Pek Bilinmeyen Ters Köşe Filmler

1. Gitme/Stay (2005)

Başrollerini Ewan McGregor, Naomi Watts ve Ryan Gosling'in paylaştığı 'Gitme', psikolojik gerilim türünde etkileyici bir film. Sonuyla izleyiciyi koltuğuna zamklayan filmin konusuysa şöyle: Sam Foster adındaki bir psikiyatrist (Ewan McGregor), 21 yaşında, sanatla uğraşan ve intihara eğilimli danışanı Henry Letham'a (Ryan Gosling) kendisini fazlasıyla adıyor ve gerçek ile hayal arasındaki çizgi kendisi için de bulanıklaşmaya başlıyor. Listemizin nadide ters köşe film örneği 'Gitme'nin yönetmeni ise 'Kesişen Yollar' ve 'Düşler Ülkesi' gibi başarılı filmlerin de yönetmenliğini yapmış olan Marc Foster.

2. Üçkağıtçılar/Matchstick Men (2003)

Nicholas Cage, Sam Rockwell ve Alison Lohman gibi isimlerin yer aldığı Ridley Scott filmi 'Üçkağıtçılar', oldukça dahiyane bir senaryoya sahip ve filmin sonu oldukça şaşırtıcı. Sıcak bir baba-kız hikayesi bir dolandırıcılık hikayesi zemininde anlatılıyor. Suç temasına kara mizahın da ustaca yerleştirilmiş olması bu filmi farklı ve oldukça da akıcı kılıyor.

3. Diğerleri/The Others (2001)

Başrollerinde Nicole Kidman'ın yer aldığı 'Diğerleri', gerilim ve dram türünde etkileyici bir yapım. İzlerken filmin finaline dair birçok alternatif senaryo düşünecek fakat finalinde yine de şaşıracaksınız, bizden söylemesi! Güneş ışığına duyarlı iki çocuğuyla birlikte bir konakta yaşayan dul kadın Grace, bir gün çıkagelen üç kişiyi evine hizmetçi olarak alır ve olaylar gelişir.  Alejandro Amenábar yönetmenliğindeki bu gerilim kültünü ters köşe filmler listemize almasaydık olmazdı.

4. İçerideki Adam/Inside Man (2006)

Gerilim, polisiye ve dramın bir arada olduğu bir diğer ters köşe film 'İçerideki Adam', Russell Grewitz tarafından yazılıp Spike Lee tarafından yönetilmiş. Denzel Washington, Clive Owen, Jodie Foster ve Willem Dafoe'nun başrollerini paylaştığı 2006 yapımı 'İçerideki Adam', sıradan bir soygun hikayesi gibi başlasa da film ilerledikçe soyguncuların peşine düşen dedektiflerle birlikte seyircinin de kafası karışıyor.

5. 1408 (2007)

Stephen King'in senaryosunu yazdığı 'Yeşil Yol'dan sonra yine Stephen King'in kaleme aldığı başarılı film '1408'in başrollerinde John Cusack, Samuel L. Jackson ve Mary McCormack bulunuyor. Gerilim dolu bir hikayesi olan 1408'de doğaüstü olayları araştıran Mike Enslin'in gizem ve heyecan dolu hikayesi anlatılıyor. Filmin sonu yine oldukça şaşırtıcı!

6. 13.Kat/The Thirteenth Floor (1999)

Josef Rusnak'ın yönetmen koltuğunda oturduğu '13. Kat'ın başrollerinde Craig Bierko, Armin Mueller-Stahl ve Gretchen Mol gibi isimler yer alıyor. ABD-Almanya ortak yapımı '13. Kat', Daniel F. Galouye'un 'Simulacron-3' isimli romanından sinemaya uyarlanmıştır.  Sürpriz sonlu bu filmin müzikleriniyse ünlü grup HIM yapmıştır. Paralel evren ve görecelik kuramını temel alan konusuyla efsane olmuş film, 'The Matrix'le aynı sene vizyona giren '13. Kat', 'The Matrix'in gölgesinde kalsa da senaryosunun şaşırtıcılığıyla ilgi çekmiş bir filmdir.

7. Hep Seni Aradım/Wicker Park (2004)

Psikolojik dram türündeki 'Hep Seni Aradım' filminin yönetmenliğini Paul McGuigan başrolleriniyse Josh Hartnett, Rose Byrne ve Diane Kruger üstleniyor. Kaybolan aşkının peşine düşen bir adamın hikayesini anlatan bu şaşırtıcı film, 1996 yapımı 'L'Appartement' filminin bir uyarlamasıdır. 

8. Anestezi/Awake (2007)

Hayden Christensen ve Jessica Alba'nın başrollerini üstlendiği bir başka ters köşe filmse 'Anestezi'. Gerilim, dram ve gizemin güzelce harmanlandığı 'Anestezi' filmi, şaşırtıcı kurgusuyla 'Memento' ve 'Altıncı His' gibi klasikleşmiş filmlerle kıyaslanmıştır. Filmde, Clay (Hayden Christensen) isimli bir adamın açık kalp ameliyatı geçirdiği sırada "anestezik farkındalık" halinde olması ve dolayısıyla ameliyat boyunca tüm acıyı hissedip tepki verememesi tüm gerçekliğiyle anlatılıyor. 

9. 21 (2008)

Robert Luketic'in yönetmenliğini yaptığı ve Jim Sturgess, Kevin Spacey ve Kate Bosworth'ün başrollerinde yer aldığı dram ve suç filmi '21', akıcı ve şaşırtıcı senaryosuyla akıllarda kalıyor. MIT öğrencisi Ben Campbell'in okul taksitlerini ödeyebilmek için kumara başlaması ve sonrasında gelişen olayların anlatıldığı '21', Ben Mezrich'in 'Bringing Down The House' adlı romanından uyarlanmış.

10. Ölümle Yaşam Arasında/The Life Of David Gale (2003)

Sinemanın iki efsane ismi Kevin Spacey ve Kate Winslet'ın başrollerinde yer aldığı film 'Ölümle Yaşam Arasında'da dram da var gerilim de polisiye de. Sonunu asla tahmin edemeyeceğini bu filmde idam karşıtı bir profesörün idam cezasına çarptırılması etkileyici bir dille anlatılıyor. Eleştirel bir film olan 'Ölümle Yaşam Arasında' yönetmen Alan Parker'ın en etkileyici filmlerinden biri olarak değerlendiriliyor.