Stanley Kubrick

Cinnet Fragman
Stanley Kubrick profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.4/ 10
575 oy
916 kullanıcının favorisi

Stanley Kubrick

ABD

26 Temmuz 1928

07 Mart 1999

Biyografisi

Stanley Kubrick (1928-1999), Amerikalı yönetmen. 20. yüzyılın çıkardığı en iyi yönetmenlerden olan Kubrick, teknik kusursuzluk arayışı, entelektüel sembolizmi, efsanevi mükemmelciliği ve ince detaylarıyla tanındı.

Kariyerine New York'un Look dergisine amatör fotoğraflar çekerek başlayan Kubrick, kısa zamanda Look dergisinin fotoğrafçılarından biri oldu. İzlediği filmlerden çok daha iyisini yapabileceğine inanarak yönetmenlik yapmaya başladı. İlk filmleri, Fear and Desire, Killer's Kiss ve The Killing ile kendisini ispatladı. Paths of Glory ve Spartacus ise onun iyi yönetmenler arasındaki yerini almasını sağladı. 1960'lı yıllarda Lolita filmini çekmek üzere İngiltere'ye giden Kubrick, yaşamının geri kalanını bu ülkede geçirdi. Dr. Strangelove, satirik Komedya'nın sinemadaki önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir. Ancak Stanley Kubrick'i 20. yüzyılın en önemli yönetmenlerinden biri yapan, 1968 MGM Cinerama prodüksüyonu olan 2001: A Space Odyssey ve 1971 yapımı A Clockwork Orange'dır.

William Makepeace Thackeray'in bir romanının sinemaya uyarlanması olan Barry Lyndon , Jack Nicholson'ın oynadığı The Shining, yaklaşık 7 yıl çalıştığı savaş filmi Full Metal Jacket ve son anda yapmaktan caydığı A.I.:Artificial Intelligence Kubrick efsanesini sürdüren filmler oldular. Arthur Schnitzler'in Traumnovelle romanından uyarlanan ve Tom Cruise ile Nicole Kidman’ın oynadıkları Eyes Wide Shut'ı bitirdikten birkaç gün sonra ölen Kubrick, Childwickbury Manor, Hertfordshire, İngiltere'de toprağa verilmiştir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
taneryalcin_7A66 (Amatör) | 21 Ocak 2013, 20:45

son filmi Eyes Wide Shut bittikten dört gün sonra ölmüştür ve bu filmde illüminatiyi ilk kez tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermiştir. ölmesi ya da öldürülmüş olması gayet tartışma konusudur.

0
+7
jackcoogan (Figuran) | 14 Ağustos 2012, 08:57

sinema tarihinde az bulunacak dahi yönetmenlerden birisidir stanley kubrick ölümünden sonra yerini christopher nolan almıştır ve de ikisi de dahidirler.

1
+5
Tüm yorumlar (132)
merve_arslanalp_5 (Amatör) | 01 Ocak 2015, 22:51

yönetmenliğine ve yaptığı işlere hayran olunacak yönetmenlerden. Christopher Nolan gibi nadir dahi ve cesur yönetmenlerden. cesur ve farklı bakışaçısıyla ufuk açan yönetmendir.filmleri kalite kelimesinin tam karşılığını verir.

Cevap Yaz
-1
+1
cihan041 (Dublör) | 08 Aralık 2014, 00:47

Tek bir tarza bağlı kalmayıp, çeşit çeşit filmler çeken,
Mekana göre düşünmek yerine, düşüncesine göre mekan yaratan,
Mükemmeliyetçiliği ile 20.yy sinemasına damga vuran,(entelektüel sembolizm)
aklıma bunlar geliyor efsane yönetmen ile ilgili...

Cevap Yaz
-1
+3
Ra (Profesyonel) | 02 Aralık 2014, 19:42

Teknik kusursuzluk arayışı, entelektüel sembolizmi, mükemmelciliği ve ince ayrıntılarıyla tanındı. Ortalama 6 yılda bir film çeken ,detaycı ve simetri hastası bir Yönetmen Stanley Kubrick.. Oscar'a 5 kez aday gösterilmiş fakat Oscar ödüllerinden sadece birini 2001: Bir Uzay Macerası filmi ile En İyi Özel Efekt dalında kazanmıştır. Sinemanın önde gelen isimleri olan Martin Scorsese, James Cameron ve Woody Allen Kubrick'i önemli bir ilham kaynağı olarak gördüklerini belirtmişlerdir.

Cevap Yaz
-1
+2
deckard (Profesyonel) | 30 Kasım 2014, 17:52

Bütün türlerin ustası.Gelmiş geçmiş en büyük en usta sinema yönetmeni.

Cevap Yaz
-1
+2
sinema kurdu (Amatör) | 29 Eylül 2014, 17:23

tarantino filmlerinin müzikleri filmden daha güzeldir bu insanı izlerken çok etkiler meğerse bu yöntemi ondan çok uzun yıllar önce kubrick keşfetmiş ne tarantino ne spilberg nede scott kardeşler kubrick ve alfred hictcook en iyi yönetmenlerdi
diğerleri onlardan etkilendi günümüzde yaşaşalar bu teknoloji ile ne başyapıtlar ortaya koyarlardı
Neden kubrick’in sadece 13 filmi var 1953-1999 arası sektörde çalışmış kubrick filmleri sistemi eleştirdiği için sık sık yasaklanan bir adamdı acaba çekip yasaklandığı için kopyası kalmayan bir filmi varmıdır ülkemizde yılmaz güneyin bazı filmleri zamanında yasaklanıp kopyaları yakıldığı için bulunamıyo eminim kubrickdede böyle bir durum olmuştur

Cevap Yaz
-1
+2
Görüşleriniz