Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Martin Scorsese Filmi

Usta yönetmen Martin Scorsese'nin en iyi 10 filmi!

Taksi Şoförü, Zindan Adası, Sıkı Dostlar gibi filmleriyle Hollywood'un en önemli yönetmenleri arasında yer alan Martin Scorsese bugün doğum gününü kutluyor! Sizler için 17 Kasım 1942 doğumlu yönetmenin mutlaka izlemeniz gereken 10 filmini listeledik.

1. Yaşamın Kıyısında

Orijinal İsmi: Bringing Out The Dead

Süre: 121dk
Tür: Dram
Yönetmen: Martin Scorsese
Senarist: Paul Schrader
Yapımı: 1999 - ABD

Gecenin geç saatlerinde New York caddelerinde bir ambulans sirenlerini çala çala ilerlemektedir. Gece vardiyasındaki ambulans görevlileri için ölülerle ya da ölmek üzere olan insanlarla yüzyüze olacakları yeni bir gece daha başlamıştır. Sabaha kadar görev başında olan bu görevliler, en az New York caddelerinden topladıkları ölmüş ya da ölümün eşiğine gelmiş insan bedenleri kadar fırtınaya tutulmuş, yaşamları normal seyrinden çıkmış insanlardır.

2. Masumiyet Çağı

Orijinal İsmi: The Age of Innocence

Süre: 139dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: Martin Scorsese
Yapımı: 1993 - ABD

Sosyetenin gözbebeği Newland Archer (Daniel Day-Lewis), May Welland (Winona Ryder) ile nişanlıdır. Ancak May`in kuzeni Kontes Olenska (Michelle Pfeiffer)'yla tanışınca bütün hayatı değişiyor. Kocasından ayrılan bir kadın olarak, 19. yüzyıl New York'unda dışlanan bu kadını Newland önce savunmaya başlıyor ancak daha sonra ikisi de birbirine aşık oluyorlar.

3. The Last Waltz

Orijinal İsmi: The Last Waltz

Süre: 117dk
Tür: Belgesel , Müzikal
Yönetmen: Martin Scorsese
Senarist: Mardik Martin
Yapımı: 1978 - ABD

The Band grubunun veda konserini konu alan Scorsese belgeseli. Film, konserin yanı sıra grup elemanlarının kulis içi görüntülerine, Bob Dylan ve Neil Young ve Ringo Starr gibi ünlü müzisyenlerle yapılan röportajlara yer veriyor. The Last Waltz bugün Scorsese'nin müzik belgesellerinin öncülü sayılıyor.

4. Saatler Sonra

Orijinal İsmi: After Hours

Süre: 97dk
Tür: Dram , Gerilim , Komedi
Yönetmen: Martin Scorsese
Senarist: Joseph Minion
Yapımı: 1985 - ABD

Sıkıcı ve monoton hayatı olan, kelime işlemcisi (Griffin Dunne) gece yarısı bir randevuya gider. Ancak dev ve evrensel bir şakanın sloganı olmak üzeredir. Çünkü Saatler Sonra olduğunda farklı kurallar uygulanır. New York'lu yönetmen Martin Scorsese, bu acımasız ve özgür şehir'e kara mizahi bakış atıyor ve bu bakış ona 1985'de Independent Spirit ödülleri ve 1996 Cannes Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü getiriyor. 

5. Arka Sokaklar

Orijinal İsmi: Mean Streets

Süre: 111dk
Tür: Dram , Suç
Yönetmen: Martin Scorsese
Yapımı: 1973 - ABD

Dini değerlerine sahip çıkmasıyla tanınan Charlie (Harvey Keitel), bar işletmeciliği yapan Tony (David Proval) ve muzip serseri Johnny (Robert De Niro) New York'un Küçük İtalya mahallesinde yaşayan üç arkadaştır. Üç arkadaşın günlük hayatları küçük dolandırıcılık işleri, kavga etmek ve Charlie'nin amcası Don Giovanni adına haraç toplamakla geçmektedir. Mahalledeki herkese olduğu gibi, barın müdavimlerinden küçük kaçakçılık işleri organizatörü Michael'a da borçlanmış olan Johnny'i beladan uzak tutmak için ellerinden geleni yapmaya çalışmaktadırlar. Johnny'nin yeğeni Teresa ile yasak bir ilişki sürdürmeye çalışan Charley, amcasının zorlaması sonucunda arkadaşını koruyabilmek için yalnız başına kaldığını anlamakta gecikmez.

6. Alice Artık Burada Oturmuyor

Orijinal İsmi: Alice Doesn't Live Here Anymore

Süre: 112dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: Martin Scorsese
Yapımı: 1974 - ABD

Alice Hyatt (Ellen Burstyn) dul kaldıktan sonra oğlu ile California'da küçük bir kasaba olan Monterrey'e taşınarak zorlu bir yaşama adım atar. Ailesini geçindirebilmek için birçok iş arayan, ancak iş tecrübesi fazla olmadığı için zorlanan Alice, sonunda bir restoranda çalışmaya başlar. Öte yandan oğlu Tommy de (Alfred Lutter) yeni çevresine adapte olmakta zorlanmaktadır.

7. Kızgın Boğa

Orijinal İsmi: Raging Bull

Süre: 129dk
Tür: Dram
Yönetmen: Martin Scorsese
Yapımı: 1980 - ABD

Boksör Jake la Motta'nın kendi ağzından anlattığı şampiyonluklardan bar komedyenliğine uzanan hırslı hayat hikayesi.Usta yönetmen Martin Scorsese'nin yönettiği bu film protesto amacıyla siyah-beyaz çekilmiştir. Sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olarak kabul gören Kızgın Boğa'daki performansı, Robert De Niro'ya ikinci Oscar ödülünü getirmiştir.

8. Hugo

Orijinal İsmi: Hugo

Süre: 126dk
Tür: Aile , Dram , Macera
Yönetmen: Martin Scorsese
Yapımı: 2011 - ABD , İngiltere , Fransa

Brain Selznick'in sihir temalı çocuk romanından uyarlanan olan film, Paris tren istasyonunun duvarları arasında yaşayan ve saatlerden sorumlu olan kimsesiz bir çocuğun, bir gün saati tamir etmeye teşebbüs etmesiyle yaşadığı gizemli macerayı konu ediyor.

9. Komediler Kralı

Orijinal İsmi: The King Of Comedy

Süre: 109dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Martin Scorsese
Senarist: Paul D. Zimmerman
Yapımı: 1982 - ABD

Rupert Pupkin, eğlence sektörüne atılmaya çalışan hayalperest ve hevesli bir stand-up komedyenidir. Başarılı bir komedyen ve talk-show sunucusu olan Jerry Langford ile tanışınca Rupert, büyük şansının nihayet geldiğine inanır. Langford'un programına dahil olmaya çalışır ancak ekibi, Cathy Long ve son olarak Langford'un kendisi tarafından sürekli olarak reddedilir. Rupert, kendisinin ve Langford'un meslektaş ve arkadaş olduğu ayrıntılı ve saplantılı fantezilere kapılır.

10. Korku Burnu

Orijinal İsmi: Cape Fear

Süre: 128dk
Tür: Gerilim
Yönetmen: Martin Scorsese
Senarist: James R. Webb
Yapımı: 1991 - ABD

Sam Bowden (Nick Nolte) hayatını kanuna vermiş, Atlanta'da yaşamakta olan bir avukattır. Karısı Leigh ve liseye giden kızı Danielle ile birlikte sakin bir hayat süren Sam'in hayatı kabusa dönüşmek üzeredir çünkü 14 yıl önce avukatlığını üstlendiği Max Cady (Robert De Niro) isimli adam, hapisten çıkmıştır ve intikam için hazırlanmaktadır. Çünkü, eskiden okuma yazması olmayan Max Cady bir tecavüzle suçlandığında kendini savunamamıştır. Sam eline Maxin hapisten kurtaracak bir belge geçmesine rağmen yine de bunu kullanmayınca ve Max Cady hapse girer. Ancak hapisten çıktığında artık farklı bir insan olmuştur. Okuma yazmayı öğrenmiş, hukuk kitapları okumuş ve intikam için iyice bilenmiştir. Önce küçük tehditlerle başlayarak, sonra gittikçe sertleşen yöntemlerle intikam peşinde koşmaya başlamıştır. Sam Bowden, ailesini bu psikopatın tehditlerinden kurtarmak zorundadır.