Gerçek Hikâyelerden Uyarlanan Gülseren Budayıcıoğlu Dizileri

Ünlü Psikiyatr ve yazar Gülseren Budayıcıoğlu dizilerine birlikte göz atalım!

Psikiyatr ve yazar Gülseren Budayıcıoğlu'nun kaleminden çıkan gerçek hikâyeler izleyicileri yıllardır televizyon karşısında soluksuz bırakıyor. Biz de sizin için usta yazarın kitaplarından uyarlanmış Türk dizilerinin bir listesini hazırladık. Tamamen gerçek hayat hikayelerinden uyarlanan bu yapımlar sizi insan psikolojisinin derinlerine doğru bir yolculuğa çıkaracak! İzlerken kendi ruhunuzdan da bir şeylere rastlarsanız sakın şaşırmayın.

İyi seyirler!

1. İstanbullu Gelin

Orijinal İsmi: İstanbullu Gelin

Süre: 120dk
Tür: Dram
Senarist: Ali Aydın
Yapımı: 2017 - Türkiye

İstanbullu Gelin, Gülseren Budayıcıoğlu'nun "Hayata Dön" isimli kitabından uyarlanmıştır ve televizyona uyarlanan ilk hikâyesidir. Dizi annesiz babasız büyümüş, genç yaşta hayatın yükünü sırtlamış, çok güzel ve gururlu bir genç kız olan Süreyya’nın; aniden karşısına çıkan zengin ve karizmatik iş adamı Faruk’a aşık olarak Bursa’ya gelin gitmesiyle başlayan dramatik aşk hayatlarını konu alır. Büyük şehirde yetişmiş, özgürlüğüne düşkün Süreyya ve modern görüntüsüne rağmen ailesine ve geleneklere sıkı sıkıya bağlı Faruk arasındaki aşk, daha ilk dakikadan itibaren pek çok sınavdan geçecektir. Süreyya, konağın çatısı altına giren herkesin tek hakimi olmak isteyen kayınvalidesi Esma hanım, tek amacı genç kızın ayağını kaydırarak onun statüsünü elde etmek isteyen eltisi İpek, kocasının her biri birbirinden sorunlu kardeşleri Fikret, Osman ve Murat’la ilgili sorunlarla boğuşurken, Faruk ise hiç beklemediği bir anda karşısına çıkan sürpriz bir düşmanla başa çıkmak zorunda kalacaktır. Olaylar geliştikçe neredeyse dört yüz yıldır bütün haşmetiyle ayakta duran konak temellerinden sarsılacak, bütün aile bundan nasibini alacaktır.

2. Doğduğun Ev Kaderindir

Orijinal İsmi: Doğduğun Ev Kaderindir

Süre: 120dk
Tür: Dram
Senarist: Eylem Canpolat
Yapımı: 2019 - Türkiye

Gülseren Budayıcıoğlu'nun "Camdaki Kız" kitabından uyarlanan ilk dizidir. Çocukken büyük acılar çeken iki kişinin aşklarını konu alan dizi, Mehdi ve Zeynep'in hikâyesini bizlerle buluşturuyor. Mehdi ve Zeynep hem geçmişlerinde yaşadıkları acılar ile başa çıkmaya çalışıtken hem de birbirlerinin bu acıları atlatmasına yardımcı olarak birlikteliklerini devam ettirmeye çalışıyorlar. Dizi aslında bir kitap uyarlaması olsa da senaryosu zaman zaman kitap ile farklılıklar gösterebiliyor.

3. Kırmızı Oda

Gülseren Buğdaycıoğlu’nun "Madalyonun İçi" isimli romanından uyarlanmıştır. Bir psikiyatri kliniğine düzenli olarak gelen hastaların sevinç ve üzüntü arasında gidip gelişlerini, hayatlarını gözlemleyen ve onları tedavi eden doktorların hikâyesi, bu kliniğin hikâyesi olacaktır.

4. Masumlar Apartmanı

Orijinal İsmi: Masumlar Apartmanı

Süre: 120dk
Tür: Aile , Dram
Yönetmen: Çağrı Lostuvalı
Senarist: Deniz Madanoğlu
Yapımı: 2020 - Türkiye

Yine Gülseren Buğdaycıoğlu’nun "Madalyonun İçi" isimli romanından esinlenen Masumlar Apartmanı, korumacı dedesi ve erkek kardeşiyle birlikte yaşayan İnci’nin hayatını odağına alıyor. İnci’nin hayatı yaptığı bir kaza ile alt üst olur. İnci'nin yolu, bu kaza sonrasında karmaşık bir aile yapısına sahip olan Han ile kesişecektir. İnci ile yollarının kesişmesi ise Han'ı hayatında ilk defa kendi mutluluğunun peşine düşmeye itecektir.

5. Camdaki Kız

Orijinal İsmi: Camdaki Kız

Süre: 120dk
Tür: Aile , Dram
Yönetmen: Nadim Güç
Yapımı: 2021 - Türkiye

Gülseren Budayıcıoğlu'nun aynı isimli romanından uyarlanan dizi gerçek bir aşk hikayesini konu almaktadır. Güzel bir genç kız ile zengin bir adamın evliliklerinin ardından geçmiş hayatları ile ilgili karanlık gerçekler bir bir gün yüzüne çıkar.

6. Yalı Çapkını

Varlıklı bir ailenin oğlu olan Ferit, sefahatiyle ünlüdür. Bunun üzerine dedesi Halis Ağa, Ferit’in evine polis baskını yaptırır ve memleketi Gaziantep'ten yakın oldukları bir ailenin kızını torununa gelin olarak almaya karar verir. Dizinin hangi kitaptan veya hikâyeden uyarlandığı açıklanmasa da karakterlerin benzerliği sebebiyle Budayıcıoğlu’nun "Kral Kaybederse" ya da "Madalyonun İçi" kitabından uyarlanmış olabileceği düşünülüyor.

7. Çöp Adam

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan "Çöp Adam" dizisinin Budayıcıoğlu'nun hangi hikâyesinden uyarlandığı paylaşılmadı. Dizi, sıra dışı bir şekilde tanışan ve riskli bir oyunun içine hapsolan Tamer ile Peri’nin esrarengiz hikayesini konu almakta.

8. Terzi

Terzi

Hâlâ yapım aşamasında olan dizi 2023'te Neflix'te yayınlanacak. 

Henüz yapım aşamasında olan ve 2023 yılında Netflix’te yayınlanması beklenen dizinin önemli rollerini Çağatay Ulusoy, Şifanur Gül, Olgun Şimşek, Salih Bademci ve Berrak Tüzünataç paylaşacak.

9. Kral Kaybederse

Kral Kaybederse

Orijinal İsmi: Kral Kaybederse

Tür: Dram
Yönetmen: Çağrı Lostuvalı
Yapımı: 2022 - Türkiye

Dizi, zirvelerden aşağı inmeyeceğini düşünen bir avcının nasıl avına düştüğünü ve sevilmeyeceğine kendini inandıran mutsuz bir kadının trajik hayatında nasıl bir avcı haline geldiğini anlatıyor. Budayıcıoğlu'nun aynı isimli kitabından uyarlanacak dizinin henüz yayın tarihi ve kadrosu açıklanmadı.