Son 10 Yılın En İyi Mini Dizileri!

Son 10 yılda izleyicilerle buluşmuş birbirinden ilgi çekici mini dizileri bir araya getirdik!

Belki her film izleyişinizde tadı damağınızda kalıyor. Belki de çok sezonlu dizilere başlamaktan çekiniyorsunuz. Veya bir hikâyenin detaylı ama uzatılmadan anlatılması gerektiğine inanıyorsunuz. Bu durumlardan herhangi biri size uyuyorsa, tam size göre mini dizi önerilerimiz var demektir! Pek çok farklı konuya değinebilen bu türde, bir gün süper kahramanların haydut sayıldığı "Watchmen" dünyasında kaybolup ertesi gün " The Queen’s Gambit"i bir çırpıda bitirmenizin üzerine satranç setleri araştırırken kendinizi bulabilirsiniz. 

Lafı daha uzatmayalım, karşınızda son 10 yılın en iyi mini dizileri!

İyi seyirler.

 

1. The Queen’s Gambit

Orijinal İsmi: The Queen’s Gambit

Tür: Dram
Yönetmen: Scott Frank
Senarist: Scott Frank , Allan Scott
Yapımı: 2020 - ABD

1950’lerde Kentucky’de bir yetimhaneye bırakılmış genç Beth Harmon, sakinleştirici ilaçlara bağımlı olma yolunda giderken satranca karşı inanılmaz bir yeteneği olduğunu keşfeder. Kendi şeytanları ile boğuşurken, yine ağrı kesici ilaçlardan yardım alan ve bunun yanında bazı takıntıları ile de uğraşan Beth, etkileyici ve zorlu bir satranç ustası olur. Satranç dünyasının erkek egemen tabularını yıkmayı ve geleneksel sınırları yerle bir etmeyi kafasına koyan Beth, bu yolda delilik ve dahilik arasında gidip gelmektedir.

2. The Night of

Orijinal İsmi: The Night Of

Süre: 60dk
Tür: Dram , Gizem , Suç
Yönetmen: Steven Zaillian
Yapımı: 2016 - ABD , İngiltere

New York'ta yaşanan, karmaşık bir hikayeye sahip hayali bir cinayet davasının derinlemesine araştırıldığı sekiz bölümden oluşacak bir mini dizidir. Bir kızı öldürmekle suçlanan Nasir Khan (Riz Ahmed) isimli Pakistanlı bir vatandaşın soruşturma ve dava süreci işlenecektir.

3. Olive Kitteridge

Süre: 60dk
Tür: Dram
Yönetmen: Lisa Cholodenko
Senarist: Jane Anderson
Yapımı: 2014 - ABD

Yasadışı işler, suç ve trajedilerle dolu, görünüşte sakin bir New England kasabasına bir bakış, tümü, kötü zekası ve sert tavrı, sıcak ama sorunlu bir kalbi ve sağlam bir ahlaki merkezi maskeleyen Olive'in merceğinden anlatılıyor. Hikaye 25 yıla yayılıyor ve Olive'in iyi kalpli ve iyi kalpli kasaba eczacısı kocası Henry ile olan ilişkilerine odaklanıyor; annesinin ebeveynlik yaklaşımına içerleyen oğulları Christopher; ve topluluklarının diğer üyeleri.

4. Chernobyl

Orijinal İsmi: Chernobyl

Tür: Dram
Yönetmen: Johan Renck
Senarist: Craig Mazin
Yapımı: 2019 - ABD , İngiltere

26 Nisan 1986'da Ukrayna'nın Çernobil şehrindeki Çernobil Nükleer Santrali'nde meydana gelen felaketi tüm gerçekçiliğiyle anlatan televizyon dizisinde Jared Harris, Stellan Skarsgard ve Emily Watson gibi isimler yer alıyor.

5. Seni Yok Edebilirim

Orijinal İsmi: I May Destroy You

Süre: 30dk
Tür: Dram
Yapımı: 2020 - İngiltere

Günümüz randevularında ve ilişkilerinde rıza konusunu sorgulayan, özgürlükle istismarın arasındaki ayrım üzerine düşünen bir dizi.

6. When They See Us

Orijinal İsmi: When They See Us

Süre: 75dk
Tür: Dram
Yönetmen: Ava DuVernay
Senarist: Ava DuVernay
Yapımı: 2019 - ABD

Bir koşucunun Central Park’ta saldırıya ve tecavüze uğramasının ardından 5 genç insanın suçlanmasını odağına alan 1989’da gerçekleşmiş gerçek bir hikâye. Central Park Beşlisi olarak adlandırılan gençler yıllar süren soruşturmanın ardından masumiyetlerini ispatlamıştır. Dizi, 1989 baharındaki gençlerin sorgulamalarından, 2002’deki beraat kararına kadar olan soruşturma sürecini gözler önüne seriyor. Michael Kenneth Williams, John Leguizamo, Felicity Huffman ve Blair Underwood gibi ünlü isimlerden oluşan yapımın yönetmenliğini ve yardımcı senaristliğini Ava DuVernay üstleniyor.

7. The Looming Tower

Orijinal İsmi: The Looming Tower

Süre: 50dk
Tür: Dram , Savaş
Yapımı: 2018 - ABD

The Looming Tower, Lawrence Wright’ın kaleme aldığı Pulitzer ödüllü aynı adlı romandan ekrana uyarlanıyor. 1990’lı yılların sonlarında yükselişe geçen El Kaide ve Usame bin Ladin tehdidinin izlerini süren dizi, kimilerine göre 11 Eylül’ün yaşanmasına sebep olan FBI ve CIA rekabetini konu ediniyor. The Looming Tower, FBI’ın New York’taki terörle mücade timi I-49 ile CIA’in Washington’daki terör timi Alec Station’da çalışan ajanların hikayelerini takip ediyor.

8. Normal People

Orijinal İsmi: Normal People

Süre: 30dk
Tür: Dram
Yönetmen: Alice Birch , Mark O'Rowe
Senarist: Alice Birch , Mark O'Rowe
Yapımı: 2020 - İrlanda

Marianne ve Connell farklı geçmişlere sahiptir fakat aynı kasabada yaşamaktadır. İkilinin romantik ilişkileri inişli çıkışlı şekillenirken, İrlanda’daki bu kasaba da hikayelerine unutulmaz bir atmosfer katmaktadır.

9. Sharp Objects

Orijinal İsmi: Sharp Objects

Süre: 60dk
Tür: Dram , Gizem , Suç
Yönetmen: Jean-Marc Vallee
Yapımı: 2018 - ABD , Kanada

Kendisine zarar verdiği için uzun süre akıl hastanesinde kalan Camille (Amy Adams), bir adli muhabirdir. Camille, iki küçük kızın cinayetini araştırmak için, hiç istemese de memleketi Wind Gap, Missouri’ye geri döner. Görevi dolayısıyla aralarında zarar verici bir ilişki bulunan, her şeyin kusursuz olmasını isteyen, küçük kasaba sosyetesinin üyesi annesi Adora’nın (Patricia Clarkson) yanında kalmaz zorundadır. Hafızasından silip atmaya çalıştığı çocukluk trajedileriyle ve şımarık üvey kardeşi Amma (Eliza Scanlen) ile yeniden yüzleşmesi gerekecektir.

10. Black Bird

Orijinal İsmi: The Falcon's Tale

Tür: Dram , Suç
Senarist: Dennis Lehane
Yapımı: 2022 - ABD

Jimmy Keene, minimum güvenlikli bir hapishanede 10 yıl hapis cezasına çarptırılır, ancak şüpheli bir seri katille arkadaş olmak için FBI ile bir anlaşma yapar. Keene, on sekiz kadar kadının cesetlerini bulmak için Larry Hall'dan bir itiraf almak zorundadır.

11. Unbelievable

Orijinal İsmi: Unbelievable

Tür: Dram , Suç
Yapımı: 2019 - ABD

Genç bir kadının tecavüze uğradığına dair yalan söylemekle suçlanmasından yıllar sonra iki kadın dedektif benzer saldırıları araştırır. Gerçek olaylardan esinlenildi.

12. Şahsiyet

Orijinal İsmi: Şahsiyet

Süre: 67dk
Tür: Dram , Gizem , Suç
Yönetmen: Onur Saylak
Senarist: Hakan Günday
Yapımı: 2018 - Türkiye

Adli katip memurluğundan emekli olmuş ve Beyoğlu'nda yaşamını sürdüren 65 yaşındaki Agah Beyoğlu'na Alzheimer başlangıcı tehşisi konulmuştur. Unutmanın bir fırsat olduğunu fark eden Agah, yıllarca planladığı bir cinayeti işlemeye karar verir.

13. The Young Pope

Orijinal İsmi: The Young Pope

Süre: 55dk
Tür: Dram
Yönetmen: Paolo Sorrentino
Yapımı: 2016 - Fransa , İspanya , İtalya

Ellişer dakikalık 8 bölümden oluşan mini dizide İtalyan-Amerikan asıllı bir papaz olan Lenny Belardo'nun tartışmalı yaşam öyküsü anlatılacak.

14. Watchmen

Süper kahramanların haydutlar gibi muamele gördüğü modern zamanları nostaljik bir biçimde gözler önüne seren yeni HBO dizisi. Alan Moore'un 1986'da yayımlanan Watchmen isimli çizgi romanından uyarlanmıştır. 

15. The Honourable Woman

Orijinal İsmi: The Honorable Woman

Süre: 60dk
Tür: Dram , Savaş , Suç
Yönetmen: Hugo Blick
Senarist: Hugo Blick
Yapımı: 2014 - ABD , İngiltere

Babasının silah firması miras olarak sahiplenen Nessa Stein, İsrailliler ve Filistinliler arasında uzlaşma sağlamaya çaba gösterirken kendisini uluslararası bir girdabın içinde bulur.