En Fazla Sayıda Oscar Kazanmış 10 Film

Bu zamana kadar en fazla sayıda Oscar ödülü kazanmış filmleri sizler için derledik!

Yıllar geçtikçe, birkaç sinema harikası film, çift haneli Akademi Ödülleri adaylığı elde etti ve bunların çoğu aynı zamanda en çok kazanan filmler haline geldi. Oscar Ödülleri, sinema dünyasının en prestijli ödülü olarak kabul ediliyor. Bu ödüle aday gösterilmek bile başlı başına bir başarı. Birçok kategoriye ayrılan bu ödülleri kazanmak da oldukça güç. Yine de yıllar içinde ödül töreninden yalnızca bir tane değil onlarcasıyla dönebilen bazı yapımlar oldu. Listede, "Yüzüklerin Efendisi", "Titanic" ve "Slumdog Millionaire" gibi çok sevilen ve hala izlenen klasikler de yer alıyor.

İşte tüm zamanların en fazla sayıda Oscar kazanmış 10 filmi!

1. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Orijinal İsmi: The Lord of the Rings: The Return of the King

Süre: 263dk
Yönetmen: Peter Jackson
Yapımı: 2003 - ABD

11 OSCAR ÖDÜLLÜ

Aragorn, kendi ırkının çağrısına cevap vererek, Orta Dünya’nın bütün kaderi onun elindeyken doğumuyla birlikte ona verilen gücünü kullanabilecek midir? Karanlığın bütün güçleri son savaş için bir araya gelirken Gandalf, Gondor’un yaralı ordusunu toparlamak için hazırlıklara başlar. Gandalf’a gereken destek Rohan Kralı Theoden’den gelir. Thoden, tarihin bu en büyük savaşı için tüm savaşçılarını seferber eder. İçlerinde saklanan Eowyn ve Merry ile birlikte insanlar, tüm cesaretlerine ve ırklarına olan sonsuz bağlılıklarına rağmen Gondor’u kuşatan düşmanların karşısında güçsüzdür. Çok büyük kayıplar vereceklerini bilseler de insanlar Sauron’un dikkatini başka yöne çekerek Yüzük Taşıyıcısı’nın yolculuğunu tamamlamasını sağlamak için hayatlarının en zor savaşında birbirlerine kenetlenirler.

2. Titanik

Orijinal İsmi: Titanic

Süre: 194dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: James Cameron
Senarist: James Cameron
Yapımı: 1997 - ABD

11 OSCAR ÖDÜLLÜ

İnsan elinden çıkmış en büyük ve en gösterişli yüzen araç olan Titanic yola koyuldu. Batmaz, sarsılmaz denilen bu büyük lüks yolcu gemisinde yolculuk yapmak, 20. Yüzyılın muhteşem bir rüyasıydı. Ancak bu büyük rüya sadece 4.5 gün serecek ve anısını bir sonraki yüzyıla bile taşıyacak büyüklükte bir kabusa dönüşecekti.

Geminin ilk ve son yolculuğuyla örtüşen, kısa soluklu ama ölümsüz bir aşk öyküsüne yer veren yönetmen James Cameron, Titanic kadar büyük bir aşk öyküsü merkez alarak, bu bildik felaketi farklı bir tarzda anlatıyor.

3. Ben Hur

Orijinal İsmi: Ben-Hur

Süre: 222dk
Tür: Aksiyon , Dram , Macera , Tarih
Yönetmen: William Wyler
Senarist: Karl Tunberg
Yapımı: 1959 - ABD

11 OSCAR ÖDÜLLÜ

Judah Ben Hur zengin yahudi bir prenstir. Bir gün çocukluk arkadaşı Messela ile buluşup konuşurlar ve hasret giderirler. Bu konuşmaların sonunda iki taraf siyasi fikirlerini ortaya döktüklerinde tartışmaya başlarlar. Ben Hur arkadaşına hiç bir koşulda destek vermeyeceğini söyler. Bunun üzerine arkadaşı Messela onu kürek mahkumu olarak sürgüne gönderir. Zengin hayatına veda eden prens bu olay üzerine intikam yemini edecektir. Film, Çin'de yasaklanmıştır.

4. Batı Yakası Hikayesi

Orijinal İsmi: West Side Story

Süre: 151dk
Tür: Dram , Romantik , Suç
Yapımı: 1961 - ABD

10 OSCAR ÖDÜLLÜ

Jets'in üyesi Tony'nin (Richard Beymer) Sharks'ın liderinin kız kardeşi Maria'ya (Natalie Wood) aşık olmasıyla iki grup arasında bir şiddet patlaması olur ve filmin kalpleri kıran finalinde pek çok masum kan dökülür.

5. Gigi

Orijinal İsmi: Gigi

Süre: 116dk
Tür: Komedi , Romantik
Yönetmen: Vincente Minnelli
Senarist: Alan Jay Lerner
Yapımı: 1958 - ABD

9 OSCAR ÖDÜLÜ

Bir ev, motorlu bir araç, en son moda kıyafetler, seçkin ve güç.. Bir bekar tüm bunları romantizmin başkenti Paris'te Gigi'ye sunar. Fakat bazı şeyler vardır ki, parayla satın alınamaz. Vincente Minelli den bir şaheser.

6. Son İmparator

Orijinal İsmi: The Last Emperor

Süre: 163dk
Tür: Dram , Tarih
Yönetmen: Bernardo Bertolucci
Yapımı: 1987 - İngiltere , Çin , Fransa , İtalya

9 OSCAR ÖDÜLLÜ

Çin'in son imparatoru Pu Yi'nin dramatik hikayesini anlatan bir film.Yasak şehirde doğan Pu Yi birdenbire kendisini çocuk yaşta imparator olarak bulur.İngiliz bir hoca ona batı medeniyeti hakkında fikirler verir.Pu Yi büyüdükce iyi bir imparator aynı zamanda çocukluğunu ve gençliğini iyi yaşayamamış biri olur.

7. İngiliz Hasta

Orijinal İsmi: The English Patient

Süre: 162dk
Tür: Dram , Romantik , Savaş
Yönetmen: Anthony Minghella
Yapımı: 1996 - ABD , İngiltere

9 OSCAR ÖDÜLLÜ

Laszlo Almays bir harita yapımcısıdır ve sahra çölünün bazı bölgelerinde harita çıkarmakla görevlidir. 2. dünya savaşında geçen hikayede bir uçak kazasında Almays'ın vucüdunda yanıklar oluşur ve yatağa düşer. Ona bakacak kişi Hanna adında bir hemşiredir. Eski bir italyan manastıran kalmaya başlayan Almays gizemli geçmişini hatırlamaya başlar.

8. Milyoner

Orijinal İsmi: Slumdog Millionaire

Süre: 120dk
Tür: Dram , Romantik
Yapımı: 2008 - İngiltere

8 OSCAR ÖDÜLLÜ

Jamal Malik Mumbai'nin gecekondu mahallelerinden birinde yaşayan 18 yaşında bir yetimdir. Hindistan'da katıldığı bir bilgi yarışmasında 20 milyon rupe kazanmasına sadece bir adım kalmıştır. Şovun o gecelik bitmesinin ardından Jamal, eğitimsiz olan birinin bu kadar büyük başarıyı ancak hile yoluyla gösterebileceğinden şüphelenilip tutuklanır. Ama yarışmadaki her sorunun cevabıyla o gece Jamal'ın inanılması zor gerçek hikayesi ortaya çıkacaktır. Fakat sadece bir soru gizemini korur.

9. Gandhi

Orijinal İsmi: Gandhi

Süre: 191dk
Tür: Dram , Tarih
Senarist: John Briley
Yapımı: 1982 - ABD , İngiltere , Hindistan

8 OSCAR ÖDÜLLÜ

20. yüzyılın ilk yarısında İngiliz sömürgesi altındaki Hindistan’da geçen film, bağımsızlık mücadelesi için İngiliz yönetimine karşı “Pasif Direniş”i örgütleyen Mahatma Gandhi’nin hayatından bir kesit anlatıyor. Cenaze sahnesinde yaklaşık 300.000 kişinin yer almasıyla da bir film sahnesinde yer alan en kalabalık insan sayısı rekorunu da elinde bulunduran film, çarpıcı sahneleriyle hafızalardan silinmeyecek bir yapıt.

10. Amadeus

Orijinal İsmi: Amadeus

Süre: 161dk
Tür: Dram , Müzikal , Tarih
Yönetmen: Miloš Forman
Senarist: Peter Shaffer
Yapımı: 1984 - ABD , Fransa

8 OSCAR ÖDÜLLÜ

Vasat bir besteci olan Salieri ile rakip olan Wolfgang Amadeus Mozart (Tom Hulce), müzikal dehasıyla ölümsüzlük kazanıyor. Salieri'nin bu durumu hazmedememesi intikam isteğiyle dolmasına neden olur.