Stanley Kubrick

Cinnet Fragman
Stanley Kubrick profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.4/ 10
584 oy
930 kullanıcının favorisi

Stanley Kubrick

ABD

26 Temmuz 1928

07 Mart 1999

Biyografisi

Stanley Kubrick (1928-1999), Amerikalı yönetmen. 20. yüzyılın çıkardığı en iyi yönetmenlerden olan Kubrick, teknik kusursuzluk arayışı, entelektüel sembolizmi, efsanevi mükemmelciliği ve ince detaylarıyla tanındı.

Kariyerine New York'un Look dergisine amatör fotoğraflar çekerek başlayan Kubrick, kısa zamanda Look dergisinin fotoğrafçılarından biri oldu. İzlediği filmlerden çok daha iyisini yapabileceğine inanarak yönetmenlik yapmaya başladı. İlk filmleri, Fear and Desire, Killer's Kiss ve The Killing ile kendisini ispatladı. Paths of Glory ve Spartacus ise onun iyi yönetmenler arasındaki yerini almasını sağladı. 1960'lı yıllarda Lolita filmini çekmek üzere İngiltere'ye giden Kubrick, yaşamının geri kalanını bu ülkede geçirdi. Dr. Strangelove, satirik Komedya'nın sinemadaki önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir. Ancak Stanley Kubrick'i 20. yüzyılın en önemli yönetmenlerinden biri yapan, 1968 MGM Cinerama prodüksüyonu olan 2001: A Space Odyssey ve 1971 yapımı A Clockwork Orange'dır.

William Makepeace Thackeray'in bir romanının sinemaya uyarlanması olan Barry Lyndon , Jack Nicholson'ın oynadığı The Shining, yaklaşık 7 yıl çalıştığı savaş filmi Full Metal Jacket ve son anda yapmaktan caydığı A.I.:Artificial Intelligence Kubrick efsanesini sürdüren filmler oldular. Arthur Schnitzler'in Traumnovelle romanından uyarlanan ve Tom Cruise ile Nicole Kidman’ın oynadıkları Eyes Wide Shut'ı bitirdikten birkaç gün sonra ölen Kubrick, Childwickbury Manor, Hertfordshire, İngiltere'de toprağa verilmiştir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
taneryalcin_7A66 (Amatör) | 21 Ocak 2013, 20:45

son filmi Eyes Wide Shut bittikten dört gün sonra ölmüştür ve bu filmde illüminatiyi ilk kez tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermiştir. ölmesi ya da öldürülmüş olması gayet tartışma konusudur.

0
+7
jackcoogan (Figuran) | 14 Ağustos 2012, 08:57

sinema tarihinde az bulunacak dahi yönetmenlerden birisidir stanley kubrick ölümünden sonra yerini christopher nolan almıştır ve de ikisi de dahidirler.

1
+5
Tüm yorumlar (133)
kuzgun1984 (Amatör) | 03 Şubat 2015, 21:17

otomatik portakal çok iyiydi. yönetmeni tanımak isteyenler işe bu filmle başlayabilirler.

Cevap Yaz
0
0
CekNiklsn (Dublör) | 30 Ocak 2015, 04:42

Sinemadaki karşılığı olmayan bir deha.Tartışmasız gelmiş geçmiş en iyi 3 yönetmenden biri.Filmografisine baktığınızda 46 yıllık yönetmenlik hayatında 13 uzun metraj film çektiğini görürsünüz.Zaten bu da her şeyi anlatmaya yetiyor.Ne kadar usta bir detaycı olduğunu anlamak zor olmuyor...Gelelim bir diğer konuya çektiği filmlerin içinde sadece tür olarak animasyona yer vermemiştir.Buradan da ne kadar geniş pencereden bakabildiğini anlıyoruz.Her filminde farklı bir türe yönelmiştir bu yüzden de her kesime hitap ettiği için bilinçli tüm sinema severler onu mutlaka tanır.Komedi-korku-bilim kurgu-gizem-romantik-biyografi-aksiyon-macera-tarihi-savaş-suç-dram-gerilim filmlerinin hepsine imza atmış bir yönetmen hiç tanımadım.Hemde bu başarıyı sadece 13 filmde yapan bir çılgın hiç tanımadım.O kadar sinema aşığıydı ki bu yaptığı sanat uğruna ve insanlara birşeyler açıklamak uğruna öldü !

Cevap Yaz
0
3
merve_arslanalp_5 (Amatör) | 01 Ocak 2015, 22:51

yönetmenliğine ve yaptığı işlere hayran olunacak yönetmenlerden. Christopher Nolan gibi nadir dahi ve cesur yönetmenlerden. cesur ve farklı bakışaçısıyla ufuk açan yönetmendir.filmleri kalite kelimesinin tam karşılığını verir.

Cevap Yaz
-1
+1
cihan041 (Dublör) | 08 Aralık 2014, 00:47

Tek bir tarza bağlı kalmayıp, çeşit çeşit filmler çeken,
Mekana göre düşünmek yerine, düşüncesine göre mekan yaratan,
Mükemmeliyetçiliği ile 20.yy sinemasına damga vuran,(entelektüel sembolizm)
aklıma bunlar geliyor efsane yönetmen ile ilgili...

Cevap Yaz
-1
+3
Stiks (Profesyonel) | 02 Aralık 2014, 19:42

Teknik kusursuzluk arayışı, entelektüel sembolizmi, mükemmelciliği ve ince ayrıntılarıyla tanındı. Ortalama 6 yılda bir film çeken ,detaycı ve simetri hastası bir Yönetmen Stanley Kubrick.. Oscar'a 5 kez aday gösterilmiş fakat Oscar ödüllerinden sadece birini 2001: Bir Uzay Macerası filmi ile En İyi Özel Efekt dalında kazanmıştır. Sinemanın önde gelen isimleri olan Martin Scorsese, James Cameron ve Woody Allen Kubrick'i önemli bir ilham kaynağı olarak gördüklerini belirtmişlerdir.

Cevap Yaz
-1
+2
Görüşleriniz