu bir aşk başlar ama unuttukları şey Mendez'in kindar bir adam olduğudur.

9. I'll Sleep When I'm Dead

Suç dünyasını arkasında bırakıp bir kasabada yaşamaya başlayan Will Graham’ın gölgelerdeki yaşamı kardeşinin ölüm haberini alınca yerini intikam arayışına bırakır. Kardeşinin ölümünü araştırdıkça onun intihar ettiğini öğrenir. Eski sevgilisi Charlotte Ramplin’le yolları kesişen Will, kardeşinin başına ne geldiğine dair bir ipucu bulur. İpucunu takip eden Will intikam için hiç olmadığı kadar emindir.

10. Mohawk

1812 Savaşı’nın sonlarına doğru, genç Mohawk bir kadın ve onun iki aşığı ölümüne bir intikam savaşı verirler. Birlikte Amerikan askeri taburuna karşı verdikleri vahşi ve nefret dolu savaşın kazananı kim olacaktır?

11. Dead Man's Shoes

Bir intikam öyküsü olan Dead Man's Shoes, zekâ özürlü erkek kardeşine yapılmış haince saldırının öcünü almak üzere kasabaya dönen ağabeyin adalet arayışını odağına alıyor.

12. Death Sentence

Nick Hume iş yaşamında yumuşak huylu bir yönetici özel yaşamında ise mükemmel bir aile babasıdır. Mutlu bir evliliği vardır ve harika bir aileye sahiptir. Ancak tanıklık ettiği o uğursuz akşam bütün hayatını değiştirecektir.

Bir gece kendilerini bir silâhlı soygunun ortasında bulup, büyük oğlunun öldürülmesine çaresizlik içinde tanıklık eder. Tutuklanan katile adaletin temsilcileri yeterli bir ceza vermeyince, oğlunun cinayetiyle ilgisi olan tüm suçluları öldürmeye yemin eder.

13. Blue Ruin

Dwight, eski model arabasında yatıp kalkan, amaçsız bir adamdır. Ancak günün birinde bir düşmanı hapisten çıkınca, ailesinin yaşadığı Virginia'ya döner. Düşmanını öldürür, ancak öldürdüğü adamın ailesi de intikam almak isteyince, sadece Dwight'ın değil, Dwight'ın annesi ve babasının hayatı da tehlikeye girecektir.

14. Death And The Maiden

Avukat olan Gerardo ile Paulina mutku bir evlilikleri olan bir çiftir. Bir gece Gerardo arabasıyla evine doğru giderken lastiği patlar ve Mirando adında bir doktor kendisine yardım eder. Bu iylik karşısında Gerardo doktoru evine davet eder. Paulina doktorla tanışmasıyla birlikte kendisine yıllar önce tecavüz eden bu sesi tanır ve olayların gidişatı bir anda değişir.

15. Bad Day for the Cut

İrlanda'da küçük bir köyde, annesi ile birlikte yaşayan Donal'ın hikayesi. Annesini öldüren saldırganlardan intikam almak için yola koyulan Donal, bu sırada büyük bir sır keşfedecektir.