Netflix'te İzlenebilecek En İyi Türk Dizileri

Netflix'in kendi yapımlarına her geçen gün yenileri eklenirken platformda izleyebileceğimiz Türkçe içeriklerin sayısı da artmaya devam ediyor. Netflix'in Türkçe yapımlara ağırlık vermesiyle birlikte Netflix'te izlenebilecek Türk dizilerinin sayısı da belli bir seviyeye ulaştı. Bu listede Netflix'te izleyebileceğimiz en iyi Türk dizilerine göz atıyoruz. 

1. Kulüp

1950'li yıllarda İstanbul'da geçen dizide, 17 yıllık bir ayrılığın ardından bir araya gelen bir anne ve kızının hikayesine ortak oluyoruz. Hapis yatmış olan Matilda, 1950'li yılların en ünlü gece kulüplerinden birinde çalışmıştır. Matilda'nın tek kızı Raşel, o hapisten çıkana kadar annesini hiç tanımamıştır. Kızı ile sağlıklı bir ilişki kurmaya çabalayan Matilda, Raşel'i o dönemlerde Pera'nın belalısı olan Fıstık İsmet adında bir adamdan uzak tutmaya çalışır. Matilda bir yandan da patronu Orhan, gece kulübünde yönetici olarak çalışan Çelebi ve kaprisli sanatçı Selim'in egoları ile de mücadele etmek durumundadır.

2. Bir Başkadır

İstanbul’da yaşayan, birbirlerinden tamamen farklı sosyo-kültürel geçmişlerden gelmiş bir grup insanın bir şekilde bir araya gelmesi ve hayat hikayelerini paylaşması sonucu ortaya çıkan çeşitli renkler… Kimisi şans eseri birbirini tanırken kimisinin ise buna zorlanması gözler önüne seriliyor.

3. Fatma

Fatma bir kedi halinde bir temizlikçidir. Hapisten çıktıktan sonra ortadan kaybolan eşini ararken beklenmedik bir şekilde cinayet işler. Zafer’in yeraltı dünyasındaki arkadaşları, Fatma’nın cinayet işlediğini öğrenir. Fatma’nın bu durumdan kurtulması ve Zafer’i bulması için tek şansı öldürmeye devam etmektir. Kimsenin şüphesini çekmeden cinayetlerine devam eden Fatma, cinayetlerden sıyrılmayı başarır. Zamanla yeni bir kimliğe bürünen Fatma duruma ayak uydurmak zorundadır.

4. 50 Metrekare

Patronlarına ihanet eden bir kiralık katil olan Gölge terk edilmiş bir terzi dükkânında saklanmaya başlar. Komşu esnaf ve mahalleli ise onu dükkânın sahibinin oğlu sanmaktadır. Gölge güvende kalmak için bu yeni kimliğe iyice alışır.

5. Atiye

Genç ve güzel bir ressam olan Atiye ailesi ve sevgilisi Ozan ile son derece sıradan ve mutlu bir yaşam sürdürmektedir. Atiye'nin tüm düzeni bir gün dünyanın en eski tapınağı olarak bilinen Göbeklitepe’ye gerçekleştirdiği gezi ile tamamen değişir. Atiye'nin söz konusu bölgede yaptığı bu turistik amaçlı gezi sırasında, Erhan adındaki bir arkeolog, Atiye ile Göbeklitepe arasında mistik bir bağ olduğunu fark eder. Hayli ilgisini çeken bu gizemli olayın peşine düşmeye karar veren Atiye, antik tapınakta geçmişini aramaya ve tapınak ile kendisi arasındaki bağın ne olduğunu anlamaya karar verir.

6. Leyla ile Mecnun

Aynı gün aynı hastanade dünyaya gelen iki bebek yatak olmadıgı için aynı yataga yatırılır. Doğar doğmaz birbirlerini buldu diyen aileler birini Mecnun birinin adını Leyla koyup beşik kertmesi yaparlar. Aradan 25 yıl geçer, önce istemeseler de birbirlerini görür görmez aşık olurlar.

7. Rise of Empires: Ottoman

Türkiye'de çekilmiş olan mini dizide, 15. yüzyıl'ın en önemli tarihi gelişmesi sayılan İstanbul'u fethi epik bir dille anlatılıyor. Dizide 13 yaşında tahta geçen 2. Mehmed'in İstanbul'u fetheden ''Fatih'' olma süreci konu alınıyor.  

8. Aşk 101

Netflix'in Türkçe yapımları arasında en çok tartışmaya neden olanlarından bir tanesi de Aşk 101. Renkli karakterleriyle dikkat çeken dizide, bir grup lise öğrencisi okuldan atılmamak için çözümü bir öğretmenlerini okulun basketbol koçuna aşık etmekte bulurlar. Bu karmaşık planın peşine düştüklerinde ise kendileri de aşkı keşfedeceklerdir.  

9. Hakan: Muhafız

Netflix'in Türk yapımı ilk dizisi olma özelliğini taşıyan Hakan: Muhafız'da, normal bir hayat süren Hakan'ın İstanbul'u korumakla görevli bir grubun üyesi olduğunu öğrenmesi ile birlikte değişen hikayesi anlatılıyor. Fantastik konuya sahip bu dizi, süper kahraman türünü farklı bir perspektif ile işlemesiyle öne çıkıyor.

10. Börü

Bir Polis Özel Harekat timinin hikayesini anlatan Börü, 2014 ilkbaharında Türkiye'de geçiyor. O dönemde Türkiye'de yaşanan gelişmeleri bu özel timin gözünden anlatıldığı dizi, çıktığı dönemde Türkiye'de beğeni toplamıştı. Televizyonlarda yayınlanan dizinin yayın haklarını daha sonra Netflix satın aldı.

11. Erşan Kuneri

Erotik film yapımcısı ve yönetmeni Ersan Kuneri'nin 70'li ve 80'li yıllardaki hikayesini anlatan dizide Cem Yılmaz başrolü üstleniyor. Erşan Kuneri karakteri ilk olarak "GORA" filminde görülmüştü ve çok sevilmişti.