Tüm Zamanların En İyi Gizemli Cinayet Filmleri

Gizemli hikayeleriyle sizi diken üstünde tutacak "katil kim?" filmlerini derledik.

Gizemli cinayetler, ortadan kaybolmuş katiller, izleyiciyi ekrana kilitleyen akıl oyunları... Siz de bizim gibiyseniz, bu heyecan dolu film türünü izlemekten çok keyif alıyorsunuzdur! Siyah beyaz noir filmlerin klasikliği ve çekiciliği mi? Yoksa modern filmlerin sunduğu gerçekçi olduğu kadar gerici dünya mı? Belki de gizemin yanında biraz komedinin de zararı olmayacağını düşünenlerdensiniz! Seçmenize gerek bile yok. Çünkü biz size gizemli cinayet filmlerinin büyüleyici dünyasını ve pek çok çeşidini göz önünde bulundurarak kaçırmamanız gereken bir liste yaptık.

İyi seyirler dileriz!

1. İyi Adamlar

Orijinal İsmi: The Nice Guys

Süre: 116dk
Tür: Aksiyon , Komedi , Suç
Yönetmen: Shane Black
Senarist: Shane Black
Yapımı: 2016 - ABD , İngiltere

1970'lerin Los Angeles'ında eski bir porno yıldızının intiharı ve bu intiharın soruşturulması çevresinde gelişen olayları anlatan bir yapım.

2. Çifte Tazminat

Orijinal İsmi: Double Indemnity

Süre: 107dk
Tür: Gerilim , Suç
Yönetmen: Billy Wilder
Yapımı: 1944 - ABD

Bir sigorta şirketinde çalışan Bay Neff bir müşterisinin evine sigorta yapmak için gider ve hiç beklemediği bir anda adamın karısına aşık olur.Kadında ona aşıktır ve birlikte kocasını öldürmeleri için plan yaparlar.Bu durumda 'çifte tazminat' dedikleri tazminat fiyatının iki katını kazanabilip,çok mutlu olabileceklerdi ama Neff in hiç tahmin etmediği şeyler vardır. Çıktığı zamanlar insanları derinden etkileyen Billy Wilder ın bu başyapıtı çoğu listelerde yüksek sıralara girmiştir. 

3. İpucu

Orijinal İsmi: Clue

Süre: 94dk
Tür: Gerilim , Gizem , Komedi , Suç
Yönetmen: Jonathan Lynn
Yapımı: 1985 - ABD

6 misafir anonim biri tarafından tuhaf bir konakta akşam yemeğine davet edilir. Fakat ev sahibi öldürüldükten sonra misafirlerin, evin çalışanları ile kafa kafaya verip katilin kim olduğunu bulmaları gerekir. Film, "Cluedo" isimli masa oyunu baz alarak yaratılmıştır.

4. Cinayet Var

Orijinal İsmi: Dial M For Murder

Süre: 105dk
Tür: Gerilim , Suç
Yönetmen: Alfred Hitchcock
Senarist: Frederick Knott
Yapımı: 1954 - ABD

Alfred Hitchcock, Frederick Knott'un beğenilen oyunu Dial M for Murder'ı Grace Kelly, Ray Milland ve Robert Cummings'in dahil olduğu bir aşk üçgenini şüphenin mükemmel bir karışımı ile anlatıyor. Kelly, buradaki rolü ve beğenilen diğer iki 1954 performansları ile New York Film Eleştirmenleri ve National Board of Reviewk'in En İyi Kadın oyuncu ödüllerini kazandı. O, Cummings'i sever, kocası Milland onu öldürme planları kurar. Fakat planını anlatmak için yanlış bir numarayı arar, ve doğru numarada yanlış cevap alır ve parlak makaslar ölümcül bir silaha dönüşür. Mükemmel bir gerilim için 'M'yi çevirin.

5. Zodiac

Orijinal İsmi: Zodiac

Süre: 157dk
Tür: Dram , Gerilim , Gizem , Suç
Yönetmen: David Fincher
Yapımı: 2007 - ABD

Rafa kalkmış dosyaların en önde geleni. Hiçbir zaman yakalanamamış bir adamın dinmeyen öfkesi; tüm ülkeye dehşet salan, bir türlü ele geçirilemeyen, şifreci katil; Amerika’nın Karındeşen Jack’i. On üç kurbanı olduğunu kamuoyuna açıkladı; sonra daha fazlasını, iki düzine daha fazlasını. Polis beşi ölü yedi vakada onun işaretlerini buldu. Gerçek kurban sayısı asla ortaya çıkmayabilir. Kesin olan bir tek şey varsa, o da bu kurban sayısının yaşayanları da kapsadığıdır. “Zodiac konuşuyor…” “Se7en” ve “Fight Club”ın yönetmeni David Fincher, San Fransisco körfez bölgesini dehşete boğmuş ve onlarca yıl boyunca şifreleri ve mektuplarıyla dört ayrı yargı bölgesinin yetkilileriyle alay etmiş bir seri katilin gerçek hikayesine dayanan gerilim filmi “Zodiac”la tekrar karşımızda. Bir avcıyı avlamak dört adam için bir saplantı hâlini alır; bu öyle bir saplantıdır ki onları eski hâllerinin birer hayaletine dönüştürür, yaşamları katilin bıraktığı sonu gelmeyen ipuçlarıyla bir kurulup bir yıkılır.

6. Gizemli Nehir

Orijinal İsmi: Mystic River

Süre: 138dk
Tür: Dram , Gerilim , Gizem , Suç
Yönetmen: Clint Eastwood
Senarist: Brian Helgeland
Yapımı: 2003 - ABD

Boston'un varoşlarından East Buckingham'da büyüyen Jimmy Markum, Dave Boyle ve Sean Devine işçi semtlerinde yaşayan erkek çocukların çoğunlukla yaptığı gibi günlerini sokak beysbolu oynayarak geçirirler. Semtte fazlaca bir olay olmaz. Ama bu durum, Dave’in sonsuza dek hepsinin hayatını değiştirecek bir olaya dahil olmaya zorlanmasıyla son bulur. Yirmibeş yıl sonra üç arkadaş kendilerini tekrar yaşamlarını değiştirecek bir olayla karşı karşıya bulurlar: Jimmy'nin 19 yaşındaki kızı öldürülmüştür. Artık polis olan Sean bu davaya atanır ve ortağı ile birlikte görünüşte hiçbir anlamı olmayan bu cinayeti çözmekle görevlendirilir. Ayrıca, Jimmy'den de hep bir adım önde olmak zorundadır, çünkü öfke ve intikam ateşiyle yanan Jimmy kızının katilini bulmaya kararlıdır.

7. Tutsak

Orijinal İsmi: Prisoners

Süre: 153dk
Tür: Dram , Gerilim , Suç
Yönetmen: Denis Villeneuve
Senarist: Aaron Guzikowski
Yapımı: 2013 - ABD

İki ailenin şükran günü bir araya geldiği bir günde, iki ailenin küçük kızlarının kaybolduğunu ortaya çıkar. Bununla birlikte Keller Dover (Hugh Jackman), genç ve yetenekli bir dedektiften (Jake Gyllenhaal) yardım ister. Saatin ilerlemesine rağmen iki küçük kız ortaya çıkmayınca panik dolu anlar ortaya çıkar.

8. Nil'de Ölüm

Orijinal İsmi: Death On The Nile

Süre: 140dk
Tür: Gizem
Yönetmen: John Guillermin
Senarist: Anthony Shaffer
Yapımı: 1978 - İngiltere

Ünlü dedektif Hercule Pierrot bu kez Nil'de yol alan S.S.Karnak gemisindedir. Zengin bir mirasyedi olan Linnet Ridgeway gezi sırasında öldürülür. Pierrot cinayeti araştırmaya başlar. Gemi limana yanaşmadan önce cinayeti çözmesi gerekmektedir. Ancak işi zordur. Çünkü gemide bulunan herkes Linnet'in ölümünü isteyecek niteliktedir.

9. Rebecca

Orijinal İsmi: Rebecca

Süre: 130dk
Tür: Gerilim , Gizem , Romantik
Yönetmen: Alfred Hitchcock
Yapımı: 1940 - ABD

Yeni evlenmiş ve kocasına çok aşık olan genç bir kadın, kocasının malikanesine taşındıktan sonra evin ilk hanımının kendisi olmadığını öğrenerek büyük hayal kırıklığı yaşar. Kocasının ilk eşi olan Rebecca gizemli bir şekilde ölmüştür fakat her nasılsa ev hala Rebecca'nın hakimiyetinde gibidir. Öyle ki evin çalışanları bile kendisini evin hanımı gibi görmez. Genç kadın Rebecca'yı evden ve kocasının zihninden silerek kendini kabullendirmeye çalışsa da pek başarılı olamayacaktır. İngiliz yazar Daphne Du Maurier'in 1938 tarihli gotik romanı Rebecca'dan sinemaya uyarlanan ve En İyi Film ile En İyi Sinematografi dallarında Oscar ödülü kazanan psikolojik bir film olan Rebecca'yı Alfred Hitchcock yönetmiştir.

10. Masum Sanık Roger Rabbit

Orijinal İsmi: Who Framed Roger Rabbit

Süre: 104dk
Yönetmen: Robert Zemeckis
Yapımı: 1988 - ABD

Dedektif Eddie Valiant ( Bob Hoskins), Toontown'un sahibi iş adamı Marvin Acme'nin Jessica Rabbit'le olan uygunsuz ilişkisini kanıtlamak için kiralanmıştır. Tam bu sırada Acme'nin cinayete kurban gitmesiyle bütün gözler güzel Jessica'nın kocası süperstar çizgi kahraman Roger Rabbit'e çevrilir ve bir anda, adaletin yerini bulmasını isteyen pek tekin bir adam olmayan Yargıç Doom'un hedefi haline gelir.