Aşkı En İyi Anlatan Romantik Filmler

1. Aşıklar Şehri/La La Land (2016)

2014'ün çok konuşulan ve ödüle doymayan filmi 'Whiplash'in yönetmeni Damien Chazelle'in son bombası, 2016 Akademi Ödülleri'ne damga vuran bir romantik başyapıt: 'Aşıklar Şehri' orijinal adıyla 'La La Land'! Ryan Gosling ve Emma Stone'un başrollerde yeteneklerini ve karşılıklı kimyalarını konuşturduğu bu romantik ve insanın içini ısıtan aşk filminin ters köşe finaliyse izleyenleri bir hayli şaşırtmıştı. Film Los Angeles'ta geçiyor ve hayallerinin peşinden giden bir çiftin aşkını renkli ve müzikle dolup taşan bir arka planla sunuyor.

2. Cesaretin Var Mı Aşka?/Jeux d’enfants (2003)

Fransız yönetmen Yann Samuell'in unutulmaz aşk filmi 'Cesaretin Var Mı Aşka?' öylesine sıcak bir aşk hikayesini konu alıyor ki başrollerinde yer alan Marion Cotillard ve Guillaume Canet filmin setinde tanışıp sonrasında evlendiler. Julien ve Sophie, çocukluktan beri oynadıkları "Doğruluk mu, Cesaret mi?" tarzı bir oyuna büyümelerine rağmen devam ederken kader ağlarını örüyor ve iki genç, aslında hep birbirlerine aşık olduklarını farkediyorlar.

3. Başka Dilde Aşk (2009)

Listemize bir de yerli bir aşk filmi koyalım istedik! Pek bilinmese de aşkı gerçekten de başka bir dille anlatabilen filmlerden olan 'Başka Dilde Aşk'ın başrollerindeyse Mert Fırat, Saadet Işıl Aksoy, Lale Mansur ve Timur Acar gibi isimler yer alıyor. 21. Ankara Film Festivali'nde sağır ve dilsiz bir genci canlandıran Mert Fırat'a "En İyi Erkek Oyuncu", bu genç adamla aşk yaşayan kadını canlandıran Saadet Işıl Aksoy'a ise "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü layık görülmüştür. Filmin yönetmeni İlksen Başarır'dır.

4. Aşkın (500) Günü/500 Days Of Summer (2009)

Başrollerini Joseph Gordon-Levitt ve Zooey Deschanel'in paylaşmış olduğu, gelmiş geçmiş en naif ama üzücü aşk hikayesi olan 'Aşkın (500) Günü', hem konusuyla; hem oyunculuklarıyla; hem de müzikleriyle unutulması oldukça güç bir aşk filmi. Ancak, filmin başındaki anlatıcı gibi sizi uyaralım. Bu mutlu bir aşk hikayesi değil!

 

5. Mavi En Sıcak Renktir/Blue Is The Warmest Color (2013)

Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'ye layık görülen ve iki genç kadının aşkını anlatan 'Mavi En Sıcak Renktir'in başrollerindeki birbirine aşık iki kadınıysa Léa Seydoux Adèle Exarchopoulos canlandırıyor. Ynetmenlik koltuğunda Abdellatif Kechiche'in oturduğu bu güzel aşk filmini izlerken aşkın hiçbir zaman engel tanımadığını ve aslında cinsiyetler ötesi bir duygu olduğunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz!

6. Beni Adınla Çağır/Call Me By Your Name (2017)

Bu senenin en çok konuşulan filmlerinden biri olan 'Beni Adınla Çağır', orijinal adıyla 'Call Me By Your Name', Güney İtalya'nın Monet tablolarını andıran manzalarını arka plana alıp iki adamın heyecan ve duygu dolu yaz aşkı macerasını da konu olarak alıyor. Andre Aciman'ın aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan, Luca Guadagnino imzalı 'Beni Adınla Çağır'ın başrollerinde yaşına rağmen inanılmaz bir oyunculuk sergileyen Timothee Chalamet ve Yunan tanrılarını andıran karizmasıyla Armie Hammer yer alıyor. Kısacası bu film, görsel ve duygusal bir şölen!

7. Aşk/Her (2013)

'Aşk' (Her), yönetmenliğini Spike Jonze'nin yaptığı, başrollerindeyse Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara ve Olivia Wilde'ın yer aldığı, Scarlett Johansson'ınsa sadece sesiyle yer aldığı orijinal bir yapım. Teknoloji çağında aşkın nasıl boyut değiştirdiğini, bir adamın bir işletim sistemine aşık olması üzerinden anlatan 'Aşk', izleyiciye aşkın ulaşılmazlığındaki çekiciliği hatırlatıyor. Bu romantik film, yönetmen ve senaristi Spike Jonze'ye "En İyi Özgün Senaryo" Oscar'ı kazandırmıştı. 

8. Umut Işığım/Silver Linings Playbook (2012)

Bradley Cooper, Jennifer Lawrence ve Robert De Niro'lu efsane kadrosuyla 2012'nin en çok konuşulan filmlerinden olan 'Umut Işığım', Jennifer Lawrence'a "En İyi Kadın Oyuncu" dalında Oscar kazandırmıştı.  Dram, komedi ve romantizmin inanılmaz bir bütünlük içinde harmanlandığı etkileyici senaryosuyla ve gerçekçi oyunculuklarıyla 'Umut Işığım', aşka inancını kaybetmiş ve eşit şekilde sorunlu iki kişinin zamanla yakınlaşmasını tatlı bir dille anlatıyor. Aşkın her zaman kazanacağına dair umudunuzu canlandıracak cinsten bir film! Tavsiye ediyoruz!

9. Prenses Gelin/The Princess Bride (1987)

Kadrosunda Cary Elwes, Robin Wright, Mandy Patinkin ve Chris Sarandon gibi isimlerin yer aldığı 'Prenses Gelin', büyülü ve çok tatlı bir aşk filmi. Fantastik bir hikaye olan ve aynı isimli bir William Goldman romanından uyarlanan sıcacık hikayesiyle bu naif aşk filmi yüzünüzde kocaman bir gülümseme bırakacak.

10. Aşk Engel Tanımaz/Notting Hill (1999)

Unutulmaz bir romantik-komedi klasiği olan 'Aşk Engel Tanımaz', orijinal ismiyle 'Notting Hill'de, Notting Hill isimli küçük bir kasabada seyahat kitapları satan bir dükkana sahip olan bir adamın (Hugh Grant) dükkanına ziyarete gelen ünlü ve çok güzel bir oyuncuyla yaşadığı aşk anlatılıyor. Hem çok komik hem de çok romantik olan bu film içinizi ısıtırken aşık olasınızı getirecek! Filmin başrollerdeyse Julia Roberts ve Hugh Grant var!