Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Ridley Scott Filmi

30 Kasım 1937 doğumlu yetenekli yönetmen ve yapımcı Ridley Scott, bugün 85 yaşına giriyor!

Bilim Kurgu kültlerinin başında gelen Alien'dan Adam Driver ve Lady Gaga'yı bir araya getiren House of Gucci'ye uzanan geniş bir filmografiye sahip olan Ridley Scott'un izlemeniz gereken filmlerini sizler için seçtik! İyi seyirler.

1. Üçkağıtçılar

Orijinal İsmi: Matchstick Men

Süre: 116dk
Tür: Dram , Gerilim , Komedi , Suç
Yönetmen: Ridley Scott
Yapımı: 2003 - ABD , İngiltere

Roy ve Frank çok büyük bir miktarda paranın peşinde koşan soygunculardır. Artık onların bir ortağı da vardır: Roy'un ortalıkta çok görünmeyen kızı. O da üçkağıtçılık öğrenmeye çok isteklidir. Ridley Scott'un yönettiği bu komedi filminde olaylar hiç de beklenmedik şekilde gelişecektir.

2. The Duellists

Orijinal İsmi: The Duellists

Süre: 100dk
Tür: Dram , Savaş
Yönetmen: Ridley Scott
Yapımı: 1977 - ABD , İngiltere

D'Hubert ve Feraud orduda görevli iki subaydır. İkili, küçük bir olay sonucunda düelloya tutuşur. Sonraları düello onlar için bir tutkuya dönüşür ve uzun yıllara yayılır; defalarca karşı karşıya gelirler.

3. Efsane

Orijinal İsmi: Legend

Süre: 94dk
Tür: Fantastik , Macera
Yönetmen: Ridley Scott
Senarist: William Hjortsberg
Yapımı: 1985 - ABD , İngiltere

Bir şeytanın dünyayı sonsuz karanlığa gömme gibi planı vardır. Bu planını gerçekleştirebilmesi için tek boynuzlu atı yok etmesi ve bir masal prensesiyle evlenmesi gerekmektedir. Bu sihir dünyada bu felaketi önleyebilecek tek bir kişi vardır: ormanlar çocuğu Jack. Bakalım Jack ve arkadaşları prensesi ve bu sihirli dünyayı kurtarabilecekler mi?

4. Dünyanın Bütün Parası

Orijinal İsmi: All the Money in the World

Süre: 132dk
Tür: Gerilim , Suç , Tarih
Yönetmen: Ridley Scott
Senarist: David Scarpa
Yapımı: 2017 - ABD , İtalya

1973'te, dünyanın en zengin adamlarından biri olan petrol milyarderi Jean Paul Getty'nin öz torunu John Paul Getty III Roma'da kaçırılmıştır. Çocuğun hayatı karşılığında 17 milyon dolar isteyen fidyecilerin isteğini yerine getirmekten başka çare yok gibi görünmektedir. Annesi Gail, eski kayınpederi Getty'den bu miktarı ödemesi konusunda yardım ister, ancak reddedilir. Getty'nin en yakınındaki kişi olan, aynı zamanda eski CIA ajanı Fletcher Chase ile Gail, parayı bir şekilde bulup gencin hayatını kurtarmak için zamana karşı bir yarışa girerler. All the Money in the World filminin çekimleri 2017'nin Ağustos ayında tamamlanmıştı. Ancak başrol oyuncularından Kevin Spacey hakkında Ekim ayı sonunda ortaya çıkan cinsel taciz suçlamaları nedeniyle Spacey'nin filmdeki tüm sahneleri çıkarıldı ve Spacey'nin canlandırdığı Jean Paul Getty karakterini Christopher Plummer tekrar canlandırdı.

5. Thelma & Louise

Orijinal İsmi: Thelma & Louise

Süre: 130dk
Tür: Dram , Gerilim , Macera , Suç
Yönetmen: Ridley Scott
Senarist: Callie Khouri
Yapımı: 1991 - ABD , İngiltere

Birlikte haftasonu kısa bir kaçamak yapmak isteyen Thelma ve Louise yola çıkarlar. Her şey yolunda gitmektedir, ama mola verdikleri bir barda meydana gelen bir olay tüm planlarını değiştirmelerine rol açar. Artık peşlerinde bir dedektif vardır. Ayrıca yolda Thelma'nın kendini yakın hissettiği J.D. adlı bir otostopçuyla ve Louise'in geçmişte birlikte olduğu Jimmy karşılarına çıkar.

6. Someone To Watch Over Me

Orijinal İsmi: Someone To Watch Over Me

Süre: 103dk
Tür: Dram , Gerilim , Romantik
Yönetmen: Ridley Scott
Senarist: Howard Franklin
Yapımı: 1987 - ABD

Romantik polisiye türündeki bu film, zengin bir kadını korumakla görevlendirilmiş bir dedektifi konu alır. Bu kadın, bir cinayet davasındaki baş tanıktır. 

7. Hannibal

Orijinal İsmi: Hannibal

Süre: 131dk
Tür: Dram , Gerilim , Suç
Yönetmen: Ridley Scott
Yapımı: 2001 - ABD , İngiltere

Dr. Hannibal Lecter'ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling'in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa'ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır. Dr. Lecter'ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter'ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter'dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. 

8. Amerikan Gangsteri

Orijinal İsmi: American Gangster

Süre: 157dk
Tür: Dram , Suç
Yönetmen: Ridley Scott
Yapımı: 2007 - ABD , İngiltere

New York’un önde gelen suç patronlarından birisinin şoförlüğünü yapan Frank Lucas’ın varlığından patronu ölene kadar hiç kimsenin haberi yoktur. Ancak patronunun aniden ölümü üzerine kendi imparatorluğunu kurmak ve Amerikan Rüyası’nın kendine özgü versiyonunu yaratmak için gereken açık kapıları keşfeder ve kolları sıvar. Frank Lucas, zekâsı ve katı çalışma ahlâkı sayesinde kısa sürede Harlem bölgesindeki uyuşturucu ticaretinin kontrolünü eline geçirir.

9. Danışman

Orijinal İsmi: The Counselor

Süre: 137dk
Tür: Dram , Gerilim , Suç
Yönetmen: Ridley Scott
Senarist: Cormac Mccarthy
Yapımı: 2013 - ABD , İngiltere , İspanya

Başarılı bir avukat olan Counselor, son zamanlarda yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dolayı adaletin iki yanında da yer alan bir karar verir ve kendisini uyuşturucu ticaretin ortasında bulur. Bu kararıyla birlikte Reiner isminde bir iş adamıyla iş yapamaya başlar. Girdiği ekiple birlikte uyuşturucu sevkiyatı planlar ancak planları bekledikleri gibi gerçekleşmez ve kendilerini bir can pazarı içerisinde bulurlar.

10. Yaratık

Orijinal İsmi: Alien

Süre: 117dk
Tür: Bilim Kurgu , Korku
Yönetmen: Ridley Scott
Yapımı: 1979 - ABD , İngiltere

Görevini tamamlayarak Dünya'ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi Nostromo'nun beş erkek, iki kadın ve bir kediden oluşan mürettebatı özel kabinlerinde uykudadır. Bilgisayarların çevredeki bir gezegende yabancı bir yaşam türü tespit etmeleri üzerine uyandırılırlar. Yasalar, akıllı olabilecek her canlının araştırılmasını emretmektedir. Dallas, Lambert ve Kane'den oluşan ekip, gezegene gittiğinde terk edilmiş bir uzay gemisiyle karşılaşır. Buldukları yumurta benzeri organizmaları incelerken, bir tanesi kırılır ve yengeç benzeri bir yaratık Kane'in yüzüne yapışır. Ekip gemiye döndüğünde Ripley, Kane'i içeri almakta tereddüt eder. Karantina kuralları çok açıktır. Fakat mürettebat, arkadaşlarını kurtarmak için bu sorumluluğu alır.