Netflix'te İzleyebileceğiniz En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Kullanımı gitgide yaygınlaşan online platformların başında gelen Netflix, Televizyona bir alternatif olarak başladığı yolculuğuna daha da büyüyerek devam ediyor. Netflix geniş içerik katalogu ile bize çokça seçenek sunsa da ‘’Netflix’te ne izlemeliyim?’’ diye düşünen bilim kurgu hayranları, çok fazla seçenek arasından sorularına doğru cevabı bulmakta biraz zorlanıyor. Bu listede Netflix’te bilim kurgu hayranlarını tatmin edecek dizilere göz atabilirsiniz, iyi seyirler!

1. Sense8 (2015)

Bir grup insanın zihinlerinin birbirine bağlanması ile birlikte başlayan bir hikayeye sahip olan Sense8, izlenme rekorları kırmasa da oldukça sadık bir hayran kitlesine sahip idi. Yapımcıları arasında Wachowski kardeşlerin de bulunması, Sense8’in bilim kurgu alanında ne kadar ciddi bir yapım olduğunu ve ciddiye alınması gerektiğini yeterince anlatıyor.   

2. Altered Carbon (2018)

Bilincin dijitalleştirilip makinelere aktarılabildiği bir gelecekte geçen Altered Carbon, yeni bir vücutta uyanan bir adamın hikayesini anlatıyor. Takeshi Kovacs, büyük bir şirket tarafından, kendi cinayetini çözmesi amacıyla bu distopik dünyaya geri getirilmiştir. Altered Carbon, cinayet, aşk ve ihanet gibi temaları başarılı bir biçimde işleyen bir bilim kurgu dizisi.

3. Ascension (2014)

Başından sonuna kadar bir çırpıda izlenebilecek bilim kurgu türünde bir mini dizi arayanlar için kesinlikle doğru bir seçenek Ascension. 1963 yılında yeni bir dünya aramaya çıkan uzay gemisi Ascension etrafında gelişen hikayede gemide gerçekleşen bir cinayetin ardından gelişen olaylar konu alınıyor. Kafalarda soru işaretleri belirirken mürettebatın haberdar olmadığı gerçek, dünyada da gemiyle ilgili bazı soruların sorulduğudur.

4. The OA Sezon 1 (2016)

Yedi yıldır kayıp olan bir kadının, sırtında garip yara izleri ile yeniden ortaya çıkması ile başlayan hikaye, kahramanımızın kendi geçmişine ışık tutmaya çalışmasını anlatıyor. Kendie ‘’Original Angel ‘’ diyen kahramanımız bildiğimiz anlamda dünyanın geleceğini de değiştirebilecek bir sırra vakıftır.

5. Lost in Space (2018)

60’larda yayınlanan bir dizinin yeniden yorumu olan Lost in Space, adından da yahmin edilebileceği biçimde uzayda kaybolan bir ailenin hikayesine odaklanıyor. Gelecekte geçen dizide Robinson ailesi, uzay kolonizasyonu için seçilmiş şanslı ailelerden bir tanesidir ancak varacakları noktaya giden rotadan yanlışlıkla çıktıklarında tehlikeler barındıran yeni yuvalarında hayatta kalmak için mücadele etmeleri gerekecektir.

6. Maniac (2018)

Birçok bilim kurgu yapımının aksine, Mania’ın gelecekte ya da alternatif bir dünyada geçip geçmediği açıkça belli edilmiş değil. Dizide Annie ve Owen’ın bir ilaç firmasının testlerinde yer almayı kabul etmeleriyle birlikte başlarına gelenler anlatılıyor. İnsanlığı psikolojik anlamda tamamen iyileştirmeyi vadeden bir projede Annie ve Owen, her yeni test ile birlikte daha da garipleşen olaylar sarmalından birlikte çıkmaya çalışıyorlar.  

7. 3% (2016)

Brezilya yapımnı Netflix dizisi 3% insanlığın ve dünyanın ikiye ayrıldığı bir gelecekte geçiyor. İnsanlığın bir kısmı tamamen savaş ve yıkım içerisinde yaşarken diğer kısım ise tamamen gelişime odaklanmıştır ve sınırı geçmeye teşebbüs edenlerin yalnızca %3’ü bu işlemi başarı ile gerçekleştirebilmektedir.

8. Travelers (2016)

Günümüzden yüzyıllar sonraki bir zaman diliminde geçen dizide, insanlar bilinçlerini zamanda geri yollamalarına yarayan bir teknoloji geliştirmişlerdir. 21. Yüzyıla geri gönderilen bu ‘’yolcular’’ dışarıdan bakıldığında sıradan gözüken insanların rolüne bürünmüş bir halde aramızda dolaşırken insanlığı büyük bir felaketten kurtarmaya çalışmaktadırlar.