Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Stanley Kubrick

Cinnet Fragman
Stanley Kubrick profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.4/ 10
628 oy
1096 kullanıcının favorisi

Stanley Kubrick

ABD

26 Temmuz 1928

7 Mart 1999

Biyografisi

Stanley Kubrick (1928-1999), Amerikalı yönetmen. 20. yüzyılın çıkardığı en iyi yönetmenlerden olan Kubrick, teknik kusursuzluk arayışı, entelektüel sembolizmi, efsanevi mükemmelciliği ve ince detaylarıyla tanındı.

Kariyerine New York'un Look dergisine amatör fotoğraflar çekerek başlayan Kubrick, kısa zamanda Look dergisinin fotoğrafçılarından biri oldu. İzlediği filmlerden çok daha iyisini yapabileceğine inanarak yönetmenlik yapmaya başladı. İlk filmleri, Fear and Desire, Killer's Kiss ve The Killing ile kendisini ispatladı. Paths of Glory ve Spartacus ise onun iyi yönetmenler arasındaki yerini almasını sağladı. 1960'lı yıllarda Lolita filmini çekmek üzere İngiltere'ye giden Kubrick, yaşamının geri kalanını bu ülkede geçirdi. Dr. Strangelove, satirik Komedya'nın sinemadaki önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir. Ancak Stanley Kubrick'i 20. yüzyılın en önemli yönetmenlerinden biri yapan, 1968 MGM Cinerama prodüksüyonu olan 2001: A Space Odyssey ve 1971 yapımı A Clockwork Orange'dır.

William Makepeace Thackeray'in bir romanının sinemaya uyarlanması olan Barry Lyndon , Jack Nicholson'ın oynadığı The Shining, yaklaşık 7 yıl çalıştığı savaş filmi Full Metal Jacket ve son anda yapmaktan caydığı A.I.:Artificial Intelligence Kubrick efsanesini sürdüren filmler oldular. Arthur Schnitzler'in Traumnovelle romanından uyarlanan ve Tom Cruise ile Nicole Kidman’ın oynadıkları Eyes Wide Shut'ı bitirdikten birkaç gün sonra ölen Kubrick, Childwickbury Manor, Hertfordshire, İngiltere'de toprağa verilmiştir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
taneryalcin_7A66 (Amatör) | 21 Ocak 2013, 20:45

son filmi Eyes Wide Shut bittikten dört gün sonra ölmüştür ve bu filmde illüminatiyi ilk kez tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermiştir. ölmesi ya da öldürülmüş olması gayet tartışma konusudur.

0
11
BatesNorman (Profesyonel) | 30 Ocak 2015, 04:42

Sinemadaki karşılığı olmayan bir deha.Tartışmasız gelmiş geçmiş en iyi 3 yönetmenden biri.Filmografisine baktığınızda 46 yıllık yönetmenlik hayatında 13 uzun metraj film çektiğini görürsünüz.Zaten bu da her şeyi anlatmaya yetiyor.Ne kadar usta bir detaycı olduğunu anlamak zor olmuyor...Gelelim bir diğer konuya çektiği filmlerin içinde sadece tür olarak animasyona yer vermemiştir.Buradan da ne kadar geniş pencereden bakabildiğini anlıyoruz.Her filminde farklı bir türe yönelmiştir bu yüzden de her kesime hitap ettiği için bilinçli tüm sinema severler onu mutlaka tanır.Komedi-korku-bilim kurgu-gizem-romantik-biyografi-aksiyon-macera-tarihi-savaş-suç-dram-gerilim filmlerinin hepsine imza atmış bir yönetmen hiç tanımadım.Hemde bu başarıyı sadece 13 filmde yapan bir çılgın hiç tanımadım.O kadar sinema aşığıydı ki bu yaptığı sanat uğruna ve insanlara birşeyler açıklamak uğruna öldü !

0
10
Tüm yorumlar (145)
Avatar
masumpinokyo (Figuran) | 24 Nisan 2017, 14:59

Deha

Cevap Yaz
0
0
oğuzhanşahin (Dublör) | 24 Şubat 2017, 20:01

Çok iyi bir yönetmen olduğu ve bu şekilde bilindiği herkesin malumu.

Cevap Yaz
0
1
oguzhankocygt (Dublör) | 14 Ağustos 2016, 10:56

Kubrick, filmlerinde çok mesaj veren ve sanata değer veren yönetmenlerden biridir. Daha doğrusu biriydi. Filmlerinin hepsi birbirinden güzel. Top 250'ye çoğu filmi girmiş bir yönetmendir. Puanı düşük olan filmi yok. Aynı zamanda da oldukça garip bir adamdır. Filmlerini izlemeden gelmeyin derim.

Cevap Yaz
0
0
bahatamer (Amatör) | 9 Ağustos 2016, 15:15

İzlediğim çoğu filminin 1/2'si 9 puanın altına geçmiyorsa.Bu yönetmenin ne kadar iyi olduğudur.

Cevap Yaz
0
0
HakunaMatata (Profesyonel) | 1 Temmuz 2016, 06:15

Sinemanın Julius Caesarı, Zidanı, Dostoyevskisi ve Da Vincisi... Bir Film için artık onun kadar zahmete gireni kalmadı maalesef bu sinema dünyasında.Mesleğini para kazanmak için değil de insanlara/insanlığa ''bir şeyler'' vermek için yapan ender yönetmenlerdendi.''Bir şeyler'' diyorum çünkü filmleri; 1000 parçalı bir puzzle gibi olup, izleyici parçaları farklı farklı birleştirse bile birden çok anlamlı sonuca varılması gibi.
Maalesef son filmini de az önce izledim usta yönetmenin.Ve koskoca Kubrick'in son filminin son repliği : ''Fuck'' (sevişmek anlamında) oldu. Öldürüleceğini anlamış olup (Eyes Wide Shut filminde illüminatiyi apaçık sergilediği için) sinema hayatını böyle manidar bir sözcükle bitirmek istemişse şaşırmam doğrusu.

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz