2000'lerin En İyi Kovboy Filmleri

Küçüklüğümüzün Pazar sabahalarını tozu dumana katmış, sabah sabah evi silah sesleriyle inleten kovboy filmlerinin yeri hepimiz için ayrıdır. Anılarıyla birlikte sevdiğimiz, 50'ler ve 60'larda çekilmiş kovboy filmlerini aratmayan 2000'li yılların en iyi Western filmlerini sizin için listeledik. Yıllar sonra tekrar Pazar sabahlarınıza neşe katması dileğiyle, keyifli seyirler!

1. Zincirsiz (2012)

Quentin Tarantino'nun iyi düşünülmüş replikler ve usta işi sahneleriyle 2012 yılında dikkatleri üzerrine çeken filminde, Leonardo DiCaprio, Jamie Foxx, Christoph Waltz ve Kerry Washington yer alıyor. Filmde, Amerikan İç Savaşı'ndan önce eziyet çekmiş bir köle ile Alman avcı Dr. King Schultz'un yüzleşmesi anlatılıyor. 

2. Diriliş (2015)

2000'li yılların Western filmlerinin aranan ismi Leonardo DiCaprio'nun başrolünde yer aldığı 2015 yapımı Diriliş filmi, İskoç kökenli bir avcı olan Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) günümüzde Dakota adıyla bilinen bölgede gerçekleştirilen av gezisinde bir ayının saldırısına uğrayarak ölümcül bir şekilde yaralanması üzerine hayatta kalma mücadelesi verir...

3. Karanlık Vadi (2014)

Bir Andreas Prochaska filmi olan Karanlık Vadi, 19. yüzyılın sonlarında karlarla kaplı Alpler'de bulunan yabancılara yer olmayan bir köye sığınmak durumunda kalan Greider'in hikâyesini anlatıyor. Köye sığındıktan kısa süre sonra köyün önde kişilerinden birinin oğlu hayatını kaybeder ve herkesin şüphe ettiği tek bir isim vardır...

4. Kanlı Teklif (2005)

John Hillcoat'ın yönettiği ve senaryosunun Nick Cave'e ait olduğu 2005 yapımı Kanlı Teklif, Avustralya'nın uçsuz bucaksız çöllerinde geçiyor. Kan davası üzerinden intikam duygusunu işleyen film, kanun kaçağı Burns kardeşlerin kasaba halkı ve polislerle olan gerilim dolu macerasını konu alıyor.

5. Korkak Robert Ford'un Jesse James Suikastı (2007)

Başrolde Brad Pitt'i izlediğimiz filmde, Robert Ford isimli bir gencin Jesse James'in çetesine katılması anlatılıyor. Artık Robert'ın tek amacı olan Batı'nın en hızlı silahını susturmak için beraber hareket edeceklerdir.

6. Uzak Ülke (2003)

Hırsız olarak gördüğü kişileri kendi kasabasından kovmaya karar veren Denton Baxter, bu uğurda gerekirse cinayet işlemeye bile hazırdır. Boss’un korkusuz yüreği bile hiçbir gözdağı karşısında yılmayacak denli güçlüdür...

7. Üç Defin (2005)

Tommy Lee Jones'un Üç Defin filmi, ilk uzun metrajlı film olarak büyük başarılara imza attı. 2005 yılında Cannes Film Festival'inde en iyi senaryo ve en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştı. Teksas'ta vurulan öldürülen bir adamın ceseti çölün içinde gizli bir yere gömülür. Ölen kişinin yakın arkadaşı katilin peşine düşer...

8. İki Eli Kanda (2016)

David Mackenzie'nin yönettiği ve senaristliğini Taylor Sheridan'ın üstelndiği filmde, film bütünlüğü yapaylıktan uzak sade ve anlaşılır şekilde işlenmiş. Neredeyse sıfır görsel efektle gündüz çekimlerinin yoğunlukta olduğu filmde harika Teksas manzarasına doyacaksınız.

9. 3:10 Treni (2007)

Christian Bale, Russell Crowe ve Ben Foster gibi ünlü isimlerin yer aldığı 2007 ABD yapımı, son zamanların Western filmi denince akıllara gelen, izlediğinize pişman olmayacağınız bir yapım. Kanun kaçağı Wade (Russel Crowe) ve onu kanuna teslim etmeye çalışan Evans arasında geçen hikayede, sayısız tehlike peşlerini bırakmayacaktır.

10. İz Peşinde (2010)

Charles Portis'in 1969 tarihli ilk filmin de uyarlandığı romanından tekrar uyarlanacak filmde, babasının bir cinayete kurban gitmesinin ardından işe “gerçekten yürekli” bir yardımcı olan Tom Chaney’i alan ve babasının katilini bulmayı kafaya koyan 14 yaşındaki çiftçi kızı Mattie Ross’un hikâyesi anlatılacak.