Zamanda Yolculuk Filmleri

Zamanda yolculuk temasını en keyifli haliyle işleyen filmler bu listede!

1. Yıldızlararası (2014)

2014 yılının Kasım ayında vizyona giren film büyük beğeni toplamıştı. Yeryüzünde yaşamın kuraklık ve iklim değişikliklerinden dolayı tehlikeli hale geldiği yakın gelecekte geçen filmde insan ırkının yok olmama çabası anlatılıyor. Boyut değiştirerek daha önce insanoğlunun ulaşamadığı yerlere ulaşmak ve yeni yaşam alanlarını keşfetmek için bir grup astronot umut vadeden bir solucan deliğinden geçmek üzere yola çıkarlar. Bu keşifte 1 saat dünyadaki tam 7 yıla denktir, bu yüzden hızlı ve cesur olmak temek kuraldır.

2. Geleceğe Dönüş (1985)

Zamanda yolculuk filmlerinin en eskilerinden 'Geleceğe Dönüş' filmi, dönem sinemasının evrimine yol açmış ve kült mertebesine erişmiş sayılı filmler arasında. Dr. Brown'un zamanda yolculuk yapabilen bir araba icat etmesiyle başlayan serüven, Marty'nin bir hata sonucu gelecek yerine geçmişe gitmesine neden olur. Tam 30 yıl geriye giden Marty, yaptığı bir yanlışlıkla kendi kaderini efsane bir olaya sürükleyecektir. 1985 yapımı filmin sinema dünyasına katkılarından biri de Michael J. Fox olmuştur. O zamana kadar televizyon dizilerinden tanınan başarılı oyuncu, Zamanda Yolculuk ‘tan sonra sinema dünyasında da üne kavuştu. 

3. Tetikçiler (2012)

2077 yılında geçen filmde zamanda yolculuğun mümkün olduğu bir dönem anlatılıyor. Zamanda yolculuğun illegal sayıldığı bu zamanda sadece mafyalar öldürmek istedikleri kişileri geçmişe göndererek tetikçiler tarafından öldürülmelerine neden oluyorlar. Filmin başkahramanı Joe'nun ölmemesi için hedefini öldürmesi lazımdır…

4. Bay Hiçkimse (2009)

2092 yılında dünyada kalmış 117 yaşındaki son ölümlü insan olan Némo, namı diğer Bay Hiç Kimse, ölüm döşeğindeyken aklına gelen çocukluk anısı üzerine sonsuz sayıdaki olasılıkları yaşayacaktır. Zamanda yolculuk filmlerinin arasında belki de en duygusalı olmaya aday Bay Hiç Kimse filminin senaryosu  Jaco Van Dormael’a ait.

5. Deja Vu (2006)

Deja vu yaşamanın rahatsız edici gizemini en çekici haliyle işleyen filmin senaristliğini Terry Rossio ve Bill Marsilii üstleniyor. Carlin (Denzel Washington) bir feribotta gerçekleşen korkunç patlama sonucu kanıt toplaması için çağrılır. Bu sırada deja vunun gücünü keşfeden Carlin, bu durumu masum insanın hayatını kurtarmak için kullanmaya karar verir.

6. Zaman Yolcuları (2012)

Zamanda yolculuğu bulduğuna inanan ve bunula kafayı bozan Kenneth’ın haberini yapmak için ona zaman yolculuğunda eşlik etmek istediğini söyleyerek onu ikna edip kandıran Darius, bir süre sonra yapacağı haberden çok Kenneth’ın dediklerinin doğru olup olmadığına odaklanır. Darius çok geçmeden Kenneth’a kendisini kaptıracak ve aralarında macera dolu bir aşk başlayacaktır.

7. Kelebek Etkisi (2004)

Geçmişten gelen korkunç hatıralarıyla başa çıkmak zorunda kalan Evan (Ashton Kutcher), geçmişe yolculuk ederek hatalarını değiştirebildiğini keşfeder. Geçmişe dönüp hatalarını temizlerken farkında olmadan çevresindeki insanlarında hayatlarında köklü değişiklik yaptığının geç de olsa farkına varır.

8. Yaşam Şifresi (2011)

Colter Stevens’a  (Jake Gyllenhaal) Hükümetin geliştirdiği  'yaşam şifresi' isimli bir program uygulanmaktadır. Yolculuk ettiği trenin bombayla havaya uçurulmasına sebep olan suikastçıyı bulması için sadece 8 dakikası vardır. Bunu için o son 8 dakikayı defalarca yaşar. Her seferinde biriktirdiği ipuçlarıyla olayı çözmeye çalışır.

9. Süper Kumanda (2006)

Patronu (David Hasselhoff) tarafından keşfedilmeyi bekleyen Michael Newman (Adam Sandler), işteki hırsı yüzünden güzel karısı Donna’yı (Kate Beckinsale) çok ihmal etmektedir. Michael tüm günün verdiği yorgunlukla hangi kumandanın televizyonu açtığını bir türlü bulamaz ve evdeki bütn elektronik eşyaları konrol edebilecek bir kumanda bulur fakat bu kumanda türünün tek örneğidir…

10. Kapsül (2004)

Garajda uğraştıkları deneyler sonucu kazara harika bir keşifte bulunan iki yetenekli mühendis, keşfettikleri proje sayesinde zamanda yolculuğa çıkabilmektedirler.

11. Zamanda Aşk (2013)

Tim Lake (Domhnall Gleeson) ailesindeki herkes gibi sıra dışı bir yeteneğe sahiptir ve bu özelliğini hayatındaki birçok şeyi özellikle de ikili ilişkilerindeki bazı olumsuzlukları değiştirmek için kullanacaktır.

12. Predestination (2014)

Senaryosunu Michael Spierig ve Peter Spierig’in paylaştığı 2014 yapımı Predestination filminin oyuncu kadrosunda Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor  ve Freya Stafford yer alıyor. Bilimkurgu – gerilim türündeki filmde suçluları yakalamaya çalışan bir zamansal ajanın hikâyesi anlatılıyor.