Beyin Yakan En İyi Dedektif Filmleri

Polisiye türünde filmleri seviyorsanız mutlaka bu 10 filmi izlemelisiniz! Özellikle son yirmi yılllık süreci baz alarak hazırladığımız listemizde, polisiye ve gerilim türündeki en iyi dedektif filmlerini sıraladık. Yüksek dozda gerilim ve gizeme doyacağınız beyin yakan dedektif filmleri karşınızda!

1. Trendeki Kız (2016)

Eşinden ayrıldıktan sonra hayata tekarr dönmeye çalışan Rachel Watson (Emily Blunt), her gün işe giderken trenle geçtiği yoldan yine geçerken korkunç bir olaya tanık olur.  Ertesi sabah uyandığında geceyle ilgili hiçbir şey hatırlamaz ve televizyonda Megan'ın kaybolduğunu öğrenir. Rachel hem Megan'ın akibetini, hem de kendisinin o gece nerede ne yaptığını öğrenmek isteyecektir.

2. Trans (2013)

2013 İngiliz yapımı filmin oyuncu kadrosunda Rosario DawsonJames McAvoy ve Vincent Cassel yer alıyor. Film, sanat eserleri konusunda uzman komiser Simon, Franck adındaki bir gangster ile birlikte milyon dolarlar değerindeki bir tablonun çalınma eylemine katılmasını konu alıyor.

3. Tutsak (2013)

Denis Villeneuve'nin yönettiği 2013 yapımı filmin başrollerinde Hugh Jackman ve Jake Gyllenhaal yer alıyor.  İki ailenin şükran günü bir araya geldiği bir günde, iki ailenin küçük kızlarının kaybolmasıyla Keller Dover (Hugh Jackman), genç ve yetenekli bir dedektiften (Jake Gyllenhaal) yardım ister.

4. Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (2011)

İlk filmi kadar beğeni toplayan Sherlock Holmes: Gölge Oyunları, dünyanın en ünlü ve zeki dedektiflerinden Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.ve 'ortağı' Dr. Watson (Jude Law)'un Londra’nın dışına çıkarak Fransa, Almanya ve İsviçre’ye yol alacakları yeni ve tehlikeli maceralarını anlatıyor.

5. Av Mevsimi (2010)

Listemizde bir de yerli film olsun diyerek 2010 yapımı ve Yavuz Turgul'un yazıp yönettiği Av Mevsimi filmini ekledik. Başrolünde ünlü komedyen Cem Yılmaz'ın yer aldığı filmde, Avcı lakaplı Komiser Ferman (Cem Yılmaz) ile İdris Baba (Şener Şen), baba-oğul kadar birbirlerine yakın iki polistir. Filmde, Şener Şen ve Öldürülen genç bir kızın katilini bulmaya çalışırlar.

6. Gözlerindeki Sır (2009)

2009 Arjantin - İspanya yapımı orjinal ismi El Secreto de Sus Ojos olarak da hatırlayabileceğimiz Gözlerindeki Sır filminin başrollerinde Ricardo Darin, Soledad Villamil ve Guillermo Francella yer alıyor. 1999 yılında yaşanan bir olayı griye dönük şekilde anlatan yönetmen, 1974 yılında kadar değiniyor. Buenes Aires'teki bir tecavüz vakasını araştırmak üzere görev alan Benjamin Esposit, tanık oldukları karşısında hırslanır ve adaletin yerini bulmasına yardım edeceğine dair kendisine yemin eder...

7. 23 Numara (2007)

23 sayısını koyu bir saplantı hâline getiren Walter Sparrow (Jim Carrey), bir zamanlar ideal olan hayatını gerek kendisinin gerekse sevdiklerinin ölümüne yol açabilecek bir psikolojik işkence cehennemine dönüştürür. Walter bir türlü elinden bırakamadığı 23 Numara adlı gizemli romanın etkisiyle, karısı Agatha (Virginia Madsen) ve ergenlik çağındaki oğlu Robin’le (Logan Lerman) geleceğine devam edebilmek için geçmişindeki sırların kapısını açmaya mecbur kalır.

8. Gizemli Nehir (2003)

Sonuna kadar gizemini koruyam filmde, Jimmy, Sean ve Dave isimli üç küçük çocuk caddede hokey oynadıkları sırada polis görünümündeki kişiler tarafından oyunu bırakmaları için uyarılırlar ve Dave'i arabalarına alıp küçük çocuğa günlerce cinsel tacizde bulunurlar. Olayın üzerinden 25 yıl geçtikten sonra gelişen olayları anlatan filmin yönetmenliğini Clint Eastwood üstleniyor.

9. Akıl Defteri (2000)

Başarılı iş adamı görünütüsnde ama ucuz pansiyonlarda konaklayıp bütün alışverişlerini nakitle yapan Leonard Shelby'nin tek amacı karısının ırzına geçip öldüren adamdan intikam alamaktır. Bu yolculukta önündeki en büyük engel tedavisi olmayan bir hafıza kaybı hastalığı olmasıdır. Leonard, 15 dakika önce nerede ne yaptığını ve neden yaptığını hatırlamamaktadır...

10. Yedi (1995)

Listemizin en eski filmi 1996 yapımı olan bir seri katilin peşine düşen iki dedektifi anlatıyor ve başrollerindeki isimlerle dikkat çekiyor. Dedektif Deavid Mills rolünde Brad Pitt, Dedektif William Somerset rolünde Morgan Freeman, seri katil rolünde ise Kevin Spacey'i izliyoruz.