Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Ron Howard Filmi!

Usta yönetmen Ron Howard bugün 69 yaşında!

Kariyeri boyunca pek çok unutulmaz filme imza atan yönetmen Ron Howard bugün 69. yaşını kutluyor. Sinema kariyerine çocuk oyuncu oalrak başlayan Howard, sonrasında yönetmenlik, yağımcılık ve yazarlığa odaklanmayı tercih etti. Başarılı sinemacı, 2002 yılında "Akıl Oyunları" ile hem yönetmen hem yapımcı olarak (Brian Grazer ile ortak yapımcı) Oscar Ödülünü kucakladı.

Birbirinden farklı tarzlarda yapımları filmografisinde bulunduran Howard, halen Hollywood'un en verimli sinemacılarından.

Bu listemizde de Ron Howard'ın mutlaka izlemeniz gerektiğini düşündüğümüz 10 filmini listeledik. 

İyi seyirler!

1. Akıl Oyunları

Orijinal İsmi: A Beautiful Mind

Süre: 135dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: Ron Howard
Senarist: Akiva Goldsman
Yapımı: 2001 - ABD

John Forbes Nash Jr., genç yaşında geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez duruma düşer. Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgide, delilik tarafına doğru sürüklenir.

2. Apollo 13

Orijinal İsmi: Apollo 13

Süre: 140dk
Tür: Dram , Tarih
Yönetmen: Ron Howard
Yapımı: 1995 - ABD

Jim Lovell, Jack Swigert ve Fred Haise'den oluşan Apollo 13 ekibi, NASA'nın yürüttüğü beşinci uzay görevinin sırasında 'yarı yolda' oksijen tanklarından birinin patlaması yüzünden güç ve oksijen sıkıntısı çekmeye başlarlar ve aracın Dünya'ya dönmesi risk altına girer. Geri kalan oksijeni idareli kullanırken donma ve havasızlıktan ölme tehlikelerini göze alan ekip ne pahasına olursa olsun yörüngeden kurtularak Dünya'ya dönmeyi deneyeceklerdir. Fakat Houston'daki komuta merkezindeki görevliler hasar görmüş olan aracın atmosferden geçerken yanarak parçalanabileceğini tahmin etmektedir...

3. Zafere Hücum

Orijinal İsmi: Rush

Süre: 123dk
Tür: Aksiyon , Dram
Yönetmen: Ron Howard
Senarist: Peter Morgan
Yapımı: 2013 - ABD , İngiltere

Epik aksiyon/dram filmi "Rush"ta, Chris Hemsworth karizmatik İngiliz James Hunt’ı, Daniel Brühl ise disiplinli ve mükemmeliyetçi olan Avusturyalı Niki Lauda’yı canlandırıyor. Grand Prix yarış pistindeki çekişmeleri, bu iki sıra dışı karakter arasındaki farkı özetliyor. Formula 1 yarışlarının ihtişamlı döneminde geçen Rush dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük rakiplerin ikisinin heyecan verici gerçek hikayesini anlatıyor. Özel hayatlarına da dahil olduğumuz filmde iki yarışçının zafere ulaşmak için bir kısa yolun bulunmadığı ve asla hataların asla düzeltilemediği bir ortamda fiziksel ve psikolojik dayanıklılık sınırlarını nasıl zorladığını göreceğiz. 

4. Frost/Nixon

Orijinal İsmi: Frost/Nixon

Süre: 122dk
Tür: Dram , Tarih
Yönetmen: Ron Howard
Senarist: Peter Morgan
Yapımı: 2008 - ABD , İngiltere , Fransa

Beyaz Saray’dan uzaklaşmak zorunda kaldıktan sonra Richard Nixon tam üç yıl süren derin bir sessizliğe gömülmüştür. Nixon 1977 yaz aylarına gelindiğinde bir televizyoncuyla karşılıklı oturup “teke tek” formatında yapılacak ve canlı yayınlanacak çok özel bir televizyon söyleşisi yapmayı kabul eder. Kendi ofisinde yapılacak bu söyleşide başkanlığına son veren Watergate gizli dinleme skandalıyla ilgili gelen tüm sorulara istisnasız cevap verecektir. Deneyimli Kurt politikacı Nixon, bu söyleşi için o dönemde henüz çaylak kabul edilen İngiliz sunucu David Frost’u seçerek herkesi şaşırtır. Amacı başa çıkabileceğini umduğu deneyimsiz ve çaylak gazeteciyi alt ederek Amerikalıların kalbinde kendisini temize çıkartmayı garantilemektir. Öte yandan Frost’un ekibi de kendi patronlarının bu söyleşinin üstesinden gelebileceğinden kuşkuludurlar. Ancak kameralar çalışmaya başladığında Frost ile Nixon arasında olağanüstü bir zeka savaşı başlar. Acaba Nixon ülkenin en büyük ve en kirli politik skandalıyla ilgili sorular gelmeye başladığında kendisini temize çıkarabilecek midir? Öte yandan Frost bu büyük mücadeleden galip çıkabilecek; karşısındaki eski başkanın Watergate skandalındaki sorumluluğunu ortaya koyabilecek midir? Program sırasında her ikisi de kendi güvensizliklerini, egolarını ve itibarlarını ortaya koyarlar. Saf ve yalın gerçeği ortaya çıkartmayı bir yana bırakmış, tamamen başka alanlara kaymaya başlamışlardır.

5. Cinderella Man

Orijinal İsmi: Cinderella Man

Süre: 144dk
Tür: Dram , Romantik , Tarih
Yönetmen: Ron Howard
Yapımı: 2005 - ABD

"Cinderella Man" lakabıyla tanınan ünlü boksör James J. Braddock'un gerçek yaşam öyküsüne dayanan film, Braddock ve ailesinin ABD'deki Büyük Ekonomik Kriz yıllarında yaşadığı sıkıntılı yılları ve verdikleri büyük yaşam mücadelesi. Yoksulluğun, açlığın ve işsizliğin hüküm sürdüğü bir dönemde James Braddock, ailesini açlığa mahkum etmemek için dövüşmüş ve dünya ağır siklet boks şampiyonluğuna kadar yükselmişti.

6. Willow

Orijinal İsmi: Willow

Süre: 126dk
Yönetmen: Ron Howard
Senarist: George Lucas , Bob Dolman
Yapımı: 1988 - ABD

Büyünün ve sihrin hüküm sürdüğü yıllar, dünya bir kaosun içindedir. İnsanlar kraliçe Bavmorda'nın zulmü altında inim inim inlerken Kraliçenin huzurunu bozan tek şey bir kehanettir. Kehanete göre; bir kız çocuğu günün birinde bütün bu zulme dur diyecek, Bavmorda'nın saltanatı sona erdirecektir. Bunu duyan kraliçe, doğan tüm kız çocuklarını boğdurtmaya karar verir. Ancak seçilmiş bebemiz, kendisini nehre salan bakıcısı sayesinde kurtulmayı başarır. Nehir bebeği, "Willow" adındaki cüce ve ailesinin huzurlu kollarına taşıyacak bu arada kötü kraliçe de rahat durmayacaktır.

7. Grinç

Orijinal İsmi: How the Grinch Stole Christmas

Süre: 104dk
Tür: Aile , Fantastik , Komedi
Yönetmen: Ron Howard
Senarist: Dr. Seuss
Yapımı: 2000 - ABD

Grinch, Noel'i çalmak için göreve çıkan, ancak genç bir kızın cömert tatil ruhuyla kalbini değiştiren alaycı bir huysuzun hikayesini anlatıyor. Komik, iç açıcı ve görsel olarak çarpıcı, Noel ruhunun gücünü anlatan evrensel bir hikaye.

8. On Üç Yaşam

Orijinal İsmi: Thirteen Lives

Süre: 149dk
Tür: Dram , Gerilim
Yönetmen: Ron Howard
Yapımı: 2022 - ABD , İngiltere

Tayland'da sel felaketi sonrası bir grup genç erkek ve onların futbol koçlarının sular altında kalan bir yeraltı mağarasında mahsur kalır. Gerçek hikayeden uyarlanan film, bu kaza etrafındaki kurtarma görevine odaklanıyor. 

9. Çılgın Aile

Orijinal İsmi: Parenthood

Süre: 124dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Ron Howard
Yapımı: 1989 - ABD

Ron Howard'in bir seyahat sonrası çektiği filmde çok büyük bir ailedeki insanların yaşadığı olaylar konu alınmaktadır.

10. Da Vinci Şifresi

Orijinal İsmi: The Da Vinci Code

Süre: 149dk
Tür: Gerilim , Gizem
Yönetmen: Ron Howard
Senarist: Akiva Goldsman
Yapımı: 2006 - ABD

Bir gece, Louvre müzesi müdürü öldürülmüş olarak bulunur. Bu olay üzerine ünlü simgebilim Profesörü Robert Langdon Louvre müzesine çağırılır. Müze müdürü ardında esrarengiz bir simge dizimi ve ipuçları bırakmıştır. Kendisi de tehlikede olan Langdon, polis kriptoloji uzmanı Sophie Neveu'nün yardımıyla, Leonardo Da Vinci'nin çalışmalarında bir dizi akıl almaz sırrı çözer. Tüm bu sırlar onları, hayatlarını 2000 yıldır gizli kalan eski bir gizemi korumaya adamış gizli bir topluluğa götürür.