Amazon Prime Video'dan İzleyebileceğiniz 10 Türk Filmi

İşte Amazon Prime Video'da gözünüzden kaçmış olabilecek 10 Türk filmi!

Yabancı dizi film platformlarının popülerleşmesiyle pek çok farklı yapıma erişimimiz kolaylaştı. Ama Netflix, Amazon Prime Video denilince aklımıza sadece yabancı filmler gelebiliyor. Oysa bu popüler platformlardan pek çok birbirinden farklı Türk yapımlarına erişmemiz de mümkün. Biz de sizler için Amazon Prime Video'da olduğunu bilmiyor olabileceğiniz 10 Türk filmini derledik.

İyi seyirler!

1. Dilberay

Film - 129 dakika

Tür: Dram 

Yönetmen: Ketche

Oyuncular: Büşra PekinNursel Köse, Tuncer Salman

Kahramanmaraş’ta, sekiz çocuklu, fakir bir ailenin kızı olarak doğan Dilberay, 13 yaşında para karşılığı, kendinden yaşça büyük bir adama satıldı. Evlendirildi ve bu evlilikten çocukları oldu. Şarkı söylediği için şiddet gördü. Fakat, güçlü sesiyle azmederek hayatına devam eden Dilberay'ın öyküsünü izleyeceğiz filmde.

2. Çalgı Çengi

Film - 90 dakika

Tür: Komedi

Yönetmen: Selçuk Aydemir

Oyuncular: Ahmet Kural, Murat Cemcir, Tuna Orhan

Salih ve Gürkan, düğün, kına gecesi gibi organizasyonlarda müzisyenlik yaparak hayatını kazanan Ankaralı iki teyzeoğludur.İkili, bir gece ikinci sınıf bir düğün salonunda sahne almak için yola çıkarlar. Bodrum katında hazırlanırlarken, yanı başlarında işlenen bir cinayet komik olaylar zincirinin de tetikleyicisi olacaktır...

3. Neredesin Firuze

Film - 128 dakika

Tür: Dram, Komedi, Müzikal

Yönetmen:  Ezel Akay

Oyuncular: Haluk Bilginer, Ata Demirer, Murat Akkoyunlu

Hayri ve Orhan piyasaya sürdükleri başarısız kasetler sonucu borç batağında olan iki müzik yapımcısıdır.Hayri ve Orhan, Sansar isimli menajerin 'genç yetenek' diye lanse ettiği, o sıralar Almanya'da yaşayan Ferhat ile irtibata geçerler. Telefonda şarkı söylettikleri Ferhat'ın sesini çok beğenirler ve acil bir eylem planı oluştururlar: Ferhat gelecek, altyapıyı söyleyecek, kasetten gelen paralarla borçlar ödenecek ve düze çıkılacaktır. Firuze isimli gizemli, kararlı ve zengin bir kadın gelir. Ferhat'ı televizyonda seyretmiş ve çok beğenmiştir. Parası olduğunu ve Ferhat'a yatırım yapmak istediğini söyler. Ama herşeyden önce 'imaj'larını değiştirmeleri gerekmektedir: Yeni bir ofis, şık kıyafetler, yaşayacakları güzel bir villa...

4. Kelebekler

Film - 117 dakika

Tür: Dram, Komedi

Yönetmen:  Tolga Karaçelik

Oyuncular: Tolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ

Birbirlerinden uzakta yaşayan ve birbirlerini pek tanımayan üç kardeş, astronot Cemal (Tolga Tekin), aktör Kenan (Bartu Küçükçağlayan) ve öğretmen Suzan (Tuğçe Altuğ), 30 yıldır görüşmedikleri babalarından gelen telefonun ardından köylerinde yeniden bir araya gelirler. Geldiklerinde babalarının öldüğünü ve köye kelebeklerin geldiği dönemde gömülmek istediğini vasiyet etmiştir. Bir süre daha köyde durmak zorunda kalan kardeşler, bu sürede hem birbirlerini hem de babalarını daha iyi tanımaya çalışacaklardır. Kelebekler filmi, 2018 Sundance Film Festivali'nde Dünya Sineması kategorisinde Büyük Jüri Ödülü'nü kazandı. Türkiye'de ilk olarak 30 Mart 2018'de gösterime giren film, 3 Ağustos'ta yeniden izleyicilerle buluştu.

5. Müslüm

Film - 136 dakika

Tür: Dram, Müzikal

Yönetmen: KetcheCan Ulkay

Oyuncular: Timuçin Esen, Zerrin Tekindor, Ayça Bingöl

Müslüm Gürses'in Şanlıurfa'daki çocukluğundan İstanbul'daki yaşamına kadar tüm hayatını anlatan biyografik dram filmi Müslüm'de, "Arabesk'in Babası" Müslüm Gürses'i Timuçin Esen canlandırıyor. Müslüm daha sonra ailesiyle birlikte Adana'ya göç eder ve şans eseri halkevine düşer. Limoncu Ali'den ilk müzik eğitimini aldıktan sonra sesiyle pek çok insanı etkileyen Müslüm, İstanbul'da şarkıcı olma ve filmlerden hayran kaldığı Muhterem Nur'la tanışmanın hayallerini kurmaktadır.

6. Cingöz Recai

Film - 111 dakika

Tür: Aksiyon, Macera, Suç

Yönetmen: Onur Ünlü

Oyuncular: Kenan İmirzalıoğlu, Haluk Bilginer, Meryem Üzerli

Cingöz Recai alelade bir hırsız değildir. O asla yalan söylemez, ahlaklıdır. Sadece hak ettiğini düşündüğü zenginlerden çalar, hem de çok değerli şeyler çalar. Cingöz Recai (Kenan İmirzalıoğlu) yeni işler için geri döndüğünde Başkomiser Mehmet Rıza (Haluk Bilginer) alarma geçmiştir. Bu kez planlarında sadece Türkiye değil, başka ülkeler de vardır. Yakışıklı ve zeki hırsızı durdurmak hiç de kolay olmayacaktır.

7. Dayı: Bir Adamın Hikayesi

Film - 125 dakika

Tür: Dram, Macera, Romantik

Yönetmen: Uğur Bayraktar

Oyuncular: Ufuk Bayraktar, Gizem Karaca, Beste Bereket

Cesur ve adalet duygusu daha küçük yaştayken içine yerleşmiş olan ‘Dayı’nın ailesi onun köydeki haylazlıklarından bıkmıştır. Çareyi çalışması için onu İstanbul’a göndermekte bulurlar. Kahvehanecilik yapan köylüleri Seyfi’nin yanında çalışmaya başlamasıyla 'Dayı'nın hayatında yeni bir sayfa açılır.

8. Kızım ve Ben

Film - 110 dakika

Tür: Dram, Romantik, Suç

Yönetmen: Murat Gürvardar

Oyuncular: Cemal Hünal, İrem HelvacıoğluZülal Memişoğlu

Gerçek bir yaşam hikâyesinden sinemaya uyarlanan film aile bağlarının sarsılışını konu ediniyor. Doruk, varlıklı bir ailenin tek çocuğudur. En büyük hayali polis olmak olan Doruk bu hayalini de gerçekleştirir ve akademiden birincilikle mezun olur. Bir operasyon sırasında tanıştığı Serap'la kısa sürede bir kız çocuk sahibi olurlar. Ancak küçük Zeynep'in doğuşunun ardından Serap evi terk eder. Kahraman bir özel harekât polisi olan Doruk hem işini hem kızının bakımını üstlenir. Nihayet kızıyla sarsılmaz bir bağ kurduklarında ise Serap geri dönecek ve herkes için zorlu bir alışma süreci başlayacaktır...

9. Hep Yek

Film - 125 dakika

Tür: Komedi, Macera, Suç

Yönetmen: Ali Yorgancıoğlu

Oyuncular: Fırat Tanış, Gürkan Uygun, İnan Ulaş Torun

Cevat (Gürkan Uygun), Türkiye’nin nam salmış Kabadayılarından birinin şehvet düşkünü oğludur; uluslararası şöhrete sahip manken Camilla’yı (Denise Capezza) tutkulu aşkı sonucunda kaçırmaya karar verir. Bu kaçırma operasyonunu Cevat adına bir başka suç makinesi Ziya Baba (Yüksel Arıcı) üstlenmiştir. Ziya Camilla’yı kaçırır ve Camilla’yı bir paket içinde Cevat’a götürme görevini Şahin’e (Fırat Tanış) verir. Ancak Şahin, Cevat’a götürdüğü paketin içinde ne olduğunu bilmemektedir. Şahin paketi İzmir’den, İstanbul’a getirecektir. Şahin yola çıkarken Gürkan (Gökhan Yıkılkan) ve Altan (İnan Ulaş Torun) adında iki bela paratoneri ile yolu kesişmiş, onlar yüzünden Cevat’a götüreceği paketi kaybetmiştir. Bu sebeple Şahin hayatının en zor 48 saatini yaşamak zorunda kalacaktır.

Serinin ikinci ve üçüncü filmine de yine Amazon Prime Video'dan ulaşabilirsiniz.

10. Merhaba Güzel Vatanım

Film - 99 dakika

Tür:  Dram, Tarih

Yönetmen: Cengiz Özkarabekir

Oyuncular: Yetkin Dikinciler, Berna Laçin, Levent Üzümcü

Filmde Nazım Hikmet ve Ahmet Ümit'in hayatlarının farklı dönemleri ve Moskova'da geçen kısımları anlatılıyor. Ümit, Nazım Hikmet'in izinden giderek önemli eserler verir ve tipkı Nazım Hikmet gibi büyük başarıya ulaşır.