Platformlardan İzleyebileceğiniz Aksiyon Dizileri

"Hangi aksiyon dizisine başlasam?" diye düşünmeyin diye sizin için en iyi seçenekleri derledik.

Dizi, film platformlarına erişimin kolaylaşması ile hem eski hem de yeni pek çok yapıma tek tıkla ulaşabiliyoruz. Fakat bu aynı zamanda seçim yapmamızı zorlaştırıyor, hatta bazen yeni bir şey seçmek yerine önceden izlediğimiz diziye tekrar başlamakta karar kılıyoruz. Aksiyon dizileri söz konusu olduğunda da durum pek farklı değil. Bu sorunu yaşamamanız için bu listede hem yepyeni ve kaliteli platform işlerini hem de Netflix, Disney Plus veya Amazon Prime'da olduğunu bilmiyor olabileceğiniz klasik aksiyon dizilerini bir araya getirdik. Oturduğunuz koltukta sizi bambaşka dünyalara götürecek heyecanlı aksiyonlardan komik aksiyonlara pek çok farklı aksiyon dizi türüne yer verdiğimiz bu listede sizlere özel on dizi bulunmakta. 

İyi seyirler!

1. Fauda

Orijinal İsmi: Fauda

Süre: 43dk
Tür: Aksiyon , Dram , Savaş
Yapımı: 2015 - ABD , İsrail

Platform: Netflix

Doron, Filistin bölgesinde gizli operasyonlara katılmış olan ve anti-terörizm biriminde çalışan eski bir İsrail askeridir. Panter kod adıyla bilinen Abu Ahmad’ı öldürdükten sonra işini bırakan ve daha sakin bir hayat yaşamayı seçen karakterimizin kapısı, bir gün eski patronu tarafından çalınır. Karakterimiz bu beklenmeyen ziyaretle birlikte Abu Ahmad’ın aslında ölmediğini ve yakında evlenecek olan erkek kardeşinin düğününe katılacağını öğrenir. Böylece Doron, yarım bıraktığı işi tamamlamak adına eski pozisyonuna geri döner ve olaylar gelişir.

2. Chuck

Platform: Amazon Prime

Dijital çağın zoraki ajanı: Chuck. Bir gün hükümetin en büyük sırlarını beyninize yüklenmiş şekilde bulursanız ne yaparsınız? Ekranların yeni kahramanı Chuck’ın bu konudaki tecrübeleri eminiz size yol gösterecektir. The O.C.’nin yaratıcısı Josh Schwartz ajan komedisi Chuck ile televizyona muhteşem bir dönüş yapıyor. Zachary Levi’nin canlandırdığı bir “bilgisayar kurdu” olan Chuck bilgisayarına gelen bir mesajı açmasıyla birlikte birdenbire bütün devlet sırları beynine yüklenir. Chuck bir süre sonra kıdemli ajan John Casey ve yeni ortağı Sarah tarafından, bilgisayarcıdaki işiyle ve Ulusal Güvenlik görevleri arasında gidip gelen ikili bir yaşantı sürmeye zorlanır. Ortada Chuck, bir yandan John çekiştirecek, diğer yandan Sarah. Uluslararası teröristler, karşılarına çıkacak suikastçılar ise işin kaymak tabakasını oluşturacak. Dizide Chuck’ın en yakın ve biraz dangalak arkadaşı Morgan’ı Joshua Gomez canlandırıyor. Chuck ile aynı evi paylaşan, onun her zaman ve her konuda en büyük destekçisi kız kardeşi Ellie’ye hayat veren oyuncu ise Sarah Lancaster. Bu arada Ellie’nin can sıkıcı mükemmellikte bir de doktor sevgilisi var. İsmi Captain Awesome olan bu erkek arkadaş rolünde izleyeceğimiz oyuncu Ryan McPartlin.

3. Ganglands

Platform: Netflix

Yetenekli hırsız Mehdi ve çırak hırsız Liana, kendilerini uyuşturucu satıcıları ile bir bölge savaşınin içinde bulurlar. Sevdiklerini kurtarmak için bir arada çalışmalılardır.

4. İnfaz Listesi

Platform: Amazon Prime

James Reece, tüm Donanma SEAL müfrezesi yüksek bahisli bir gizli görev sırasında pusuya düşürülür. Kurtulduktan sonra, olayla ilgili çelişkili hatıralarla ve suçluluğuyla ilgili sorularla ailesinin yanına döner. Yeni kanıtlar gün ışığına çıktıkça Reece, kendisine karşı çalışan ve yalnızca kendi hayatını değil, sevdiklerinin de hayatını tehlikeye atan karanlık güçler keşfeder.

5. Hanna

Orijinal İsmi: Hanna

Süre: 50dk
Tür: Aksiyon , Dram
Senarist: David Farr
Yapımı: 2019 - ABD , İngiltere

Platform: Amazon Prime

Bu gerilim ve dram dolu yapımda sıra dışı bir kadın olan Hanna’nın hikâyesi gözler önüne seriliyor. Hanna ormanda büyümüştür. Kayıt dışı bir CIA operasyonunu takip eden bir ajan ise Hanna’nın peşindedir. Bu amansız yakalamaca sırasında CIA ajanı, Hanna’nın gerçek kimliğini gün yüzüne çıkarmaya çalışır.

6. Buffy Vampir Avcısı

Orijinal İsmi: Buffy The Vampire Slayer

Süre: 43dk
Yapımı: 1997 - ABD

Platform: Disney Plus

Buffy, görünüşte annesiyle birlikte Sunnydale'e taşınan ve burada yeni okulu Sunnydale High'a alışmaya çalışan sıradan bir genç kızdır. Buffy'nin kısa zamanda bu küçük kasabaya alışmasını kolaylaştıran şey, yöre halkının sıcak karşılamasından çok, Cehennem Ağzı'ndan fırlamış türlü iblis ve vampirlerdir. Buffy her nesilde, gecenin yaratıklarıyla mücadele etmeleri üzere seçilen Avcı'ların sonuncusudur ve buraya gelmesinin sebebi de önceki okulunu, vampirleri yok etmek için ateşe verip kül etmiş olmasıdır. Hiç de istemediği bu kaderi yaşamasını kolaylaştıran şey arkadaşları Willow, Xander ve gözetmeni Giles'ın varlığıdır. Ancak ruhu olan vampir Angel'ın devreye girişi işleri biraz karıştıracaktır.

7. 24

Platform: Disney Plus

CTU (Counter Terrorist Unit: Terörle Mücadele Ünitesi) adı verilen bir birimin, önceleri yöneticisi olan ancak daha sonra birimden ayrılan Jack Bauer'ı canlandıran Kiefer Sutherland'ın çevresinde dönen olayların işlendiği bir dizidir. Dizide anlatılan olaylar gerçek zamanlı olarak izleyiciye aktarılmaktadır. Her bölüm bir saat içerisinde olanları anlatırken, her sezon da 24 saat içerisinde olup bitenlerin anlatıldığı çok uzun metrajlı bir film havasındadır.

8. Homeland

Orijinal İsmi: Homeland

Süre: 55dk
Tür: Dram , Savaş , Suç
Yönetmen: Michael Cuesta
Yapımı: 2011 - ABD , İsrail

Platform: Disney Plus

Nicholas Brody 2003'ten beri kayıp bir deniz çavuşudur ve öldü diye biliniyordur. Fakat Brody, 8 yıl sonra bir tatbikatta terorist sığınma evinde bulunur ve devlet tarafından "kahraman" olarak nitelendirilir. Carrie Anderson bir CIA memurudur ve Brody'nin El Kaide'ye çalıştığını, onlarla iş birliği yaptığını ve ABD'ye saldırı gerçekleştirme planları olduğuu düşünmektedir.

9. Alias

Platform: Disney Plus

Sydney Bristow (J.Garner), üniversitenin ilk yılında CIA'in gizli kolu olduğuna inandığı SD-6 isimli bir örgütte çalışmaya başlar. Ancak SD-6’nın aslında devlete düşman olan ülkeler ve gruplar için çalışan bir anti-devlet örgütü olduğunu öğrenir. Sydney bu örgütü alt edebilmek ve intikam alabilmek amacıyla CIA ile çalışmaya başlar. O artık çift taraflı bir ajandır. Sydney, bir yandan esrarlı yaşam tarzını arkadaşlarından gizlemeye çalışırken, diğer yandan da türlü rakip ajanlarla, terörist gruplarla ve hainlerle savaşacaktır.

10. Reacher

Platform: Amazon Prime

Emekli Askerî Polis Memuru Jack Reacher işlemediği bir cinayetten tutuklandığında kendini kirli polisler, karanlık işadamları ve entrikacı politikacılarla dolu ölümcül bir komplonun ortasında bulur. Kıvrak zekasından başka hiçbir şeyi olmadan, Georgia eyaletinin Margrave kasabasında neler olduğunu anlaması gerekmektedir.