Stanley Kubrick

Cinnet Fragman
Stanley Kubrick profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.4/ 10
608 oy
1042 kullanıcının favorisi

Stanley Kubrick

ABD

26 Temmuz 1928

07 Mart 1999

Biyografisi

Stanley Kubrick (1928-1999), Amerikalı yönetmen. 20. yüzyılın çıkardığı en iyi yönetmenlerden olan Kubrick, teknik kusursuzluk arayışı, entelektüel sembolizmi, efsanevi mükemmelciliği ve ince detaylarıyla tanındı.

Kariyerine New York'un Look dergisine amatör fotoğraflar çekerek başlayan Kubrick, kısa zamanda Look dergisinin fotoğrafçılarından biri oldu. İzlediği filmlerden çok daha iyisini yapabileceğine inanarak yönetmenlik yapmaya başladı. İlk filmleri, Fear and Desire, Killer's Kiss ve The Killing ile kendisini ispatladı. Paths of Glory ve Spartacus ise onun iyi yönetmenler arasındaki yerini almasını sağladı. 1960'lı yıllarda Lolita filmini çekmek üzere İngiltere'ye giden Kubrick, yaşamının geri kalanını bu ülkede geçirdi. Dr. Strangelove, satirik Komedya'nın sinemadaki önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir. Ancak Stanley Kubrick'i 20. yüzyılın en önemli yönetmenlerinden biri yapan, 1968 MGM Cinerama prodüksüyonu olan 2001: A Space Odyssey ve 1971 yapımı A Clockwork Orange'dır.

William Makepeace Thackeray'in bir romanının sinemaya uyarlanması olan Barry Lyndon , Jack Nicholson'ın oynadığı The Shining, yaklaşık 7 yıl çalıştığı savaş filmi Full Metal Jacket ve son anda yapmaktan caydığı A.I.:Artificial Intelligence Kubrick efsanesini sürdüren filmler oldular. Arthur Schnitzler'in Traumnovelle romanından uyarlanan ve Tom Cruise ile Nicole Kidman’ın oynadıkları Eyes Wide Shut'ı bitirdikten birkaç gün sonra ölen Kubrick, Childwickbury Manor, Hertfordshire, İngiltere'de toprağa verilmiştir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
taneryalcin_7A66 (Amatör) | 21 Ocak 2013, 20:45

son filmi Eyes Wide Shut bittikten dört gün sonra ölmüştür ve bu filmde illüminatiyi ilk kez tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermiştir. ölmesi ya da öldürülmüş olması gayet tartışma konusudur.

0
+8
BatesNorman (Profesyonel) | 30 Ocak 2015, 04:42

Sinemadaki karşılığı olmayan bir deha.Tartışmasız gelmiş geçmiş en iyi 3 yönetmenden biri.Filmografisine baktığınızda 46 yıllık yönetmenlik hayatında 13 uzun metraj film çektiğini görürsünüz.Zaten bu da her şeyi anlatmaya yetiyor.Ne kadar usta bir detaycı olduğunu anlamak zor olmuyor...Gelelim bir diğer konuya çektiği filmlerin içinde sadece tür olarak animasyona yer vermemiştir.Buradan da ne kadar geniş pencereden bakabildiğini anlıyoruz.Her filminde farklı bir türe yönelmiştir bu yüzden de her kesime hitap ettiği için bilinçli tüm sinema severler onu mutlaka tanır.Komedi-korku-bilim kurgu-gizem-romantik-biyografi-aksiyon-macera-tarihi-savaş-suç-dram-gerilim filmlerinin hepsine imza atmış bir yönetmen hiç tanımadım.Hemde bu başarıyı sadece 13 filmde yapan bir çılgın hiç tanımadım.O kadar sinema aşığıydı ki bu yaptığı sanat uğruna ve insanlara birşeyler açıklamak uğruna öldü !

0
+7
Tüm yorumlar (132)
xelikan (Amatör) | 15 Aralık 2015, 03:14

sergio leone ile birlikte gözümde ve bir çok kişinin gözünde yönetmenliğin zirvesi olan adamdır. onun filmlerini izlemiş iseniz sinemadan az çok anlıyorsunuz demektir. ancak kubrik izlemeyen yada beğenmeyen birisi asla sinemadan anlamaz. onlar boş konuşan avarelerdir. dövülesi zorla beğendirilmesi gereken cüzzamlı gibilerdir. onlara eziyet etmek insanlık borcudur.

Cevap Yaz
0
0
beyinereksiyonu (Amatör) | 13 Kasım 2015, 23:54

Şuan ki bir çok usta yönetmenlerin esinlendiği bir üstadtır kendisi. Toprağı bol olsun :) puanlamaya gerek bile yok.

Cevap Yaz
0
0
Palavan (Dublör) | 30 Ekim 2015, 00:22

Farklı bir evrende yaşamış garip, çok garip bir adamdır kendisi..
Notum: 10/10

Cevap Yaz
0
0
RobertBresson (Figuran) | 25 Ağustos 2015, 12:14

Gelmiş geçmiş en iyi yönetmendir kısa ve net

Cevap Yaz
0
1
TarantiNolan (Figuran) | 07 Haziran 2015, 21:27

Acaba şuan hayatta olsa nasıl olurdu diye düşünmeden edemiyor insan. Üstad...

Cevap Yaz
0
3
Reklamı Aç
Görüşleriniz