Stanley Kubrick

Cinnet Fragman
Stanley Kubrick profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.4/ 10
594 oy
957 kullanıcının favorisi

Stanley Kubrick

ABD

26 Temmuz 1928

07 Mart 1999

Biyografisi

Stanley Kubrick (1928-1999), Amerikalı yönetmen. 20. yüzyılın çıkardığı en iyi yönetmenlerden olan Kubrick, teknik kusursuzluk arayışı, entelektüel sembolizmi, efsanevi mükemmelciliği ve ince detaylarıyla tanındı.

Kariyerine New York'un Look dergisine amatör fotoğraflar çekerek başlayan Kubrick, kısa zamanda Look dergisinin fotoğrafçılarından biri oldu. İzlediği filmlerden çok daha iyisini yapabileceğine inanarak yönetmenlik yapmaya başladı. İlk filmleri, Fear and Desire, Killer's Kiss ve The Killing ile kendisini ispatladı. Paths of Glory ve Spartacus ise onun iyi yönetmenler arasındaki yerini almasını sağladı. 1960'lı yıllarda Lolita filmini çekmek üzere İngiltere'ye giden Kubrick, yaşamının geri kalanını bu ülkede geçirdi. Dr. Strangelove, satirik Komedya'nın sinemadaki önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir. Ancak Stanley Kubrick'i 20. yüzyılın en önemli yönetmenlerinden biri yapan, 1968 MGM Cinerama prodüksüyonu olan 2001: A Space Odyssey ve 1971 yapımı A Clockwork Orange'dır.

William Makepeace Thackeray'in bir romanının sinemaya uyarlanması olan Barry Lyndon , Jack Nicholson'ın oynadığı The Shining, yaklaşık 7 yıl çalıştığı savaş filmi Full Metal Jacket ve son anda yapmaktan caydığı A.I.:Artificial Intelligence Kubrick efsanesini sürdüren filmler oldular. Arthur Schnitzler'in Traumnovelle romanından uyarlanan ve Tom Cruise ile Nicole Kidman’ın oynadıkları Eyes Wide Shut'ı bitirdikten birkaç gün sonra ölen Kubrick, Childwickbury Manor, Hertfordshire, İngiltere'de toprağa verilmiştir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
taneryalcin_7A66 (Amatör) | 21 Ocak 2013, 20:45

son filmi Eyes Wide Shut bittikten dört gün sonra ölmüştür ve bu filmde illüminatiyi ilk kez tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermiştir. ölmesi ya da öldürülmüş olması gayet tartışma konusudur.

0
+7
jackcoogan (Figuran) | 14 Ağustos 2012, 08:57

sinema tarihinde az bulunacak dahi yönetmenlerden birisidir stanley kubrick ölümünden sonra yerini christopher nolan almıştır ve de ikisi de dahidirler.

1
+5
Tüm yorumlar (135)
Polanski (Amatör) | 25 Ağustos 2015, 12:14

Gelmiş geçmiş en iyi yönetmendir kısa ve net

Cevap Yaz
0
0
TarantiNolan (Amatör) | 07 Haziran 2015, 21:27

Acaba şuan hayatta olsa nasıl olurdu diye düşünmeden edemiyor insan. Üstad...

Cevap Yaz
0
2
seymanursenool (Amatör) | 10 Mayıs 2015, 13:01

Kusursuzluk ve mükemmeliyet takıntılı efsane yönetmen.Sırf bu yüzden "The Shinning" te Nicholson'un gerçekten yorgun görünmesi için aynı sahneyi 148 kez üst üste çekmiş Kubrick.Pek çok büyük yönetmenin de usta olarak gördüğü isim..

Cevap Yaz
0
2
uAdombaylisong (Profesyonel) | 22 Nisan 2015, 12:30

Bilmeyenler için Kubrick'e ''ortamlarda'' Tanrının Kamerası dendiğini belirtelim. Hatta bu konuyla ilgili çok meşhur bir fıkra döner durur. Şöyle ki:
Steven Spielberg öldüğünde, karşısına çıkan sorgucu melek Spielberg’in defterine bakar ve “Bayım sizi cehenneme alıyoruz” der. Spielberg, ''Nasıl olur ? Ben hayatım boyunca insanların mutluluğu için çaba verdim, muhtaç olan herkese elimden geldiğince yardım ettim, üstelik dindar da sayılırım. Cennete gitmem gerekmez mi?'' diye şaşırıp, itiraz eder.Melek, “Bayım haklısınız, güzel bir insanmışsınız ama siz yönetmensiniz. Yönetmeliğe göre bütün rejisörler cehenneme gitmek zorunda...” diye cevaplar.
Steven çaresiz kaderine razı olur, “Bir ricam olacak, ben hep cenneti merak etmişimdir, kafamı uzatıp bir bakabilir miyim?” diye sorar. Melek dayanamaz ve, “Buyurun, bir göz atabilirsiniz ama içeri girmek yok!” der. Yönetmen cennetin kapısından içeri bakıp Kubrick'in bir bisiklete binmiş mutlu mesut gezdiğini görür. Hışımla meleğe dönüp, “Hani tüm yönetmenler cehennemdeydi? Kubrick neden burada?” diye bağırır.
Melek içeri bakar, Kubrick’i görür ve, “Yanılıyorsunuz beyefendi, o yönetmen değil tanrının ta kendisidir...” der.

Cevap Yaz
-1
+4
SinemaKolik61 (Amatör) | 09 Mart 2015, 13:41

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.Yapımcısı ve yönetmeni olduğu tüm filmler mükemmeldi

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz