Son 10 Yılda Altın Küre Ödülü Kazanmış Filmler

Oscar Ödülleri'nin habercisi olarak bilinen Altın Küre Ödülleri (Golden Globen Awards), 76. yılında sahiplerini buldu. Biz de bunun şerefine son 10 yılda Altın Küre Ödülü almış 10 filmi sizler için derledik. 

1. Uğur Böceği (2017)

75. Altın Küre Ödülleri'nde Müzikal/Komedi dalında En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu (Saoirse Ronan) ödülüne sahip Lady Bird filmi, liseli bir genç kızın büyüme sancılarına, sosyal hayatındaki sorunlara ve yaklaşan üniversite tercihlerne ve hayallarine -kısacası hayatına- değinen içten bir film.

2. Aşıklar Şehri (2016)

74. Altın Küre Ödülleri'ne damgasını vuran La La Land; Müzikal/Komedi dalında En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Ryan Gosling), En İyi Kadın Oyuncu (Emma Stone), En İyi Yönetmen (Damien Chazelle), En İyi Senaryo (Damien Chazelle), En İyi Özgün Müzik (Justin Hurwitz) ve En İyi Şarkı (Justin Hurwitz) ödüllerini kazanmıştı. Hayali oyunculuk olan Mia ve klasik caza gönül vermiş Sebastian'ın ilişkisini ve hayallerini izlerken içiniz ısınacak.

3. Diriliş (2015)

73. Altın Küre Ödülleri'nde Drama dalında En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Leonardo DiCaprio) ve En İyi Yönetmen (Alejandro González Iñárritu) ödüllerinin sahibi The Revenant, ölümcül bir şekilde yaralanan bir avcı ve oğlunun ölüme terk edilmesi ve intikam mücadelesini anlatan dram ve macera dolu bir film. 

4. Çocukluk (2014)

72. Altın Küre Ödülleri'nde  Drama dalında En İyi FilmEn İyi Yardımcı Kadıncı Oyuncu (Patricia Aqwuette) ve En İyi Yönetmen  (Richard Linklater) ödüllerini toplayan Boyhood, çekimleri 12 yıl süren bir başyapıt. Manson adlı bir çocuğun ilkokul yıllarından üniversiteye kadarki sürecine tanık olduğumuz film; bize deneyimin, büyümenin ve anların benzersizliğini anlatıyor.

5. Düzenbaz (2013)

71. Altın Küre Ödülleri'nde Müzikal/Komedi dalında En İyi FilmEn İyi Kadın Oyuncu (Amy Adams) ve En İyi Yardımcı Kadıncı Oyuncu (Jennifer Lawrence) ödüllerinin sahibi olan American Hustle, iki dolandırıcının FBI ajanı tarafından yakalanmasıyla onun için çalışmak zorunda kalmalarını konu alıyor. New York'un tehlikeli atmosferini hissedebileceğiniz, komik ve gerçek bir operasyonun hikayesini izlemek için can atacaksınız. 

6. Sefiller (2012)

70. Altın Küre Ödülleri'nde Müzikal/Komedi dalında En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Hugh Jackman) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Anne Hathaway) ödüllerini kazanan Les Misérables, Viktor Hugo'nun Sefiller romanından kurgulanmış bir müzikal. Hapishaneden şartlı tahliyeye çıkmış Jean Valjean'in, müfettiş Javert'ten uzak durmaya çalışırken bir yandan kendine yeni bir hayat kurmasına tanık olacağınız bu film, izleyiciye muhteşem bir müzikal deneyim yaşatıyor.

7. Artist (2011)

69. Altın Küre Ödülleri'nde  Müzikal/Komedi dalında En İyi FilmEn İyi Erkek Oyuncu (Jean Dujardin) ve En İyi Müzik ödüllerine layık görülen The Artist filmi, 1927'lerde Hollywood sinemalarında ses kullanılmaya başlayınca kariyeri dibe vuran bir aktörü ele alıyor. Bu aktörü başarılı bir şekilde canlandıran Jean Dujardin, 2011 yılında Cannes Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünün de sahibi olmuştu. 

8. Sosyal Ağ (2010)

68. Altın Küre Ödülleri'nde Drama dalında En İyi Film, En İyi Yönetmen (David Fincher), En İyi Senaryo (Aaron Sorkin) ve En İyi Müzik ödülerinin sahibi olan The Social Network, ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook'un kurucusu Mark Zuzckerberg'ün hayatını ve sitenin kuruluş sürecini anlatıyor. Jessie Eisenberg ve Justin Timberlake'in performansı ise takdire şayan. 

9. Avatar (2009)

67. Altın Küre Ödülleri'nde Drama dalında En İyi Film ve En İyi Yönetmen (James Cameron) ödüllerinin kazananı olan Avatar, yarı-felçli bir savaş gazisi olan Jake Sully'nin kendilerine özgü dilleri ve kültürü olan Na'vi halkının arasına gönderilmesini ve sonrasında gelişen olayları konu alıyor. Çekilmesi 4 yıl süren bu film sinema tarihinde çığır açmıştır. 

10. Milyoner (2008)

66. Altın Küre Ödülleri'nde  Drama dalında En İyi Film, En İyi Yönetmen (Danny Boyle), En İyi Senaryo (Simon Beaufoy) ve En İyi Müzik ödüllerinin kazananı olan Slumdog Millionaire, 18 yaşındaki yetim Jamal'ın Hindistan'da katıldığı bilgi yarışmasında 20 milyon rupelik soruya kadar gelmesi ve eğitimsiz olduğu için hile yaptığının düşünülmesiyle hikayesinin ortaya çıkışını anlatan film dram dolu ama bir o kadar da romantik bir macera gibi.