Filmekimi 2016'nın Dikkat Çeken Filmleri

Bu yıl 15.'si düzenlenen Filmekimi'nde yine dünya sinemalarından değerli yapımlar gösterilecek.

1. I, Daniel Blake

2016 Cannes Film Festivali'nin Altın Palmiyeli Ken Loach filmi I, Daniel Blake, Filmekimi'nin en dikkat çeken filmlerinin başında geliyor.

2. Forushande (The Salesman)

İran Sineması'nın günümüzde en çok bilinen yönetmeni Asghar Ferhadi'nin yönetiminde, İran Sineması'nın şu anki en büyük yıldızlarından ikisini, Tarane Alidosti ve Şahab Hüseyni'yi biraraya getiren The Salesman, Filmekimi'nin en fazla ilgi gören filmi olmaya aday.

3. Alt Tarafı Dünyanın Sonu (Juste la fin du monde)

Belki de festivalin en çok yıldızı kadrosunda barındıran filmi Juste la fin du monde, Kanada'nın dahi çocuğu Xavier Dolan'ın elinden çıktı ve Vincent Cassel, Marion Cotillard, Lea Seydoux ve Gaspard Ulliel gibi Fransız Sineması'nın süperstarlarını biraraya getirdi.

4. Julieta

Pedro Almodovar'ın son filmi Julieta, genel gösterime gireceği 14 Ekim'le hemen hemen aynı tarihlerde Filmekimi'nde de gösterilecek.

5. Hizmetçi (The Handmaiden)

Oldboy filmiyle unutulmazlar arasına giren, son yapımı Stoker ile Hollywood'a açılan Park Chan-wook, Hizmetçi ile yeniden ülkesine döndü ve tartışmalı bir yapıma imza attı.

6. Toni Erdmann

2016 Cannes'da FIPRESCI Ödülü'nü kazanan Alman komedi filmi Toni Erdmann da festival programında göze çarpanlar arasında.

7. Voyage of Time

Geçen sene Knight of Cups ile görsel bir şölen sunan Terence Malick, bu kez çok farklı bir belgeselle sinemaseverlerin ilgisini çekecek bir yapıma imza etti.

8. Mezuniyet (Fotografii de familie)

Yükselen Romanya sinemasının en önemli temscilerinden olan, 4 Ay 3 Hafta 2 Gün'ün yaratıcısı Cristian Mungiu, bu kez Mezuniyet filmiyle festivallerde takdir topladı.

9. Bilinmeyen Kız (La Fille Inconnue)

Dardenne Kardeşler'in İki Gün ve Bir Gece'sinden sonraki yapımı Bilinmeyen Kız'ın başrolünde Adele Haenel bulunuyor.

10. Elle

Hollandalı usta yönetmen Paul Verhoeven'in son filmi Elle'de Isabelle Huppert'in performansı takdir topladı.