En İyi Mitolojik Filmler

Hangimiz efsanelere, masallara, büyülü dünyalara bayılmıyoruz ki? Hem bilgilenmenin hem de birkaç saatliğine de olsa fantastik bir dünyaya dahil olmanın en güzel yolu bizce mitolojik filmlerden geçiyor... Binlerce yıl öncesine ait efsaneleşmiş hikayelerden, ulusların inandıkları görkemli tanrılardan, büyük savaşlar kazanmış güçlü kahramanlardan ve günümüze kadar taşınmış mitolojilerden esinlenen, tüm zamanların en iyi mitolojik filmlerini sizler için derledik!

1. Altın Postlu Cengaver - Antik Yunan Mitolojisi

1963 yapımı filmde Jason, babasını öldürerek tahta geçen amcasından intikam almak ve hükümdarlığını geri kazanmak istemektedir. Amcasını durdurmanın tek yoluysa güç, zenginlik ve iktidarı simgeleyen Altın Post'u bulmaktır. Jason, aralarında Herkül'ün de bulunduğu büyük savaşçılarla bir yolculuğa çıkar. Savaşçıların, daha önce kimsenin bir daha geri dönemediği bu yolculukta başarılı olabilmeleri için, Zeus'un eşi Tanrıça Hera da Jason'ın yanındadır. 1969 yapımı Medea filminde de aynı konu işlenmiş, filmin tamamı ise Kapadokya da çekilmişti.

2. Mumya - Mısır Mitolojisi

Birçoğumuzun en azından bir filmini izlediği ve Antik Mısır hikayelerine dayanan Mumya film serilerini listeye almasak olmazdı... Çoğu mitolojik hikayede olduğu gibi içinde aşk ve intikamı barındıran Mumya serisi binlerce yıl önce Mısır’da birbirlerine aşık olan baş rahip İmhotep ve yasak aşkı Anck Su Namun’un lanetinden Dünya’yı kurtamaya çalışan kahramanlarımızın maceralarını konu alıyor. Filmin başrollerinde Dünya'nın Merkezine Yolculuk filminden de hatırlayacabileceğiniz Brendan Fraser ve şu sıralar Sarayın Gözdesi filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne aday olan Rachel Weisz yer alıyor. Weisz, daha önce de 2005 yapımı Arka Bahçe filmindeki performansıyla aynı ödüle aday olmuş ve 78. Akademi Ödüllerinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'nün sahibi olmuştu.

3. Truva - Antik Yunan Mitolojisi

2004 yılında vizyonda yerini alan Truva, Homeros'un ünlü destanları İlyada ve Odesa'da anlatılan Truva (Troya) Savaşı'nı konu almıştır. Truva prensi Paris ile Sparta kraliçesi (Sparta kralı Tyndros'un karısı Leda ile tanrı Zeus'un kızı) Helen'in aşkları 10 yıl süren Truva Savaşları'na ve Truva'nın çöküşüne neden olmuştur. Birçok mitolojik unsur taşıyan filmde şüphesiz en ilgi çekici kahramanımız Brad Pitt'in hayat verdiği yarı tanrı Achille'di. Yunan mitolojisinin en önemli kahramanlarından olan Achille'i annesi topuğundan tutarak ölümsüzlük nehri Styx'de yıkamış ve böylece Achille'i öldürmek neredeyse imkansız hale gelmiştir.

4. Büyük İskender - Mısır ve Yunan Mitolojisi

Birçok tarih kitabında ve efsanalerde karşımıza çıkan Büyük İskender, Herakles (Herkül)'in soyundan geldiği için Yunan tahtında ve Mısır firavunları gibi Amun'un oğlu olarak tanındığı için de Mısır tahtında hak iddia edebilmiştir. Tarihin en büyük komutanlarından biri olan Büyük İskender, çok kısa sürede Pers İmparatorluğu'nu yıkmış ve dünyanın en büyük imparatorluklarından birini kurmayı başarmıştır. Büyük İskender'in hayatının, zaferlerinin ve iktidar savaşlarının anlatıldığı filmde Colin FarrellAngelina JolieAnthony Hopkins ve Jared Leto gibi oyuncular yer alıyor.

5. Pan'ın Labirenti - Antik Yunan Mitolojisi

Birçok başarılı filme imzasını atmış usta yönetmen Guillermo del Toro'nun en ikonik filmlerinden biri olan Pan'ın Labirenti'nde, İspanya İç Savaşı sonrasında geçen fantastik bir hikaye anlatılıyor. Filmde 10 yaşındaki Ofelia'nın hayatı bir labirent keşfetmesiyle tamamen değişir. Bu iç karartıcı dönemde Ofelia'nın dünyaya olan bakışını tamamen değiştiren gerçeküstü karakterde ise, satirlerin ve çobanların tanrısı Pan'dan esinlenilmiştir. Geçtiğimiz sene (90. Akademi Ödülleri), Toro'nun The Shape of Water filmi 13 dalda Oscar adayı olmuş ve En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri dahil 4 ödül kazanmıştı. Toro bu filmde de gerçeküstü bir karakter kurgulamıştı.

6. Beowulf: Ölümsüz Savaşçı - Anglosakson Mitolojisi

Çok sevilen, Oscar Ödüllü filmlerin usta yönetmeni Robert Zemeckis bir Anglosakson destanı olan Beowulf'u sinemaya uyarlamıştır. Destana ve filme adını veren Beowulf, çok güçlü ve korkusuz bir savaşçıdır. Bütün şehirleri kana bulayan ve insanları kaosa sürükleyen Grendel'i yok etmek için yola çıkan savaşçıyı, Grendel'den çok daha tehlikeli biri beklemektedir: Grendel'in annesi (Angelina Jolie). Motion capture teknolojisi ile sinemaya aktarılan film, 2007 yılında oldukça ses getirmiş ve Angelina Jolie, Anthony Hopkins, John MalkovichRay Winstone gibi oyuncuların da içinde yer aldığı güçlü kadrosuyla oldukça dikkat çekmişti.

7. Ölümsüzler: Tanrıların Savaşı - Antik Yunan Mitolojisi

Superman karakteriyle son dönemde oldukça ünlenen Henry Cavill ile Luke Evans ve Mickey Rourke gibi oyuncuları bir araya getiren filmde, yoğun bir şekilde Antik Yunan mitolojisinden esintiler görüyoruz. İnsanlara ve tanrılara karşı savaş açan Kral Hyperion'u durdurmak için, ölümlü Theseus'un tek umudu savaş tanrısı Ares tarafından yapılan Epirus'un yayını bulmaktır. 

8. Titanların Savaşı - Antik Yunan Mitolojisi

1981 yapımı Titanların Savaşı filminin yeniden çekimi olan filmde, mitolojik temeller yeni bir kurguyla seyirciyle buluşmuştur. Filmde insanların krallarla, kralların ise tanrılarla olan savaşı dünyayı tehdit etmektedir. Tüm bu zorlukların arasında Perseus, Zeus'un güçlerini ele geçirmeye çalışan Hades'i durdurmak ve ailesini kurtarmak zorundadır. Liam Neeson'ın Zeus'u, Sam Worthington'ın ise Perseus'u oynadığı, oldukça beğeni toplayan ilk filmden sonra, Titanların Öfkesi ismiyle devam filmi çekilmiş va aksiyon dolu macera devam etmiştir.

9. İlahların Aşkı – İskandinav ve Yunan Mitolojisi

Ondine Efsanesi'nin modern bir şekilde günümüze uyarlanmasıyla ortaya çıkan masalsı ve romantik filmde, başrolde İrlandalı aktör Colin Farrell ve Polonyalı aktris Alicja Bachleda'yı izliyoruz. Filmin, gerçeğinden bi hayli uzaklaşsa da, az da olsa esinlendiği Ondine Efsanesi'ne göre, Deniz tanrısı Poseidon'un kızı Ondine, bir şövalyeye aşık olmuş ve ona olan aşkından dolayı ölümsüzlükten vazgeçmiştir. Farrell ve Bachleda'nın 2009 yılında beraber yer aldıkları İlahların Aşkı filminde başlayan beraberliklerinden, Henry Tadeusz Farrell adını verdikleri bir çocukları olmuştur.

10. Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı - Antik Yunan Mitolojisi

Rick Riordan'ın aynı isimli eserinden uyarlanan filmde, bu sefer merkezde olmasına alışık olduğumuz Zeus'un değil de kardeşi Poseidon'un oğlunu konu alan bir macerayla karşı karşıyayız. Serinin birinci filminde, Zeus'un şimşeğini çalmakla suçlanan Percy, çalınan şimşeği bulmak ve hırsız olmadığını kanıtlamak zorundadır. 2010 yılında vizyona giren bu filmde de Thor serilerinde olduğu gibi, fantastik ögeler daha güçlü görsellerle desteklenmiş, daha modern bir dünya yaratılmış ve film, genç hayranlarının beğenisini kazanmıştı. Serinin ikinci filmi Percy Jackson: Canavarlar Denizi'nden sonra ise seriye devam edilmedi.

11. Thor - İskandinav, Cermen ve Anglosakson Mitolojisi

Çizgi roman uyarlaması olması nedeniyle diğer mitolojik filmlere göre çok daha modern bir dünyası olan Thor, hala Marvel Comics evreninin en iyi filmlerinden biri olarak görülüyor. Süper kahraman filmlerinde görmeye alışık olduğumuz kahramanlar ve süper güçleri ise bu sefer İskandinav mitolojilerinden geliyor. Dünya'ya sürgün edilen Thor'un gerçek bir kahraman olmasını konu alan filmde, sadece İskandinav tanrıları Thor, Loki ve Odin'i değil evrende en yüksek seviyede bulunan Asgard, Asgard'ın bekçisi ve koruyucusu Heimdall ve şimşek tanrısı Thor'un savaş çekici Mjöllnir de yer alıyor. Serinin ikinci filmi Thor: Karanlık Dünya, 2013 yılında vizyona girmiş, 2017'de vizyona giren son film Thor: Ragnarok'ta ise diğer Marvel kahramanları da senaryoya dahil olmuştu.

12. Herkül: Özgürlük Savaşçısı - Roma ve Yunan Mitolojisi

Yunan mitolojisinin en büyük kahramanlarından olan Herakles, Roma mitolojisinde Hercules (Herkül) olarak tanınır. Zeus ve Perseus soyundan gelen Herkül çok büyük bir güce sahip olmasına rağmen ölümlü olarak doğmuştur. Hayatını Hera'nın laneti, nefreti ve tuzaklarıyla geçiren Herkül kendisine verilen "imkansız" on iki görevi başarıyla tamamlar ve ölümsüzlüğe ulaşır. Herkül: Özgürlük Savaşçısı filminde de Hera'nın nefretiyle boğuşan ve oyunlarıyla taht hakkını kaybeden Herkül (Dwayne Johnson), yeryüzünü tanrıların gazabından kurtarabilecek tek kişidir. Aksiyon filmlerinde görmeye alışık olduğumuz Dwayne Johnson (diğer adıyla The Rock) daha önce de Akrep Kral filmiyle mitolojik bir karaktere hayat vermişti.