Dünya Kediler Günü'ne Özel Kedilerin Başrolde Olduğu En İyi Filmler

Dünyanın en hisli ve kendine has hayvanları olan kedilerin günü olan Dünya Kediler Günü'ne özel hazırladığımız listedeki kedilerin önemli birer parçası olduğu filmleri keyifle ve kedilere karşı sevgi dolarak izleyeceksiniz. 

1. Kedi (2016)

İşte kedilerle dolu yerel bir yapım! Yerli, yabancı birçok sinema otoritesi tarafından beğenilen belgesel türündeki Ceyda Torun filmi Kedi, İstanbul'un sokak kedilerine odaklanıyor. Kendisini "kedi insanı" olarak tanımlamayanların bile izlediklerinde kedilere karşı sempatiyle dolabileceği bu sıcacık belgeselde kedilerin duygularımızı nasıl anlayıp gerektiğinde şekillendirdiğinin ayırdına varmamızı sağlıyor.  

2. Sen Şarkılarını Söyle (2013)

Ünlü yönetmen kardeşler Joel ve Ethan Coen’in yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarılan Sen Şarkılarını Söyle’nin başrollerindeyse Oscar Isaac, Carey Mulligan ve Justin Timberlake yer alıyor. 1960’ların New York’unda geçen folk müzikle dolu, Dave Van Ronk’un hayatından esinlenen hikayesiyle ve Dave’in dostu olan sarman kediyle unutulmaz bir film izleyeceksiniz. Sen Şarkılarını Söyle 2013’te Cannes Film Festivali’nde de Altın Palmiye için yarışmıştı. 

3. Garfield (2004)

Türkçe dublajında seslendirmesini Okan Bayülgen'in üstlendiği keyifli film Garfield'ın başrollerinde Garfield dışında Jennifer Love Hewitt ve Breckin Meyer rol alıyor. Çizgi film dünyasının en ünlü tembel kedilerinden olan Garfield’ın ilk filmi olan Garfield:The Movie, sahibi Jon Arbuckle’dan ve evinden ayrılmaya asla niyeti olmayan miskin kedi Garfield’ın mecbur kaldığı için atıldığı maceraları komik ve heyecanlı bir şekilde anlatıyor.

4. O Kadın (2016)

Ünlü Fransız aktris Isabelle Huppert’ın başrolünde harikalar yarattığı Paul Verhoeven filmi O Kadın, 2017’nin en çok konuşulan filmlerinden biriydi. Isabelle Huppert, Elle’de canlandırdığı, sosyal yaşamında güçlü ve sert; özel hayatındaysa anksiyetik ve mazoşist olan bir kadın karakteriyle Altın Küre ve GOYA’da ödülleri silip süpürmüştü. Filmde canlandırdığı Michéle karakterinin evinde beslediği kedininse, filmi izlediğinizde ne kadar önemli bir figür olduğunu göreceksiniz.

5. A Street Cat Named Bob (2016)

Başrollerinde Luke Treadaway, Caroline Goodall ve Anthony Head’in yer aldığı biyografik film A Street Cat Named Bob, sokakta bulduğu bir kediyle hayatı değişen eski bir eroin bağımlısının hayatını konu alıyor. Bob ismini verdiği kedisi ve James Bowen hayatın her anını beraber paylaşmaya ve beraber iyileşmeye başlayacaktır. 

6. Tiffany'de Kahvaltı (1961)

Türkiye’de Çılgınlar Kraliçesi/Tiffany’de Kahvaltı olarak yayınlanan ve en ikonik Audrey Hepburn filmlerinden biri olan Breakfast at Tiffany’s, Holly Gollightly isminde, isimsiz kedisiyle birlikte yaşayan bir kadının çömez bir yazar olan komşusu Paul Varjak’la arasında geçen romantik ilişkiyi konu alıyor. Filmde, Holly’nin kedisi ve Paul Varjak, sosyal ortamda çılgın tavırlar sergileyen Holly’nin kendi başınayken tatlı ve çocuksu olan gerçek halini gösterdiği iki karakter olarak karşımıza çıkıyorlar. 

7. Aristokediler (1970)

1970 yapımı Disney çizgi filmi Aristokediler, aristokrat kediler ve sokak kedileri arasındaki eğlenceli dostluğu Caz müziği eşliğinde anlatan inanılmaz güzel bir çizgi film. Kedilerle dolu bir zengin kız-fakir oğlan hikayesi olan bu Disney filminde, başrolde Düşes ismindeki kedi olmak üzere her kedi birbirinden farklı ve eğlenceli karakterlere sahip. 

8. Kedi (2003)

Başrollerinde Mike Myers, Dakota Fanning, Alec Baldwin, Paris Hilton ve Kelly Preston’ın yer aldığı aile filmi Kedi, bir akşam evde sıkılan iki kardeşin, eve gelen insan görünümündeki bir kediyle birlikte atıldıkları maceraları konu alıyor. Kediye Mike Myers hayat veriyor. Kedilerin eğlenceli ve oyuncu hayvanlar oluşunu oldukça başarılı yansıtan bir film.