İlham Verici 10 Öğretmen Filmi

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü!

Hayatımızın ilk yıllarından gelişimimizi tamamlayana kadar ailemiz kadar yanımızda olan ve bize destek olan bir meslek grubu varsa onlar da öğretmenlerdir.

Bunun yanında filmlerdeki öğretmenlerden de öğrenecek çok şey vardır. Biz de Öğretmenler Günü şerefine, yanında ödev yapma sorumluluğu getirmeyen ve izleyicide iz bırakan birbirinden değerli öğretmen filmlerini sizler için derledik. İyi seyirler!

1. Benim Dünyam

Orijinal İsmi: Benim Dünyam

Süre: 108dk
Tür: Dram
Yönetmen: Uğur Yücel
Yapımı: 2013 - Türkiye

8 yaşına kadar hayatla ilgili hiçbir şey bilmeden yaşayan Ela (Beren Saat) ile aynı durumdaki ablasını trajik bir biçimde yitirdikten sonra hayatını engellilere adayan Mahir Hoca'nın (Uğur Yücel) yollarının kesişmesiyle siyahtan beyaza giden bu yolculuğunda sadece bir kelimeye yer yoktur: İmkansız. Film, Mahir Hoca'nın karanlığın içindeki Ela'nın elinden tutarak onu üniversite sıralarına kadar taşıyışını ve Ela'nın umut ve vefa hikayesini anlatıyor. Benim Dünyam; sadece karanlığı görebilenlere, karanlığın anlamını baştan yazdıranların hikayesidir. Benim Dünyam filminin, 2005 Hindistan yapımı Black filminin yeniden çekimi olduğu da filmin yapımcıları tarafından doğrulanmıştır.

2. Phoebe Harikalar Diyarında

Orijinal İsmi: Phoebe in Wonderland

Süre: 100dk
Tür: Dram
Yönetmen: Daniel Barnz
Senarist: Daniel Barnz
Yapımı: 2008 - ABD

Çok geniş bir hayal gücüne sahip olan Phoebe (Elle Fanning), bazen rüyalar ile gerçek hayat arasında kalır. Okulda sergilemek için çalıştıkları “Alice Harikalar Diyarında” piyesine kendisini çok kaptıran Phoebe kendisini birden bu dünyanın içinde buluverir.

3. Sevgili Öğretmenim

Orijinal İsmi: To Sir, With Love

Süre: 105dk
Tür: Dram
Yönetmen: James Clavell
Senarist: James Clavell
Yapımı: 1967 - İngiltere

Asıl mesleği olan mühendislikle ilgili bir iş bulamayan Mark Thackeray (Sidney Poitier) mecbur kalıp Londra'nın kenar mahallelerinden birindeki bir lisede öğretmen olarak işe başlar. Bu genç, deneyimsiz üstelik de siyahi olan yeni öğretmenle, her biri başka okullardan kovularak buraya gelmiş disiplinsiz öğrenciler arasında beklenen sürtüşme başlar. İdealist öğretmen Thackeray zor yolu seçerek, çekip gitmek yerine öğrencilerin sorunlarına odaklanarak onlarla arkadaş olmayı dener. Bu mücadelesinde meslektaşlarından Gillian Blanchard (Suzy Kendall) onu yalnız bırakmaz.

4. Hababam Sınıfı

Orijinal İsmi: Hababam Sınıfı

Süre: 90dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Senarist: Umur Bugay
Yapımı: 1974 - Türkiye

Özel Çamlıca Lisesi`ne yeni atanan müdür muavini Mahmut Hoca (Münir Özkul) (nam-ı diğer Kel Mahmut) kopya çeken, okuldan kaçıp maçlara giden, hocalarla sürekli kafa bulan öğrencilerle dolu Hababam Sınıfı`nı ilginç ceza yöntemleriyle disiplin altına almaya çalışır. Fakat aynı zamanda öğrenci haylazlığı dışında ciddi olaylar da yaşanmaktadır.  

5. Billy Elliot

Orijinal İsmi: Billy Elliot

Süre: 110dk
Tür: Dram , Komedi , Müzikal
Yönetmen: Stephen Daldry
Senarist: Lee Hall
Yapımı: 2000 - ABD , İngiltere , Fransa

Kuzey İngiltere'de 1984 yılında yaşanan madenci grevinin sosyal bir zemin olarak karşımıza çıktığı film, ağabeyi ve babası greve katılan 11 yaşındaki bir çocuğun (Jamie Bell) tek başına ayakta durma savaşını ve içsel mücadelesini anlatıyor. Box ringini terkedip bale dersleri almaya başlayan Billy Elliot'un seçimi ailesi tarafından yadırgansa da, bale hocası Bayan Wilkinson (Julie Walters) ona arka çıkacaktır.

6. Koro

Orijinal İsmi: Les Choristes

Süre: 97dk
Tür: Dram
Senarist: René Wheeler
Yapımı: 2004 - Almanya , Fransa , İsviçre

1948 senesinde Clement Mathieu (Gérard Jugnot) isimli bir müzik öğretmeni çocukları rehabilite etme amaçlı bir yatılı okula müdür olarak atanır. Buradaki baskıcı eğitim ve çocukların umursamaz tavırları başta onu hayalkırıklığına uğratır. Ancak Clement müziğin gücüyle zorlukları aşacağına inanmıştır.

7. Her Çocuk Özeldir

Orijinal İsmi: Taare Zameen Par

Süre: 162dk
Tür: Dram
Yönetmen: Aamir Khan
Senarist: Amole Gupte
Yapımı: 2007 - Hindistan

Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuk, çevresi ve ailesi tarafından tembel muamelesi görmektedir. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir Aamir Khan filmi.

8. İki Dil Bir Bavul

Orijinal İsmi: İki Dil Bir Bavul

Süre: 78dk
Tür: Belgesel , Dram
Senarist: Orhan Eskiköy
Yapımı: 2008 - Hollanda , Türkiye

İki Dil Bir Bavul üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir Kürt köyüne atanmış Türk öğretmenin (Emre Aydın (i)) bir yılını, onun okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir topluluk ve kültür içindeki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine, çocuklardaki değişime tanık oluruz. Bu süreç boyunca öğretmen ve çocuklar birbirlerini yavaş yavaş tanımaya ve anlamaya başlarlar.

9. Kalk ve Diren

Orijinal İsmi: Stand And Deliver

Süre: 103dk
Tür: Dram
Yönetmen: Ramón Menéndez
Yapımı: 1988 - ABD

Matematik öğretmeni Jamie Escalante (Edward James Olmos), çoğunlukla hispaniklerin (ABD’de 40 milyonu aşkın nüfusla yer alan, İspanyolca konuşan Latin kökenliler) devam ettiği bir devlet lisesine atanır. Çoğu çete mensubu gençlerin oluşturduğu öğrenciler eğitimle ilgilerini tamamen kesmiş, umutsuz ve ilgisiz öğretmenlerin etkisiyle okuldan soğumuşlardır. Escalante, öğrencilerin potansiyelini görüp, zekâlarını fark eder ve bir grup ümitsiz çete elemanını ülkenin matematik alanında en başarılı öğrencilerine dönüştürür.

10. Mona Lisa Gülüşü

Orijinal İsmi: Mona Lisa Smile

Süre: 117dk
Tür: Dram , Romantik , Tarih
Yönetmen: Mike Newell
Yapımı: 2003 - ABD

Katherine Ann Watson (Julia Roberts), 1953 yılında sanat tarihi öğretmeni olarak California’dan New England’da bulunan Wellesley Kız Koleji’ne gelir. Dönem savaş sonrasıdır. En başarılı ve en iyi öğrenciler bu okulda okusalar da, okul ve kasaba oldukça muhafazakârdır. Öğrencilerine, yürüyecekleri yolun onlara gösterilmiş olan değil, kendilerinin seçecekleri yol olduğunu anlatmaya çalışan Watson, güçlü bir muhalefetle karşılaşacaktır.

11. Acı Bir Hayat Öyküsü

Orijinal İsmi: Precious: Based on the Novel Push by Sapphire

Süre: 110dk
Tür: Dram
Yönetmen: Lee Daniels
Yapımı: 2009 - ABD

16 yaşındaki Claireece Precious Jones, Harlem'de kimsenin istemediği bir hayatı yaşamak zorundadır. Babası tarafından tecavüze uğramış Precious hamiledir ve annesi tarafından fiziksel ve psikolojik şiddete uğramaktadır. Ev onun için bir cehennemdir, okul ise bir kaos. Precious 19 yaşına geldiğinde bütün bunların dışında bir sır saklamaktadır: O ne okumayı ne de yazmayı bilmektedir.