Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Yanlış Hareket

Falsche Bewegung

Yanlış Hareket (1975) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3 / 10
6 oy

1975 - Almanya

Dram

103 Dak.

Peter Handke

5 kullanıcının favori filmi

4 kullanıcı, Yanlış Hareket filmini izledi.

Yanlış Hareket Film Konusu

Yanlış Davranış[1], 1975 Batı Almanya yapımı dramatik yol filmidir. Özgün adı Falsche Bewegung olan bu film ABD'de The Wrong Movement, İngiltere'de ise The Wrong Move adlarıyla gösterime girmişti.
Senaryosunu Avusturyalı avangart romancı ve oyun yazarı Peter Handke'nin yazdığı film, Alman şair ve oyun yazarı Johann Wolfgang von Goethe'nin 1795'te yayımlanan ve ikinci romanı olan Wilhelm Meister’in Çıraklık Yılları (Wilhelm Meisters Lehrjahre)'nın modern çağa taşınmış serbest bir uyarlamasıdır. Bu filmin işsiz güçsüz kahramanı da tıpkı romanın kahramanı gibi boş ve anlamsız hayatından kaçar ve 'kendisini bulmak' için yollara düşer. Filmde, yaşadığı kasabayı, baskıcı annesini ve sıkıcı yaşantısını geride bırakan yalnız bir adamın (Rüdiger Vogler) Almanya'yı katederken yolda tanıştığı bir grup tuhaf (ve yine yalnız) insanla olan ilişkileri anlatılır. Adamın düşünceleri sıklıkla dış ses olarak verilir.
Filmin yönetmeni ise konularını genellikle çağdaş Alman toplumuna dayandıran 1980 kuşağı Alman sinemacısı, yol filmlerinin kralı olarak da tanınan Wim Wenders'tir. "Yanlış Davranış", Wenders'in Yol Filmleri Üçlemesi olarak anılan üç filminden ikincisidir ve diğer iki filmin aksine renkli çekilmiştir. Bu üçlemenin ilk filmi 1974 tarihli Alice in den Städten (Alice Kentlerde), son filmi ise 1976 tarihli Im Lauf der Zeit (Zamanın Akışında)'dır. Filmin görüntülerini her zaman olduğu gibi Wenders'in gedikli görüntü yönetmeni

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen Kilgor
Görüşleriniz