Kişisel Gelişim Filmleri

1. Şimdi ya da Asla (2007)

Zengin şirket sahibi Edward Cole (Jack Nicholson), ile işçi sınıfından araba tamircisi Carter Chambers’ın (Morgan Freeman) kesişen yolları üzerine, tahtalı köyü boylamadan önce hayatlarının kalan kısmını hep yapmak istedikleri her şeyi yaparak geçirme arzusunu tadacaklardır.

2. Medyum (2012)

Üniversitenin psikoloji bölümünde öğretim üyesi olan Margaret Matheson (Sigourney Weaver) ve asistanı Tom Buckley (Cillian Murphy), ruh çağırma, psişik güçler, telepati gibi metafizik olaylarını ülke çapında araştırarak, sahte medyumların ipliğini pazara çıkartmaktadırlar.

3. Bay Evet (2008)

Jim Carrey'nin başrolde yer aldığı filmde, kendi kendine yardım programına yazılan Carl Allen adlı bir adamı canlandırıyor. Söz konusu program tek ve basit bir ilkeye dayanmaktadır: Her şeye “evet” demek. İlk başta, evet gücünü açığa çıkarmak Carl’ın hayatını inanılmaz ve beklenmedik biçimlerde değiştirir, ama çok geçmeden anlar ki hayatını sonsuz olasılıklara açmanın bazı olumsuzlukları da olabilmektedir.

4. Bizim Gibi İnsanlar (2012)

20'li yaşlarındaki Sam (Pine), ağzı laf yapan bir satış temsilcisidir. Babasının ölüm haberini aldığında son satışı da suya düşer ve hiç istemediği halde eve döner. Orada, bütün dünyasını alt üst edecek bir şey öğrenir: varlığından haberdar olmadığı 30 yaşında bir kız kardeşi vardır. Gerçek hikayelerden esinlenen Bizim Gibi İnsanlar, herkesin kendinden bir şey bulabileceği, kalplerinizi ısıtacak, dokunaklı bir film.

5. Saksı Olmanın Faydaları (2012)

Lise öğrencisi Charlie, bir arkadaşına ilk aşkı ile ilgili mektuplar yazar. Amerikan lise hayatına karamsar bir açıdan bakıyor. Uyuşturucu, vahşet ve kalpsiz öğrencilerin oluşturduğu lise hayatında, Charlie hala gelecekten umutlu olmaya devam ediyor.

6. Umutların Yeşerdiği Yer (2014)

Kişisel sorunları sebebiyle beyzbol kariyerine nokta koyan Calvin Campbell kızıyla ve alkol sorunlarıyla boğuşmaktadır. Market alışverişi sırasında down sendromlu sevimli Produce ile tanışan Calvin’in hayatı tamamen değişir. Produce, ona inancın ve sevginin iyileştirici gücünü tekrar hatırlatacaktır.

7. Şirket Adamları (2010)

 

İyi bir işi, mutlu bir evliliği ve güzel bir arabası olan Bobby’nin (Ben Affleck), bir gün çalıştığı şirketi küçülme kararı alır ve arkadaşları ile birlikte işten çıkarılır. Amerika ve sonrasında dünyayı etkileyen ekonomik krizin yarattığı çaresizlik ve değişen hayatları konu alıyor.

 

8. Karateci Çocuk (1984)

Babasının ölümünden sonra Daniel annesi ile Newark'tan New Jersey'e taşınmıştır. Kaldıkları yerde kibar Okinawalı Bay Miagi ile tanışacaktır. Okuldan yeni arkadaşı Ali Mills ile kumsalda gezerken onun eski erkek arkadaşı ve Cobra karate okulunun en iyi öğrencisi Johnny ile başını belaya sokar.

9. Limitsiz Risk (2002)

Bir yapım ekibi Yugoslavya sınırına yakın olan Avusturya Alpler’ine doğru yola koyulmuştur. Bu film ekibinin amacı extreme spor tutkunu üç sporcuyla reklam filmi çekmektir. Fakat hiç ummadıkları bir olayla karşı karşıya gelirler: Sırplar’ın savaş suçlusu olan Slobodan Pavle dağda saklanmaktadır ve yanlışlıkla ekip tarafından filme alınmıştır.

10. Esaretin Bedeli (1994)

Genç ve başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir. Burada başta Red olmak üzere yeni arkadaşlar edinir. Hapishane yaşamını uyum sağlamaya çalışırken diğer yandan da bilgisi ve kültürüyle etrafındaki insanları etkilemeyi başaracaktır.