En İyi Audrey Hepburn Filmleri

Doğum gününde efsanevi oyuncunun en iyi filmlerine göz atıyoruz!

4 Mayıs 1929'da Belçika'da Audrey Kathleen Ruston olarak dünyaya gelen Audrey Hepburn, kariyeri boyunca pek çok etkileyici filmde yer aldı. Bunun yanında zarafeti ve tarzıyla günümüze kadar pek çok moda tutkununu etkilemeye devam etti. Hollandalı barones bir annenin ve zengin İngiliz bankacı bir babanın kızı olarak dünyaya gelen Hepburn, film kariyerinin yanında İkinci Dünya Savaşı'nda Hollanda askerlerine yardım etti. 

Sıra dışı hayata sahip bu oyuncunun en beğendiğimiz filmleri bu listede!

İyi seyirler.

1. Tiffany'de Kahvaltı

Orijinal İsmi: Breakfast At Tiffany's

Süre: 115dk
Tür: Dram , Komedi , Romantik
Yönetmen: Blake Edwards
Yapımı: 1961 - ABD

New York Sosyetesinin renkli simalarından Holly, yan dairesine taşınan genç bir adama ilgi duymaya başlar. Holly aslında canı istediği ehr erkeği kendisine aşık edebilen bir kadındır. Gönlünce geçirdiği gecelerin sabahında mücevher dükkanı Tiffany vitrini önünde kahvaltısını yapar. Bu hep böyle yaşanır. Yalnız bir sabah işte bu genç adam Paul Varjak ortaya çıkar ve bu kez bir duygusallık oturuverir Holly’nin gündemine. Bu zamanla platonik bir aşka dönüşür. Film yazar Capote’nin romanından uyarlanmıştır.

2. Öldüren Şüphe

Orijinal İsmi: Charade

Süre: 113dk
Tür: Gizem , Komedi , Romantik
Yönetmen: Stanley Donen
Senarist: Peter Stone , Marc Behm
Yapımı: 1963 - ABD

Regina, kocasının ikisine ait olan bütün parayı son kuruşuna kadar nakide çevirdiğini ve bir cinayete kurban gittiğini öğrendiğinde kocasından boşanmak üzeredir. Üstüne üstlük bu para da kayıptır. Regina, her 15 dakikada bir ismini değiştiren ve kocasının maaşından çalmış olması muhtemel olan ve ondan çok parasıyla ilgilenen Peter Joshua ile tanışır. Peter’in şuç ortakları da onların da parası çalındığı için paranın nerede olduğuyla çok ilgilidir. Herkes Regina’nın paranın nerede olduğunu bildiğini düşünmektedir. Paranın peşinde olanlar ölmeye başlayınca işler daha gerilimli bir hal almaya başlar.

3. Sabrina

Orijinal İsmi: Sabrina

Süre: 113dk
Tür: Dram , Komedi , Romantik
Yönetmen: Billy Wilder
Yapımı: 1954 - ABD

Samuel Taylor'un oyunundan uyarlanan bu romantik komedide, unutulmaz Audrey Hepburn, Sabrina'ya hayat veriyor. New York'un ve aslında Amerika'nın en zengin ailelerinden Larabee'lerin şöforü Fairchild'ın kızı olan Sabrina, küçük yaştan itibaren savurgan davetlerin gizli şahidi olarak büyümüş ve kendisine sanki hiç yaşamıyormuş gibi davranan ailenin uçarı sosyete çapkını küçük oğlu David'e platonik bir aşkla bağlanmıştır.

4. Roma Tatili

Orijinal İsmi: Roman Holiday

Süre: 119dk
Tür: Dram , Komedi , Romantik
Yönetmen: William Wyler
Yapımı: 1953 - ABD

Audrey Hepburn’e En İyi Kadın Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran Roma Tatili, bir modern zaman prensesinin kraliyet dayatmalarına karşı gelerek tek başına Roma’yı keşfe çıkmasının hikayesini anlatıyor. Burada gazeteci kimliğini saklayarak ilginç hikayeler peşinde koşan Amerikalı bir gazeteciyle tanışıyor. Ancak planı ikilinin birbirine aşık olmasıyla suya düşüyor.

5. My Fair Lady

Orijinal İsmi: My Fair Lady

Süre: 170dk
Yönetmen: George Cukor
Yapımı: 1964 - ABD

Filmin kahramanı Eliza Doolittle, sokakta çiçekçilik yapan ve son derece küfürlü konuşan bir karakterdir. Bir gece Prof Higgins, bir opera çıkışında kendisini görür. Eliza sadece argo konuşan biri değil aynı zamanda son derece hırçın ve kaba tavırlara da sahip biridir. Higgins ve arkadaşı Albay Pickering dil bilimcidirler ve bu kadın üzerine bahse girerler. Eliza profesörün evinde kalacak ve diksiyon kursları alacaktır. Higgins, genç kızı tamamen yola getireceğine ve Eliza’nın bir süre sonra gerçek bir hanımefendiye dönüşüeceğine emindir. Bu iş karşılığında para alacağı için Eliza olayı kabul eder. Higgins acımasızdır. Eliza kısa sürede ilerleme göstermekle kalmaz, gönülleri fethetmeye de başlar. Zamanı geldiğinde de ilk sınavını vermesi gerekecektir. Her şey, herkesin umduğundan farklı gelişecektir.

Bernard Shaw’ın eseri Pygmalion’dan uyarlanan filmin başarısı, Eliza rolünün kariyerinin zirvesindeki Audrey Hepburn’e verilmesiyle de sinema tarihinin zafer anlarından biridir.

6. How To Steal A Million

Orijinal İsmi: How To Steal A Million

Süre: 123dk
Tür: Komedi , Romantik , Suç
Yönetmen: William Wyler
Senarist: Harry Kurnitz
Yapımı: 1966 - ABD

Ünlü ressamların ölümsüz eserlerini birebir taklit ederek satan ve bu sayede karun kadar zengin olan Bonnet, bir gün, ünlü ve 1 Milyon Dolar değerindeki bir eseri satmak değil, sadece sergiletmek için müzeye vermek istediğini duyurur ve gelen Fransız’lara heykeli teslim eder. Sahte heykelin sergilenmesine izin veren yaşlı adam, bu hareketini sorgulayan kızı Nicole’a, üzerinde sahtekarlık şüphesi bırakmamak için yaptığını söyler. Nicole ise babasının başının derde gireceğinden endişe etmektedir. Adeta hırsızlık yapan Bonnet’i engellemeye çalışan Nicole, bir gece vakti evlerine giren hırsızı suç üstü yakalar ve olaylar başlar..

7. Şahane Macera

Orijinal İsmi: Funny Face

Süre: 103dk
Yönetmen: Stanley Donen
Senarist: Leonard Gershe
Yapımı: 1957 - ABD

Moda yayıncısı Maggie Prescott fotoğrafçı Dick Avery'den yeni bir yüz bulmasını ister. Yepyeni ve çok farklı bir model! Dergi ekibiyle birlikte şans eseri çekim yapmak için gittikleri Greenwich Village'daki bir kitapçıda çalışan Jı'yu kimse farketmez. Oysa bu kitap kurdu, 'entel' kızın eşi bulunmaz havası ve güzelliği Dick'in gözünden kaçmamıştır.

8. Aşk Yolu

Orijinal İsmi: Two For The Road

Süre: 112dk
Tür: Dram , Komedi , Romantik
Yönetmen: Stanley Donen
Senarist: Frederic Raphael
Yapımı: 1967 - İngiltere

Joanna gezici bir koroda şarkı söylemektedir. Mark da mimarlıkla uğraşmaktadır. Avrupa'ya yaptıkları bir yolculuk sırasında tanışırlar ve ardından da evlenirler. Artık evliliklerinin 12. yılındadırlar. Bu zaman zarfında hem kendileri hem de ilişkileri değişmiş, olgunlaşmıştır.

9. Karanlığa Kadar Bekle

Orijinal İsmi: Wait Until Dark

Süre: 108dk
Tür: Gerilim
Yönetmen: Terence Young
Yapımı: 1967 - ABD

Audrey Hepburn'un kör bir kadını canlandırdığı film, eve gelen saldırganlara karşı kör bir kadının verdiği amansız mücadeleyi anlatıyor. Karanlığa Kadar Bekle'de Audrey Hepburn evindeki haydutları, körlüğün verdiği avantajlarını kullanarak yenilgiye uğratır. Çünkü o karanlığa alışkındır.

10. The Nun’s Story

Orijinal İsmi: The Nun's Story

Süre: 149dk
Tür: Dram
Yönetmen: Fred Zinnemann
Senarist: Robert Anderson
Yapımı: 1959 - ABD

Rahibe Luke'un, manastıra giriş anından rahibeliği bırakışına kadar geçen zamanı anlatan hikayesidir.