Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını Kazanmış 10 Müthiş Film

1. Muhteşem Kadın (2017)

Şili yapımı Sebastián Lelio şaheseri Oscar’lı film 'Muhteşem Kadın', trans kadın Marina’nın hikayesini içimizi burkacak bir senaryoyla anlatıyor. Kendinden yaşça büyük sevgilisi Orlando'yu kaybeden Marina’yı trans oyuncu Daniela Vega canlandırıyor. Şili’de trans bireylerin mücadele ettiği zorlukları, biten bir aşkın umutsuzluğunu ve mutsuzluğunu ve geleceğin belirsizliğini bıçak gibi keskin bir gerçekçilikle beyaz perdeye taşıyan 'Muhteşem Kadın', 2018 Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Dilde Film Oscar’ını Şili’ye götürdü!

2. Muhteşem Güzellik (2013)

Paolo Sorrentino’nun yönetmenliğiyle şereflendirdiği İtalyan filmi ‘Muhteşem Güzellik’, 2013 yılında BAFTA, Altın Küre ve Akademi Ödülleri’nde ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ seçilmiştir. Çoğu şehir arka planlı filmin aksine ‘The Great Beauty’, filmin çekildiği şehir olan Roma’yı arka-plana almayıp bir başkarakter haline getiriyor ve bu “muhteşem güzellikteki” şehre hak ettiği değeri veriyor. Şehrin güzelliği takdir ediledursun, 65 yaşına yeni basan bir diğer başkarakter Jep Gambardella, tezatlarla dolu hayatının son düzlüğünü Roma’da dolu dizgin sürdürüyor. Başrollerde Toni Servillo, Sabrina Ferill ve Carlo Verdone var.

3. Aşk (2012)

Avusturyalı ünlü yönetmen Michael Haneke’den bir başka başyapıt daha! Başrollerinde Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant ve Emanuelle Riva’nın yer aldığı 2012 Fransız yapımı ‘Amour’ hem Cannes Film Festivali’nin en prestijli ödülü olan Altın Palmiye’ye; hem de ‘En İyi Yabancı Dilde Film’ Oscar’ına layık görüldü. Filmin adının aşk olduğuna bakmayın, çoğu Haneke filminde olduğu gibi Amour öyle içinizde kelebekler uçuracak bir aşk filmi değil. Yaşlı bir çiftin, ilişkilerinin acı eşiğini test edercesine acılar çektiği filmi mutlu bir gün geçirmekte olanlara önermeyiz!

4. Bir Ayrılık (2011)

2016’da ‘Satıcı’ filmiyle “En İyi Yabancı Dilde Film” kategorisinde Oscar’a ikinci kez aday gösterilen filmin İranlı yönetmeni Asghar Farhadi’den farklı bir ayrılık hikayesi! 2011 yapımı ‘Bir Ayrılık’ En İyi Yabancı Dilde Film Oscar’ının yanı sıra 61. Berlin Film Festivali'nde de ‘En İyi Film’ dalında “Altın Ayı” aldı ve “Altın Ayı” kazanan ilk İran filmi oldu. Başrollerinde Leila Hatemi, Peyman Muadi, Sareh Bayat ve Sarina Farhadi’nin yer aldığı ‘Bir Ayrılık’ta boşanma arifesindeki bir çiftin yaşadıkları ikilemler anlatılıyor.

5. Son Veda (2008)

Japon yapımı Oscar Ödüllü film 'Son Veda’nın yönetmen koltuğunda Yōjirō Takita oturuyor. Masahiro Motoki, Ryōko Hirosue ve Tsutomu Yamazaki gibi isimlerinse başrollerinde yer aldığı dram filmi ‘Son Veda’da, orkestrası dağılınca maddi problemlerden dolayı memleketine geri dönen müzisyen bir adamın seyahat acentesi sandığı bir yerde işe girip ölü insanların mezarlarını hazırlamaktan sorumlu tutulması anlatılıyor.

6. İçimdeki Deniz (2004)

Başrollerinde Javier Bardem ve Belen Rueda’nın yer aldığı ve yönetmenliğini Alejandro Amenábar’ın üstlendiği 2004 İspanyol yapımı ‘İçimdeki Deniz’, bir kaza sonucu tetraplejik durumda kalan ve hiçbir uzvunu kullanamayan eski makinist Ramon Sampedro’nun çektiği acılar sonrası ötenazi istemesini oldukça çarpıcı bir dille anlatıyor. Bu rolle Javier Bardem, Venedik Film Festivali’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazanmıştır. Filmse, En İyi Yabancı Film Oscar’ı dışında 62. Altın Küre Ödüllerinde de aynı dalda ödüle layık görülmüştür. 

7. Annem Hakkında Her Şey (1999)

Kadrosunda Cecilia Roth, Marisa Paredes, Antonia San Juan, Penélope Cruz ve Candela Peña gibi isimlerin bulunduğu Pedro Almodóvar klasiği, İspanya-Fransa ortak yapımı film ‘Annem Hakkında Her Şey’, kadının varoluşunu birbirine destek olan eşcinsel, heteroseksüel veya trans olsun “kadın” hisseden bir grup karakterin yaşadıklarından kesitlerle anlatıyor ve kutluyor. Bu sinema başyapıtı İspanya adına “En İyi Yabancı Dilde Film” Oscar’ını kazanmıştı. 

8. Hayat Güzeldir (1997)

Roberto Benigni’nin hem yönetmenliğini yaptığı hem de başrolünde yer aldığı 1997 yapımı İtalyan filmi ‘Hayat Güzeldir’,1999 yılında 7 dalda Oscar’a aday olmasının ve “Yabancı Dilde En İyi Film” de dahil 3 dalda Oscar kazanmasının yanı sıra Cannes’da da “Büyük Ödül”ü evine götürmüştür. “Ailesi için çok büyük fedakarlıklar yapmış bir babanın hikayesi” olan ve 2. Dünya Savaşı esnasında geçen bu efsanevi dram filmini hala izlemediyseniz, mutlaka izlemelisiniz.

9. Umuda Yolculuk (1990)

Daha iyi şartlarda yaşamak umuduyla Kahramanmaraş’tan İsviçre’ye göç etmeye kalkışan Alevi bir ailenin zorluklarla dolu yolculuğunun anlatıldığı İsviçre yapımı filmin yönetmeniyse Xavier Koller. Bugüne kadar hiçbir Türk yapımı Oscar’a aday gösterilmemiş olsa da bu yapım, oyuncu ve senarist kadrosunda bulundurduğu Türk sanatçılarla göğsümüzü kabartıyor. Başrollerinde Nur Sürer, Yaman Okay, Necmettin Çobanoğlu ve Emin Sivas’ın yer aldığı ‘Umuda Yolculuk’, "En İyi Yabancı Dilde Film" Oscar’ını aldığı 1990 yılında, Türkiye’nin de Oscar Ödülleri yolunda bir umudu olmuştu. 

10. Sonsuz Sokaklar (1954)

Efsanevi İtalyan yönetmen Federico Fellini'nin 1954 yapımı 'Sonsuz Sokaklar' filmini bu listeye hem müthiş bir film olmasından hem de "Yabancı Dilde En İyi Film" dalındaki Akademi Ödülü'nün  sembolik olmaktan çıkışının ilk örneği olmasından ötürü koymazsak olmazdı. Şöyle ki, İtalyan yapımı 'Sonsuz Sokaklar' 1956 Oscar'larında ilk kez, diğer ülkelerin yapımlarıyla yarışarak bu ödüle layık görülmüştür. "Yabancı Dilde En İyi Film" Oscar'ı bu tarihten önce kategori adayları açıklanmadan belirleniyordu. Gezgin ve bıçkın panayırcı Zampano ve ona para karşılığında satılan naif kız Gelsomnia'nın aşkını anlatan filmin kadrosundaysa Anthony Quinn, Giulietta Masina ve Richard Basehart gibi isimler bulunuyor.