Oscar'a Doymayan Filmler

Sadece Oscar'a aday gösterilmekle kalmamış aynı zamanda en çok Oscar ödülü alan filmler listesi...

1. The Shape of Water

90. Oscar Ödülleri'nde En İyi Film ödülünü kazanan Suyu Sesi filmi, Tören öncesi hakkında 'İntihal iddiası' ile dava açılmıştı. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Film Müziği ödüllerini kazanması, adeta bütün olumsuz yorumlara yanıt niteliğindeydi. 

2. Ben Hur (1959)

11 Oscar ödülünün sahibi, 1959 yapımı Ben Hur filmi, 2016 yılında tekrar çekilmişti. udah Ben Hur zengin yahudi bir prenstir. Bir gün çocukluk arkadaşı Messela ile buluşup konuşurlar ve hasret giderirler. Bu konuşmaların sonunda iki taraf siyasi fikirlerini ortaya döktüklerinde tartışmaya başlarlar. Ben Hur arkadaşına hiç bir koşulda destek vermeyeceğini söyler. Bunun üzerine arkadaşı Messela onu kürek mahkûmu olarak sürgüne gönderir. 

3. Pan’ın Labirenti (2006)

 3 Oscar ödülüne sahip olan Pan’ın Labirenti, aynı zamanda 'En iyi Sinematografi' (Görüntüde ki Başarı), 'En iyi Sanat Yönetmeni', 'En İyi Makyaj' ve bunların dışında da 103 ödül ve 72 adaylığa sahip. Filmin konusu ise şöyle; Hellboy, Devil’s Backbone ve Blade 2 filmlerinin yönetmeni Guillermo Del Toro’nun merakla beklenen filmi Labirent (El Laberinto del Fauno - Pan's Labyrinth), 2006 Cannes Film Festivali’ne Altın Palmiye için yarıştı. Del Toro’nun merakla beklenen filmi Labirent, İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçen fantastik bir yolculuğun hikâyesi. 10 yaşındaki Ofelia yeni taşındığı evin arka bahçesinde esrarengiz bir labirent keşfeder. Labirentin içerisinde yaşayan Pan adındaki yaratık küçük kızın tüm yaşamını değiştirecektir.

 

 

 

4. La La Land (2016)

74. Golden Globe (Altın Küre) ödüllerine damga vuran La La Land, 7 dalda ödül kazandı. Başrollerini Emma Stone ve Ryan Gosling'in paylaştığı "La La Land"in konusu ise şöyle; oyuncu olabilme hayaliyle yanıp tutuşan Mia (Emma Stone) ile klasik cazı günümüzde sürdürmeye çalışan Sebastian (Ryan Gosling) trafiğin sıkışık olduğu bir gün tanışırlar. İkisinin de hayallerinin gerçeğe dönüşmesi imkânsız gibidir. Ancak büyük cesaret gerektiren hayalleri ve aralarında başlayan aşk, ikiliye adeta büyülü bir dünyanın kapılarını açacaktır.

5. Bir Konuşabilse (2004)

1 Oscar Ödülü, En İyi Özgün Senaryo - Sofia Coppola, Bunun dışında 107 Ödül 77 Adaylık sahibi filminin çekimleri ABD ve japonya'da gerçekleşti. Bob Haris ve Charlotte Tokyo’da ikİ Amerikalıdır. Bob, Tokyo’ya bir viski reklamında oynamak için gelmiştir, Charlotte ise işkolik bir fotoğrafçı olan kocasının peşinden sürüklenmiştir. Her ikisini de uyku tutmayınca, bir gece lüks bir otelin barında yolları kesişir.

6. Acı Bir Hayat Öyküsü (2009)

Acı Bir Hayat Öyküsü; 2 Oscar Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Mo'Nique, En iyi uyarlama senaryo (Geoffrey Fletcher) ve bunların dışında 112 ödül, 81 adaylığa sahip. 16 yaşındaki Claireece Precious Jones, Harlem'de kimsenin istemediği bir hayatı yaşamak zorundadır. Babası tarafından tecavüze uğramış Precious hamiledir ve annesi tarafından fiziksel ve psikolojik şiddete uğramaktadır. Ev onun için bir cehennemdir, okul ise bir kaos. Precious 19 yaşına geldiğinde bütün bunların dışında bir sır saklamaktadır: O ne okumayı ne de yazmayı bilmektedir.

7. Zoraki kral (2010)

Film, 4 Oscar Ödülü, Yılın En İyi Filmi, En iyi Erkek Oyuncu - Colin Firth, En iyi Yönetmen - Tom Hooper, En İyi Özgün Senaryo - David Seidlerve bunların dışında 113 Ödül 155 adaylığa sahip. Kardeşinin feragat etmesiyle gönülsüz bir şekilde tahta geçen Kral VI. George, kekemelik sorununu yenmek için Lionel Logue adlı bir konuşma terapisti tutar.

8. Lincoln (2012)

ABD’nin 16. başkanı olan ve 1861-1865 arasında yaşanan ırkçı iç savaşa öncülük eden Abraham Lincoln’un yaşadıkları ve bu savaşı sonlandırma isteğinin konu edildiği biyografi filmi daha çok diyaloglardan oluşuyor.

9. Soysuzlar Çetesi (2009)

Aynı günlerda Avrupa’nın başka bir köşesinde Teğmen Aldo Raine (Brad Pitt), Yahudi askerler tarafından kurulan bir grubu düşmana karşı misilleme yapma amacıyla organize etmektedir. Düşmanları tarafından “Piçler” yakıştırmasıyla bilinen Raine’ın grubu, Nazi Almanyasının önde gidenlerine zarar verme misyonunu üstlenmiştir.