Video Oyunlarından Uyarlanmış En İyi Filmler ve Diziler

Ünlü video oyunundan uyarlanan "Uncharted" gişe rekorları kırarken, biz de sevdiğimiz video oyunu uyarlamalarını sizler için listelemek istedik.

Tom Holland ve Mark Wahlberg'ün başrollerini paylaştığı "Uncharted" tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından izlendi. Filmin popüleritesi diğer video oyunu uyarlamalarına da ilgiyi arttırdı. Bu listemizde birbirinden farklı türlerde video oyunlarından uyarlanan film ve dizileri derledik.

İyi okumalar!

1. Arcane

Arcane, League of Legends evreninde yer alan ütopik Piltover şehri ve onların altında baskı gören yeraltı şehri Zaun'da geçiyor. Animasyon türündeki dizi evrenin iki büyük şampiyonu Vi (Hailee Steinfeld) ve Jinx'in (Ella Purnell) hikayesine odaklanıyor. 

2. Tomb Raider

Maceracı babası Richard Croft'un (Dominic West) gittiği bir keşif gezisinden hiç dönmemesi yüzünden, genç Lara Croft (Alicia Vikander), babasını 7 yıldır görmemiştir. 21 yaşındaki Croft'un hayatta hiçbir görünür amacı yoktur, okulunda sık sık devamsızlık yapmakta, bisiklet kuryeliği işiyle güç bela hayatta kalmaktadır. Nitekim babasının hayatta olmadığı gerçeğini kabullenemeyen Croft, bu nedenle babasından kalacak büyük mirası ve şirket sahipliğini de reddetmiştir. Babasının yokoluşundaki sırrı çözmeye kararlı olan Lara Croft, sadece gitmesi bile çok tehlikeli olan mitolojik sırlarla dolu bir adaya çıkarak inanılmaz tehlikelerle dolu bir maceraya atılır.

3. Ölümcül Deney

Umbrella adındaki Dünya devi bir şirket teknolojik aletler, uzay araçları,sağlık ve kişisel bakım ilaçları ve silah üretimi gibi çeşitli alanlarda üretim yapmaktadır. Dünya'nın pek çok yerinde Umbrella sanayi kuruluşları bulunmaktadır. Ancak Umbrella'nın asıl merkezi Kuzey Amerika'daki Raccon City'dir. Ancak Umbrella hakkında kendi çalışanlarının bile bilmediği bazı tehlikeli, gizli projeler yürütülmektedir. Bunların başında biyolojik silah,genetik testler ve ölümcül bir virüs gelmektedir. Umbrella'nın yürüttüğü bu araştırmaların yapıldığı yer altı tesisi Hive'da T-virüsü adındaki bir enfeksiyon serbest kalır.Bunu takiben tesisin tüm gücünü elinde tutan Kızıl Kraliçe adındaki süper bilgisayar, virüsün yayılmasını engellemek için,tüm çalışanların ölümü pahasına tüm tesisin giriş ve çıkışlarını kapatır.

Alice (Milla Jovovich) ve Rain (Michelle Rodriguez), tüm araştırma ekibini ortadan kaldıran virüsü izole etmekle görevli S.T.A.R.S isimli komando takımını yönlendirmekle görevlidir. Tesise giren ekip kısa bir süre sonra korkunç bir gerçekle karşı karşıya kalacaklardır. Öldükleri sanılan şirket çalışanlarının bilinçlerini kaybedip akli dengelerini yitirerek ete ve kana susamış yamyamlara yani zombilere dönüşmüşlerdir. Zombilerin bir ısırığı veya ufacık bir tırmığı virüsün yayılmasına ve birkaç saat içinde sizinde onlardan birine dönüşmenize neden olur. Bu yer altı tesisinde Umbrella için çalışan bilim adamlarının denek olarak kullandıkları insanlara aşırı dozda T-virüsü vermeleri sonucu mutasyona uğrayıp ölümcül yaratıklara dönüşmüşlerdir. Bu labaratuvar yaratıklarından biri de serbest kalmıştır üstelik. Alice'in ve ekbinin artık sadece zombilerle değil bu tehlikeli yaratıkla da başları beladadır.

4. Kirpi Sonic

Sega şirketinin geliştirdiği aynı isimli video oyunundan uyarlanan filmde; dünyanın en hızlı kirpisi Sonic (Ben Schwartz) ve onun en yakın arkadaşı Tom’un (James Marsden) onları yakalamakla görevlendirilmiş kötü bilim insanı Dr. Ivo Robotik’in (Jim Carrey) macerasını konu alıyor. Bu eğlenceli filmin yönetmen koltuğunda Jeff Fowler oturuyor.

5. The Witcher

Henry Cavill'in canlandırdığı Rivialı Geralt, "witcher" denilen, para için canavarları öldüren özel güçlere sahip bir mutanttır. Nilfgaard imparatorluğunun topraklarını genişletmek istemesi nedeniyle içinde bulunduğu ülke kargaşa içindedir. Bu mücadelenin kurbanları arasında Cintra Prensesi Cirilla (Freya Allan) ile Geralt'ın kaderleri de çok geçmeden kesişecektir. Bu arada, Geralt'ın maceralarında başka bir figür daha ön plandadır: bir cadı olan Yennefer (Anya Chalotra).

Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski tarafından yaratılan kitap serisi The Witcher, 2001 ve 2002'de video oyunlarına, filme ve TV dizisine uyarlanınca ülkesinde oldukça ün kazandı. 2019'da ise The Witcher sonunda İngilizce uyarlamasıyla Netflix'te seyirciyle buluştu ve ilk sezon daha çıkmadan ikinci sezon için yenilenmişti. The Witcher 2. sezonu 17 Aralık 2021 itibariyle Netflix'te.

6. Pokémon Dedektif Pikachu

Dedektif Harry Goodman'ın gizemli bir şekilde kaybolmasının ardından, Goodman'ın 21 yaşındaki oğlu Tim (Justice Smith) babasına ne olduğunu öğrenmek için araştırmalar yapmaya başlar. Harry'nin soruşturmaya yardımcı olmak isteyen eski pokémon ortağı Detective Pikachu (Ryan Reynolds) ise kendini bir dedektif olarak kanıtlamak istemektedir ve bu yüzden Tim'e iş birliği teklif eder. Pokémon dünyasında hiçbir insan ve pokémonun yapamayacağı şekilde, konuşarak birbirleriyle iletişim kurabilen Tim ve Pikachu, gizemi çözmek için heyecan verici bir maceraya çıkar. İnsanların ve pokémonların hiper-gerçekçi bir dünyada yan yana yaşadığı, modern bir metropol olan Ryme Şehri'nin neon ışıklı sokaklarında ipuçlarını kovalar, farklı bir dizi pokémonla karşılaşır ve sonunda şok edici gerçeği ortaya çıkarırlar. Bu öyle bir gerçektir ki, dünyalarındaki barışçıl birlikteliği yok edebilir ve bütün pokémon evrenini tehdit edebilir!

7. Ölümcül Dövüş

Karanlık dünya ile günümüz dünyası arasında bugüne kadar dokuz kez ölümcül dövüş turnuvası düzenlenmiş ve dokuzunuda karanlık taraf kazanmıştır. Kurala göre onuncuyu da kazanan taraf karanlık taraf olursa, tüm dünya ellerine geçecektir. Dünyanın kaderi, dünyayı temsil eden dövüşçüler, Liu Kang (Robin Shou), Johnny Cage (Linden Ashby), Sonya (Bridgette Wilson-Sampras) ve onların koruyucusu Lord Raiden'ın (Christopher Lambert) elindedir.

8. Assassin's Creed

Ölüme mahkum edilmiş bir suçlu olan Callum Lynch (Michael Fassbender), Abstergo Industries adında çok zengin bir şirket tarafından ele geçirilir. Şirketin büyük yatırım yaptığı Animus Projesi, kişilerin atalarından kalan ve genlerine işlenmiş hatıra ve yeteneklerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Callum Lynch, 15. yüzyıl İspanyol Engizisyonu döneminde Suikastçiler adıyla bilinen bir örgütlenmenin üyesi olan Aguilar de Nerha'nın akrabası olduğunu öğrenir ve onun hatıralarıyla yeniden yüzleştirilir. Bu esnada atasının olağanüstü yetenekleriyle donanan Lynch, Suikastçiler'in o dönemki en büyük düşmanı olan Tapınakçılar'ın günümüzdeki temsilcileriyle mücadele etmeye hazır hale gelecektir.

9. Oyunbozan Ralph

Walt Disney Animation Studios, bu kez bir video oyunu kahramanı olan Ralph'ın hikayesini anlatıyor. Rich Moore'un yönettiği film, "Fix It Felix Jr." adlı arcade oyunundan ilham alıyor. 

Yıllarca, Ralph (John C. Reilly) içinde bulunduğu popüler video oyununda hep kötü rolde yer alır. Artık kahraman olmak istediğine karar veren Ralph aksiyon yüklü bir maceraya atılır. Bu şekilde herkese yürekliliğiyle asıl kendisinin gerçek bir kahraman olduğunu kanıtlamaya çalışır. Heyecan verici yeni dünyaları keşfettiğinde, içlerinde girişken Vanellope von Schweetz'in (Sarah Silverman) de yer aldığı bazı tuhaf yeni arkadaşlarından bir ekip kurar. Daha sonra, korkunç bir düşman dünyalarını tehdit ettiğinde, Ralph tüm oyun merkezinin kaderinin ellerinde olduğunu fark eder. 

10. Warcraft

Azeroth gezegenindeki insan düzeni tehdit altındadır, nitekim Draenor'da yaşayan orklar, soylarının tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalınca Kara Geçit'ten geçerek insanların dünyasına gelmeye başlarlar. İnsanların önderi Anduin Lothar (Travis Fimmel) ve orkların önderi Durotan (Toby Kebbell), her iki halkın geleceğini belirleyecek bir noktaya geleceklerdir