2022'nin En İyi Animasyon Filmleri!

2022 yılının en iyi 10 animasyon filmini listeledik!

Animasyon diyince aklımızda öncelikle sonsuza kadar mutlu yaşayan karakterleri, göz alıcı rengarenk dünyaları, hatta bazen dilimize takılan ve uzun süre peşimizi bırakmayan şarkılarıyla gerçeküstü bir evren canlanır. 2022 yılı da sevimli ve iç ısıtan animasyon filmlerine ev sahipliği yapmış olsa da, bu yıl listede pek çok yetişkinlere yönelik animasyon filmi de mevcut. Listemizde Toy Story'nin efsane karakteri Buzz Lightyear'ın hikayesine odaklanan Işıkyılı'ndan iki sıradışı ve ofansif arkadaş'ın maceralarını anlatan Beavis and Butt-Head Do the Universe'e uzanan geniş bir animasyon yelpazesi sizleri bekliyor!

Karşınızda 2022'nin en iyi komedi filmleri!

İyi seyirler!

1. Işıkyılı

Orijinal İsmi: Lightyear

Süre: 105dk
Oyuncular: Bill Hader , Keke Palmer
Yönetmen: Angus MacLane
Yapımı: 2022 - ABD

Toy Story” filmi ile bilinen Buzz Lightyear’ın hikâyesini odağına alacak filmde, Buzz Lightyear’ın oyuncak halinin yerine insan hali gözler önüne serilecek. Bir astronot olan Buzz Lightyear uzayda birçok zorlu yolculuğa çıkmış ve bu yolculuklardan hep zaferle geri dönmüştür. Onun adına çıkarılan aksiyon figürü serisi ile ismi sonsuzluk ve ötesine kadar ulaşmıştır.

2. Kim Demiş Kötüyüz Diye?

Orijinal İsmi: The Bad Guys

Süre: 100dk
Oyuncular: Awkwafina
Yönetmen: Pierre Perifel
Yapımı: 2022 - ABD

"Kim Demiş Kötüyüz Diye?", efsaneleşmiş soygunlar gerçekleştiren beş kötüye odaklanıyor. Bu zamana kadar birçok soygunda beraber çalışan Bay Kurt, Bay Yılan, Bay Piranha, Bay Köpekbalığı ve Bayan Tarantula, hayatlarının en zorlu işini yapmaya kalkışır. Büyük bir soygun için plan yapan ekip, süreçte karşılaşacakları zorluklara rağmen planlarını uygulayabilecek midir?

3. Luck

Orijinal İsmi: Luck

Süre: 105dk
Yönetmen: Peggy Holmes
Yapımı: 2022 - ABD , İspanya

Gündelik hayatı gizlice etkileyen iyi şans ve kötü şans organizasyonları arasındaki bin yıllık savaşın perdesi aralanır.

4. Kırmızı

Orijinal İsmi: Turning Red

Süre: 100dk
Yönetmen: Domee Shi
Senarist: Domee Shi , Julia Cho (i)
Yapımı: 2022 - ABD

"Kırmızı" filmi, annesinin sorumluluk sahibi minik kızı olmak ile ergenliğin karmaşası arasında kalan 13 yaşındaki Mei Lee'yi merkezine alıyor. Mei'nin baskıcı sayılabilecek kadar koruyucu annesi Ming, kızından asla uzaklaşmak istemez (ki bu durum bir ergen için oldukça can sıkıcı olabilir). O büyürken, ilgi alanlarındaki, ilişkilerindeki ve vücudundaki değişiklikler yetmezmiş gibi bir de ne zaman heyecanlansa (ki bu neredeyse her zaman olur) "puf" diye dev bir kırmızı pandaya dönüşür. 

5. Chip 'n' Dale Rescue Rangers

Orijinal İsmi: Chip 'n' Dale Rescue Rangers

Süre: 99dk
Tür: Animasyon , Aile , Gizem , Komedi , Macera
Yönetmen: Akiva Schaffer
Senarist: Doug Mand , Dan Gregor
Yapımı: 2022 - ABD

Başarılı televizyon dizilerinin iptal edilmesinden bu yana Chip, bir sigorta satıcısı olarak banliyö ev yaşamına yenik düşmüştür. Bu arada Dale, CGI ameliyatı olup ve nostaljik kongre devresinde çalışmaktadır. Eski bir kadro arkadaşı gizemli bir şekilde ortadan kaybolunca, Chip ve Dale bozulan arkadaşlıklarını onarmalı ve arkadaşlarının hayatını kurtarmak için Rescue Rangers dedektif kişiliklerini bir kez daha üstlenmelidir.

6. Bob's Burgers

Orijinal İsmi: Bob's Burgers: The Movie

Süre: 102dk
Senarist: Loren Bouchard
Yapımı: 2022 - ABD

Çocuklar ailelerinin restoranını kurtarabilecek bir gizemi çözmeye çalışırken, Belcher'lar restoranın önünde oluşan çukur yüzünden dükkanın kapanmasını önlemeye çalışırlar.

7. Pinokyo

Orijinal İsmi: Guillermo del Toro’s Pinocchio

Süre: 117dk
Yapımı: 2022 - ABD

Mussolini yönetimindeki İtalya’da geçen filmde faşizmin zirvede olduğu ve buna rağmen babasının isteği doğrultusunda sevgi, farklılık için mücadele eden Pinokyo’nun hikâyesini göreceğiz. Film klasikleşmiş "Pinokyo" hikayesinin daha karanlık bir versiyonunu sunuyor. 

Ünlü yönetmen Guillermo del Toro'nun Mark Gustafson ile çektiği film stop-motion animasyon formatında. 

8. Wendell and Wild

Orijinal İsmi: Wendell and Wild

Süre: 106dk
Yönetmen: Henry Selick
Yapımı: 2022 - ABD

Entrikacı iblis kardeşleri konu alan filmde kardeşler azılı düşmanları "İblis Yok Edici Rahibe Helly" ve onun iki gotik yardımcısı olan Kat ve Raoul ile karşı karşıya geliyor.

9. Beavis and Butt-Head Do the Universe

Orijinal İsmi: Beavis and Butt-Head 2

Süre: 86dk
Yönetmen: Mike Judge
Senarist: Mike Judge
Yapımı: 2022 - ABD

Beavis ve Butt-Head, 1998'de bir yargıç tarafından Uzay Kampı'na mahkum edildikten sonra uzay mekiğinde bir yolculuk için yola koyulurlar. Sonuç ise tahmin edilebileceği üzere tam bir felaket. Bir kara delikten geçtikten sonra Beavis ve Butt-Head; aşkı aradıkları, iPhone'ları kötüye kullandıkları ve Derin Devlet tarafından avlandıkları günümüz zamanında yeniden ortaya çıkıyorlar.

10. The House

Orijinal İsmi: The House

Süre: 97dk
Tür: Dram
Senarist: Enda Walsh
Yapımı: 2022 - ABD

"The House", aynı evde farklı zaman dilimlerine ve karakterlere odaklanan; üç farklı hikayeyi anlatan bir yetişkin stop-motion animasyonu. Kara komedi türündeki bu film bir antoloji filmidir. Yoksul bir aile, kaygılı bir müteahhit ve bezgin bir ev sahibinin hikâyeleri aynı esrarengiz evde kesişir.