Ailece İzlemelik 15 Harika Çocuk Filmi

Yarıyıl tatili gelmişken çocuklarınızla birlikte keyifle izleyeceğiniz 15 çocuk filmini listeledik!

Çocuk filmi denince akla ilk olarak çoğunlukla animasyon filmler geliyor. Ancak animasyonların dışında da geçmişten bugüne oldukça eğlenceli, tüm aileyi perdenin veya ekrarnın başına kitleyen pek çok film mevcut. Hazır okullar da tatile girmişken, çocuklarınızla keyifli film akşamları yapmak için zaman ideal. Biz de bu listemizde klasikleri de atlamadığımız 15 harika çocuk filmini sıraladık. 

İyi seyirler!

1. Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Orijinal İsmi: Charlie And The Chocolate Factory

Süre: 115dk
Tür: Aile , Fantastik , Komedi , Macera
Yönetmen: Tim Burton
Senarist: John August
Yapımı: 2005 - ABD , İngiltere

Charlie ailesi ile zor bir şekilde geçinen fakir bir çocuktur. Tüm dünya ve Charlie, çikolata fabrikasıyla zengin olmuş Willy Wonka'nın esrarengiz ve yıllardır kapalı olan fabrikasını merak etmektedir. Ama bir gün Willy Wonka 5 çikolata ambalajının altına altın bilet saklamıştır. Altın biletleri bulan 5 çocuk fabrikaya girme hakkına sahip olacak ve içlerinden biri hayallerinin ötesinde bir dünyaya kavuşacaktır. Ve Charlie ise çikolata alamayacak kadar fakir olmalarına rağmen o fabrikaya girmek için elinden geleni yapacaktır.

2. Düşler Ülkesi

Orijinal İsmi: Finding Neverland

Süre: 106dk
Tür: Dram , Fantastik
Yönetmen: Marc Forster
Senarist: David Magee , Allan Knee
Yapımı: 2004 - ABD , İngiltere

Karısıyla arası çok da iyi olmayan Barrie, karısının karşı çıkmalarına rağmen bu aileyle yakınlık kurmaya başlar. Aynı şekilde Davies ailesinde de büyükanne Emma du Maurier bu yakınlığa karşı çıkmaktadır. Çocuklar, Barrie'nin ilham perileri olmuştur. Onlarla oyunlar oynarken yamaçları gemiye, sopaları kılıca, uçurtmaları periye ve çocukları da "Neverland'ın Kayıp Çocukları"na dönüştürür.

3. Müzede Bir Gece

Orijinal İsmi: Night At The Museum

Süre: 108dk
Yönetmen: Shawn Levy
Senarist: Thomas Lennon
Yapımı: 2006 - ABD , İngiltere

Ulusal Tarih Müzesinin karanlık koridorları belki de en inanılmaz günlerini yaşıyordu. Tarih öncesi yaratıklar, korkunç eski çağ savaşçıları, kayıp Efrica kabileleri, tarihin gördüğü en büyük kahramanlar ve daha neler neler tarihin koridorlarından çıkıp bu müzdede yerlerini almışlardı. Hepsi dondurulmuş gibi ya da dondurulmadılar mı acaba?

Ulusal Tarih Müzesinin yeni gece bekçisi Larry, tüm ziyaretçiler evlerine gittiklerinde asıl maceranın başladığına tanık olacaktır. Hayatı boyunca fantastic maceralar peşinde koşmuş olan Larry Daley,unların ona hiçbir çıkar sağlamadığını ve bu yüzden işssiz kalıp oğlunu göremeyecek duruma geldiğini fark edince gerçek bir iş arayışına girer. Rüyalarındaki büyük hayalin bir gün onu bulacağından emindir. Fakat böyle bir hayalin bu kadar canlı ve heyecanlı gerçekleşeceğinden tabii ki haberi yoktu… İşindeki ilk gecesinde büyükçe bir el feneri ve aşırı kullanılmaktan yıpranmış bir kullanım klavuzu ile koskaca müzede tek başına kalır. En azından o yalnız olduğunu düşünmektedir. Fakat bir dakika , bu ses de ne? Larry bütün şaşkınlığı ile koskoca müzedeki tüm yaratıkların teker teker canlanmasına şahit olacaktır…Dünya tarihinin en korkunç yaratığı T-Rex, Hun İmparatoru Atilla , kaplanlar, maymunlar ve bir müzede tarihe karıştığını düşündüğünüz her şey taker taker koridorlarda dolaşmaya başlayacaktır. Tarihin sayfaları içinden çıkan yüzlerce karakterin içinde yalnızca Teddy Roosevelt ona bu kaosun sebebini ve çözümleme yolunu gösterecektir. Tekrar işini kaybetmekten ve bu yüzden oğlu Nick’i görememekten korkan Larry müzeyi zarar görmeden korumaya ve işine devam etmeye karar verecektir.

4. Matilda

Orijinal İsmi: Matilda

Süre: 98dk
Tür: Aile , Fantastik , Komedi
Yönetmen: Danny DeVito
Yapımı: 1996 - ABD

Matilda, araba satarak geçimini sağlayan bir baba ve biraz hafif bir annenin kızıdır. Çocukluğundan beri kendi kendine bakmayı öğrenmiştir. Bir gün kütüphaneye giden Matilda, bütün kitapları okumaya karar verir. Bilgisi arttıkça telekinetik yeteneklerinin farkına varır. Ancak ailesini bir türlü buna inandıramaz. Ailesi onu oldukça kötü bir okula yollar, Matilda da bu fırsattan yararlanıp güçlerini geliştirmeye odaklanır.

5. Arkadaşım Canavar

Orijinal İsmi: Where The Wild Things Are

Süre: 101dk
Tür: Aile , Dram , Fantastik , Macera
Yönetmen: Spike Jonze
Senarist: Spike Jonze , Dave Eggers
Yapımı: 2009 - Almanya , ABD

Arkadaşım Canavar (Where the Wild Things Are), annesiyle tartıştıktan sonra evini terk ederek, deniz kıyısındaki bir ormana kaçan Max adlı çocuğun maceralarını konu alıyor. Max, onu kimsenin anlamadığını düşünerek bulunduğu ortama başkaldırır ve muzipliğin egemenliğindeki Vahşi Şeyler’in ülkesine doğru yola çıkar.

6. Prenses Gelin

Orijinal İsmi: The Princess Bride

Süre: 99dk
Yönetmen: Rob Reiner
Senarist: William Goldman
Yapımı: 1987 - ABD

William Goldman'ın romanından sinemaya uyarlanan film, bir kahraman tarafından kurtarılan güzel prensesin fantastik hikáyesini konu alıyor. Filmde imkansız bir aşkın öyküsü büyükbaba tarafından torununa anlatılıyor.

Birçok festivalden ödüllerle dönen film, Willy De Ville'ın imzasını taşıyan 'Storybook Love' adlı şarkıyla ‘‘En İyi Film Müziği’’ dalında Oscar'a aday gösterildi.

7. Büyük

Orijinal İsmi: Big

Süre: 104dk
Yönetmen: Penny Marshall
Yapımı: 1988 - ABD

Lunaparktaki ‘dilek makinesi’ne büyümek istediğini söyleyen ve bir anda kendini yetişkin bir adam olarak bulan Josh’un, çocuk aklı ve büyümüş bedeniyle yaşadıklarını anlatıyor.

8. Hugo

Orijinal İsmi: Hugo

Süre: 126dk
Tür: Aile , Dram , Macera
Yönetmen: Martin Scorsese
Yapımı: 2011 - ABD , İngiltere , Fransa

Brain Selznick'in sihir temalı çocuk romanından uyarlanan olan film, Paris tren istasyonunun duvarları arasında yaşayan ve saatlerden sorumlu olan kimsesiz bir çocuğun, bir gün saati tamir etmeye teşebbüs etmesiyle yaşadığı gizemli macerayı konu ediyor.

9. Kanca

Orijinal İsmi: Hook

Süre: 141dk
Tür: Aile , Fantastik , Komedi , Macera
Yönetmen: Steven Spielberg
Yapımı: 1991 - ABD

Peter Banning, işkolik bir avukattır. Karısı ve iki çocuğunu fazlasıyla ihmal etmektedir. Ailece İngiltere'deki büyükanne Wendy'i ziyarete gittiklerinde, çocukları Kaptan Hook tarafından kaçırılır. Peter, peri Tinkerbell'in yardımıyla Olmayan Ülke'ye döner.  Peter Banning, artık Peter Pan olmuştur ve Kayıp Çocuklar'ın da yardımıyla çocukluk anılarını ve uçmayı hatırlayacak ve Kaptan Hook ile savaşacaktır. 

10. Newsies

Orijinal İsmi: Newsies

Süre: 121dk
Tür: Aile , Dram , Müzikal , Tarih
Yönetmen: Kenny Ortega
Senarist: Noni White , Bob Tzudiker
Yapımı: 1992 - ABD

Müzikal film, 1899 yılında New York'ta gerçekleşen gazeteci çocuk grevine dayanıyor. Genç gazete satıcıları, patronları tarafından acımsızca sömürüldüklerini fark edince değişimi başlatmak için yola çıkarlar.

11. Define Avcıları

Orijinal İsmi: The Goonies

Süre: 114dk
Tür: Aile , Komedi , Macera
Yönetmen: Richard Donner
Senarist: Chris Columbus
Yapımı: 1985 - ABD

ABD'nin batı sahilinde olan Oregon'da bir kasabada yaşayan bir grup çocuk, evleri golf sahası yapılmak için yıkılmak üzere iken, tavan arasında buldukları tarihi bir harita ile efsanevi korsan 'Tek Göz Willie'nin definesini aramaya çıkarlar. Yerin altında, deniz mağaralarında devam eden yolculukları sırasında sayısız korsan tuzaklarının yanısıra, polisin aradığı 'aile çetesi' Fratelli'lerle de mücadele etmek zorunda kalan çocukların umudu bulacakları korsan hazinesinin yardımı ile evlerini ve mahallelerini golf sahası olmaktan kurtarmaktır.

12. Küçük Kadınlar

Orijinal İsmi: Little Women

Süre: 115dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: Gillian Armstrong
Yapımı: 1994 - ABD , Kanada

Babaları İç Savaş’ta çarpışırken anneleri tarafından zor şartlarda büyütülen Joe, Meg, Beth ve Amy March’ın öyküsü, aynı zamanda kimsenin bozamayacağı güçlü bir bağın duygu dolu hikâyesi.

13. Manhattan'da Sihir

Orijinal İsmi: Enchanted

Süre: 107dk
Yönetmen: Kevin Lima
Senarist: Bill Kelly
Yapımı: 2007 - ABD

Walt Disney’in unutulmaz animasyon klasiklerinden “Enchanted”,bu kez gerçek aktörlerin kamera karşısına geçtiği live action romantik komedi ve macera formatında günümüz izleyicisiyle buluşuyor. “Enchanted”ta, peri masallarındaki ülkesinden kötü ruhlu kraliçe tarafından kovulduktan sonra kendisini günümüz Manhattan sokaklarının katı gerçekliğinde bulan güzel prenses Giselle’nin öyküsü anlatılır. Peri masallarının büyüleyici dünyasında mutlu bir şekilde yaşayan güzel prenses Giselle, kötü ruhlu kraliçenin gazabına uğrar. Aniden içine düştüğü yeni ve zorlu çevresinde hiçbir şeyin peri masallarındaki “sonsuza kadar mutluluk” kavramına uygun işlemediğini görünce şok olur. Kısa süre sonra yardımına gelen yakışıklı bir dul avukatla tanışınca hayata ve sevgiye bakış açısı değişmeye başlar. Ancak peri masallarındaki mükemmel prense de evlilik sözü vermiştir. 

14. Space Jam

Orijinal İsmi: Space Jam

Süre: 88dk
Yönetmen: Joe Pytka
Yapımı: 1996 - ABD

Charles Barkley ve Patrick Ewing gibi NBA yıldızlarının yeteneklerini ele geçiren kötü yaratıklarla Looney Tunes kahramanları bir basketbol maçında karşı karşıya gelirler. Kahramanlarımız ünlü NBA oyuncusu Michael Jordan'dan yardım isterler. Dünyanın hatta evrenin bu en büyük basketbol devinin yardımıyla bakalım bu maçı alabilecekler mi? Bugs Bunny, bu yeni ve pahalı macerasında Nerdluck'lara karşı bir maçta mücadele etmek için dostlarını biraraya topluyor. Nerdluck'lar, dünyaya uzaydan gelmiş olan garip yaratıklar ve ele başları Swackhammer karanlık düşüncelere sahip. Swackhammer'ın amacı, Looney Tune'ları, kendi eski yerleşim merkezleri olan Moron dağına yollayarak dünyada egemenlik kurmak.. Bu yarı çizgi/yarı gerçek filmde Bugs Bunny ve NBA'li arkadaşlarının Nerdlucklara karşı olan mücadelesini izliyoruz. Özellikle basket karşılaşması sahnelerinin heyecanıyla dikkat çeken yapımda Michael Jordan ve Stan Podolak başrolleri paylaşıyorlar.

15. Özgür Willy

Orijinal İsmi: Free Willy

Süre: 112dk
Tür: Aile , Dram , Macera
Yönetmen: Simon Wincer
Yapımı: 1993 - ABD

Küçük Jesse’in en iyi arkadaşı, bir su parkındaki büyük havuzda yaşayan büyük Orka balığıdır. Orka’nın açık denizde hür yaşayan ailesine duyduğu özlemi hisseden ve paylaşan tek insan da, yine duygusal Jesse’dir.