Yaşanmış Olaylardan Beyaz Perdeye Aktarılmış En Etkileyici 10 Film

Konularını gerçek hikâyelerden alan ve mutlaka izlemeniz gereken 10 film karşınızda! İzleyince "Vay canına, neler yaşanmış..." diyeceğiniz, gerçek hayattan uyarlandığına inanamayacağınız filmler bu listede...

1. Schindler'in Listesi (1993)

Gelmiş geçmiş en etkileyici 2. Dünya Savaşı hikayelerinden biri olan Steven Spielberg filmi Schindler'in Listesi, Naziler'in Yahudiler'e soykırım yaptığı yıllarda binlerce Polonyalı'nın hayatını kurtaran Oscar Schindler'ın, bu cesur adamın hikayesini konu alıyor. Filmin başrollerindeyse Liam Neeson, Ben Kingsley ve Ralph Fiennes yer alıyor. 

2. Sıkı Dostlar (1990)

Martin Scorsese'nin Henry Hill adında bir gansterin gerçek öyküsünü anlattığı ve başrollerinde Ray Liotta, Robert De Niro ve Joe Pesci'nin yer aldığı etkileyici ve bol ödüllü film Sıkı Dostlar oldukça da akıcı bir hikayeye sahip. 

3. Piyanist (2002)

Gerçek olaylara dayanan efsanevi bir 2. Dünya Savaşı öyküsü daha! En İyi Uyarlama Senaryo dalında da Oscar kazanmış olan Roman Polanski filmi Piyanist'in başrollerindeyse Adrien Brody yer alıyor. Filmin ilki yarısı oldukça sakin geçiyor fakat ikinci yarıda ünlü Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman'ın hikayesi üzerinden 2. Dünya Savaşı'nın yarattığı yıkımlar gerçekçi sahnelerle seyirciye aktarılıyor. 

4. Cesur Yürek (1995)

Mel Gibson'ın hem yapımcılığını, hem yönetmenliğini hem de başrolünü üstlendiği unutulmaz film Cesur Yürek de gerçek bir hikayeden beyaz perdeye uyarlanan yapımlardan biri. William Wallace ismindeki cesur bir İskoç'un gerçek hikayesini etkileyici bir şekilde anlatan Cesur Yürek 10 dalda Oscar'a aday olmuş, yönetim, görüntü yönetimi, efekt, makyaj ve en iyi film dallarında Oscar sahibi olmuştur. 

5. Çöküş (2004)

Oliver Hirschbiegel'ın yönettiği 2004 yapımı Der Untergang (Çöküş) filminin başrollerinde Thomas Kretschmann ve Bruno Ganz yer alıyor.  Hitler ve yakın arkadaşlarının kendilerini sığınaklarda güvene aldıktan sonra aralarında Führer'in özel sekreteri Traudi Junge de vardır. Berlin artık düşmüş bir kaledir fakat Hitler, şehirden çıkmayı ve teslim olmayı kabul etmemektedir. 

6. Amadeus (1984)

Vasat bir besteci olan Salieri ile rakip olan Wolfgang Amadeus Mozart (Tom Hulce), müzikal dehasıyla ölümsüzlük kazanıyor. Salieri'nin bu durumu hazmedememesi intikam isteğiyle dolmasına neden olur.

7. Akıl Oyunları (2001)

Genç yaşında geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelen John Forbes Nash Jr., bir süre sonra bencilllik ve fazla güven probleminden dolayı zor durumda kalmaya başlar. Dahilik ile delilik arasında kalan John, delilik tarafına doğru sürüklenmeye başlar...

8. Kızgın Boğa (1980)

Muhteşem üçlü Martin Scorses,Joe Pesci ve Robert De Niro yu bir araya getıren 1980 yapımı Raging Bull(Kızgın Boğa) Jack La Motta nın şampiyonluklardan bar komedyenliğine uzanan gerçek hayat hikayesinden bir kesit sunuyor. Renkli filmlerin dayanıksız oldugunu düşünerek protesto amacıyla siyah beyaz cekilen film 80'li yıllardan günümüze kalan değerli yapımlar arasında yer alıyor.

9. Zor Kazanç (2013)

Hayatlarını vücut geliştirmeye adayan  Daniel Lugo ve Paul Doyle, Florida'da keyifli bir yaşam sürdürmektedir. Yönetmenliğini Michale Bay'in üstlendiği filmde aksiyon ve komediye doyup yaşanmış bir hikayeden ilginç karelere tanık olacakasınız.