1990'ların Daha Az Bilinen Romantik Komedileri

Romantik komedi türünü daha derinlemesine keşfetmek isteyenler için 1990'ların az bilinen romantik komedilerini özenle seçtik!

Romantik komediler, 1990'ların sıcak tonları ve nostaljisi ile birleşince sizce de daha özel olmuyor mu? Elbette sadece verdiği his değil, izleyiciyi kendine bağlayan senaryoları ve efsanevi oyuncularıyla da 1990'ların romantik komedileri ayrı bir başlığı hak etmekte. Klasikleşmiş pek çok "Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi", "Gerçek Öpücük", "Mesajınız Var", "Özel Bir Kadın" gibi tartışmasız klasikler bu dönemde izleyicilerle buluşmuş olsa da, bu listemizde daha az konuşulan romantik komedileri bir araya getirmeye karar verdik. 
Karşınızda 1990'ların daha az bilinen romantik komedileri!

İyi seyirler!

1. Gerçekler Acıtır

Orijinal İsmi: Reality Bites

Süre: 99dk
Tür: Dram , Komedi , Romantik
Yönetmen: Ben Stiller
Senarist: Helen Childress
Yapımı: 1994 - ABD

Bir televizyon şirketinde sunucu asistanı olarak çalışan Lelaina (Winona Ryder) boş zamanlarında kendisi ve arkadaşları hakkında elinde kamerayla bir belgesel çekmektedir.Değişen işi ve değişen kariyeri onu farklı yerlere ve farklı düşüncelere sevkedecektir.

2. Aşkın Büyüsü

Orijinal İsmi: Practical Magic

Süre: 104dk
Yönetmen: Griffin Dunne
Yapımı: 1998 - ABD

Tatlı cadılardan oluşan Owens ailesinin en neşeli ve heyecan dolu üyeleri, kızkardeşler Sally ve Gillian Owens'dır.  Anne ve babalarının ölümünden sonra teyzelerinin büyüttüğü Sally ve Gillian, ailelerinin kadınlarının büyü yeteneklerine sahiplerdir. Ne yazık ki bu yetenek beraberinde bir de lanet taşımaktadır. Aşık oldukları erkekler zamansız bir şekilde ölmeye mahkumlardır.

3. HouseSitter

Orijinal İsmi: HouseSitter

Süre: 102dk
Tür: Komedi , Romantik
Yönetmen: Frank Oz
Senarist: Brian Grazer , Mark Stein
Yapımı: 1992 - ABD

Mimar Newton Davis, kız arkadaşı Becky’ye evlenme teklif etmek için muhteşem bir ev inşa eder. Ne yazık ki Becky, hem Newton’u hem de evi reddeder. Büyük hayal kırıklığının ardından Newton, Gwen adlı işi gücü yalan olan bir garsonla tek gecelik bir ilişki yaşar.

4. Benden Bu Kadar

Orijinal İsmi: As Good As It Gets

Süre: 139dk
Tür: Dram , Komedi , Romantik
Yönetmen: James L. Brooks
Yapımı: 1997 - ABD

Obsesif bir kişilik olan Melvin (Jack Nicholson) bir aşk yazarıdır ve her gün aynı yerde büyük bir titizlikle kahvaltısını yapar ve orda çalışan Carol (Helen Hunt) ona hergün tahammül etmektedir. Eşcinsel olan komşusu Simon (Greg Kinnear) ise yetenekli bir ressamdır. Bu üç kişi daha sonra birlikte bir maceranın içinde bulurlar kendilerini.. 7 dalda Oscar'a aday gösterilen filmi James L. Brooks yönetti.

5. Stella'ya Neler Oluyor?

Orijinal İsmi: How Stella Got Her Groove Back

Süre: 124dk
Tür: Dram , Komedi , Romantik
Yapımı: 1998 - ABD

6. Tatlı Yalanlar

Orijinal İsmi: Romy and Michele's High School Reunion

Süre: 92dk
Tür: Komedi , Romantik
Yönetmen: David Mirkin
Senarist: Robin Schiff
Yapımı: 1997 - ABD

Çocukluk yıllarından başlayan arkadaşlıkları ve lise yıllarında da oda arkadaşı olan Romy ve Michelle, Kaliforniya'da yaşayan iki çılgın ruhlu gençtir . Mezun oldukları lisenin onuncu yıl mezuniyet yemeğine katılacak olan bu ikili geriye baktıklarında gururla anlatabilecekleri çok az şeyleri olduğunun geç te olsa farkına varırlar ve eski arkadaşlarına karşı rezil olmamak için kendileri için zengin ve başarılı birer hayat fantazisi geliştirirler.

7. Amy'nin İzinde

Orijinal İsmi: Chasing Amy

Süre: 114dk
Tür: Dram , Komedi , Romantik
Yönetmen: Kevin Smith
Senarist: Kevin Smith
Yapımı: 1997 - ABD

Çizgi roman yaratıcısı Holden (Ben Affleck), aşık olduğu Alyssa'nın (Joey Lauren Adams) lezbiyen olduğunu anlayınca, her şeyin düşündüğü gibi iyi gitmediğini farkeder. Yakın arkadaşı Banky'nin (Jason Lee) yardımı olmadan Alyssa ile bir ilişkiye başlar. Her ne kadar Alyssa'nın ondan gerçekten hoşlandığını düşünse de, Alyssa'nın geçmişinin ilişkilerini bozucağını düşünür.

8. Sevginin Bağladıkları

Orijinal İsmi: Sleepless in Seattle

Süre: 104dk
Tür: Dram , Komedi , Romantik
Yönetmen: Nora Ephron
Yapımı: 1993 - ABD

Eşini kaybetmiş Sam Baldwin, oğlu Jonah ile birlikte sakin bir hayat sürmektedir. Ulusal bir radyo kanalında yayın yapmaya başlayınca hayatında bazı değişiklikler olacaktır; çok sayıda kadın hayrana sahip olmak gibi. Sam'in yaşadığı yerden hayli uzak olan Annie de Sam'in hayranlarından biridir. Evlenmek üzere olduğu halde kafası bu konuyla ilgili karışık olan Annie, Sam'e göndermeyeceğini bildiği bir mektup yazar. Ardından dayanamaz ve etkilendiği bu erkekle tanışmaya karar verir.

9. Sen Uyurken

Orijinal İsmi: While You Were Sleeping

Süre: 103dk
Tür: Komedi , Romantik
Yönetmen: Jon Turteltaub
Yapımı: 1995 - ABD

Bekar bir kadın olan Lucy, yakışıklı Peter'la her sabah metroda karşılaşır ve uzaktan uzağa hayran olmayı sürdürür. Peter bir gün raylara düştüğünde müdahale eden kişi Lucy'dir. Komaya giren genç adamı hastanede ziyaret ettiğinde ailesiyle de tanışır ve onlara oğullarının hiç tanımadıkları nişanlısı olduğunu söyler. Peter'ın koma durumu sürerken Lucy ailenin bir parçası olur ve yalanını sürdürür. Ama Peter'ın erkek kardeşi Jack ortaya çıktığında işler karışır. Çünkü Lucy'yle birbirlerine aşık oluverirler. Genç kadın, hiç tanımadığı komadaki bir adamın sevgilisi rolü yapmakla gerçekten bulduğu aşkı yaşama arasında ikileme düşer.

10. Evlilik Öpücüğü

Orijinal İsmi: The Wedding Singer

Süre: 97dk
Tür: Komedi , Romantik
Yönetmen: Frank Coraci
Senarist: Tim Herlihy
Yapımı: 1998 - ABD

Robbie'nin şarkıcı olarak bir düğün esnasında garson Julie ile karşılaması belki de hayatında başına gelebilecek en güzel şeydir. Şarkı sözleri yazma konusunda kendini geliştirmek isteyen Robbie ve julie, her ikiside nişanlı olmalarına rağmen önce dostluğa, yavaş yavaş ta aşka yelken açmaya başlarlar.