Tüm Zamanların En İyi 10 Futbol Filmi!

2022 FIFA Dünya Kupası ile beraber futbol heyecanı tüm dünyaya yayılmışken, en iyi 10 futbol filmini listeledik!

Bu yıl Katar'da gerçekleşen 2022 FIFA Dünya Kupası, Arjantin-Fransa maçı ile son buldu ve zaferi kucaklayan taraf Arjantin oldu. Dünya Kupası maçları futbol severler, hatta çok da ilgisi olmayanlar, tarafından ilgiyle takip edildi. Biz de hazır kupa sahibini bulmuşken, tüm zamanların en sevdiğimiz futbol filmlerini sizler için bir araya getirdik.

Karşınızda tüm zamanların en iyi 10 futbol filmi.

Keyifli okumalar!

1. Gol!

Orijinal İsmi: Goal!

Süre: 118dk
Tür: Dram
Yönetmen: Danny Cannon
Yapımı: 2005 - ABD , İngiltere , İsviçre

Futbol tutkusuyla yanıp tutuşan bir gencin dramı üzerine kurulan film için başrol oyuncusu Kuno Becker şöyle diyor: Futboldan hoşlanmıyorsanız bile bunun bir önemi yok. Sonuçta bu filmi seveceksiniz.Çünkü evrensel duyguları anlatan bir öyküsü var

2. Lanet Takım

Orijinal İsmi: The Damned United

Süre: 97dk
Tür: Dram , Tarih
Yönetmen: Tom Hooper
Yapımı: 2009 - ABD , İngiltere

İngiliz futbolunun gelmiş geçmiş en iyi hocalarından olan ve 2004 yılında hayata veda eden Brian Clough'un Leeds United'ın başında, sadece 44 gün süren teknik direktörlük döneminin anlatan Damned United 2009 yılında izleyicilerle buluştu.

3. United

Orijinal İsmi: United

Süre: 90dk
Tür: Dram , Tarih
Yönetmen: James Strong
Senarist: Chris Chibnall
Yapımı: 2011 - İngiltere

"United" filmi bir İngiliz futbol takımı olan Manchester United'ın geçmişini ve kendi içindeki değerlerini ele alıyor.

Film, Futbol Ligi'ni kazanan en genç takım olan Manchester United'ın efsanevi "Busby Babes"inin ve takımdan sekizinin hayatını alan 1958 Münih Hava Kazasının gerçek hikayesine dayanmakta.

4. Fever Pitch

Orijinal İsmi: Fever Pitch

Süre: 102dk
Tür: Komedi , Romantik
Yönetmen: David Evans
Senarist: Nick Hornby
Yapımı: 1997 - İngiltere

Bir adam, bir kadın ve bir futbol takımı hakkında bir romantik komedi.Nick Hornby en çok satan otobiyografik romanı Fever Pitch geçerli. İngilizce öğretmeni Paul Ashworth Arsenal ile yaptığı uzun soluklu saplantısı ona iyi hizmet inanıyor.Ama sonra Sarah karşılamaktadır. Ilişkileri, futbol liginde Arsenal'in roller coaster kaderi ile birlikte gelişir hem doruğa ısırma bir çivi yol açar.

5. Offside

Orijinal İsmi: Offside

Süre: 93dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Jafar Panahi
Yapımı: 2006 - İran

İran'da kadınların stadyuma girerek erkeklerle birlikte maç seyretmesinin yasak olması üzerine, İran'ın 2006 Dünya Kupası'na kalmasının belli olacağı son maçı statta izlemek isteyen kadınlar tek bir çare bulurlar: stadyuma erkek kılığında girmek. Kadınların bir kısmı, kalabalık arasından farkedilmeden girmeyi başarsa da bazıları, polisin dikkatini çeker ve stadın dışında bir yere, maç bitene kadar göz altında tutulmak üzere götürülürler. Hayattaki, belki de en büyük istekleri olan, o maçı stadyumda canlı canlı izleyebilme şansını malesef ki kaybetmişlerdir.

6. Maradona

Orijinal İsmi: Diego Maradona

Süre: 130dk
Tür: Belgesel
Yönetmen: Asif Kapadia
Yapımı: 2019 - İngiltere

Efsanevi futbolcu Diego Armando Maradona’nın hayatını odağına alan belgesel, Maradona’nın çocukluğundan itibaren bütün yolculuğunu gözler önüne seriyor. Arjantin’de bir gecekondu mahallesinden çıkarak dünyanın en ünlü futbolcusu olan Maradona, 1980’li yıllarda Napoli futbol takımında ilk çıkışını yakalar. Sporculuğunun yanı sıra uyuşturucu skandalları ile gündeme gelen Maradona’nın ne zaman düşse yeniden ayağa kalkıp mücadelesine devam etmesi gözler önüne seriliyor.

7. Hayata Çalım At

Orijinal İsmi: Looking For Eric

Süre: 119dk
Tür: Dram , Fantastik , Komedi
Yönetmen: Ken Loach
Senarist: Paul Laverty

Bir futbol fanatiği olan Eric postacıdır. Orta yaş krizi geçiriyor ve hayatı da her geçen gün daha kötü gidiyordur. Fakat bir gün oğlunun bir hapını içmesiyle efsane Eric Cantona sanrısına kavuşur. Cantona artık onun hayat koçudur.

8. Sıradışı Sanıklar

Orijinal İsmi: Mean Machine

Süre: 101dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Barry Skolnick
Yapımı: 2001 - İngiltere

Eski bir futbol yıldızı sarhoş araba kullandığı için hapse düşer ve burada mahkumlardan oluşan iddialı bir takım kurar. Gardiyanlarla yapılacak olan maç öncesi son derece sıkı bir hazırlık yapan takım ve koçu, hem gardiyanları hem de izleyicileri şaşırtacaktır...

9. Zafere Kaçış

Orijinal İsmi: Victory

Süre: 116dk
Tür: Dram , Savaş
Yönetmen: John Huston
Yapımı: 1981 - ABD , İngiltere , İtalya

Bu normal bir futbol maçı değil. Bu bir savaş! Savaş alanı Paris'te işgal edilen bir stadyumdur. Ordular: Alman yıldız takımı POW müteffiklerine karşı. Amaçları ise Yahudi ırkından olmayanların üstünlüğünü kanıtlamaktır. Tahmin edin, kim kazanır? Daha iyisi kim maçı bir kaçış yolu olarak kullanır?

10. Hayatımın Çalımı Beckham

Orijinal İsmi: Bend It Like Beckham

Süre: 112dk
Tür: Dram , Komedi , Romantik
Yönetmen: Gurinder Chadha
Yapımı: 2002 - Almanya , ABD , İngiltere

En başta İngiltere olmak üzere tüm dünyada büyük ilgi gören film, kuşaklar ve kültürler arası farklılıklara eleştirel bir bakış açısıyla bakıyor. Ailesi ile birlikte İngiltere’de yaşayan 18 yaşında Hintli bir genç kız olan Jess’in anne ve babası, kızlarının hayallerinin aksine onu kibar ve geleneklere bağlı biri olarak yetiştirmeye çalışmaktadır. Oysa Jess'nin tek hayali, kendi dünyasının kahramanı olan David Beckham gibi futbol oynamaktır.  Jess bir gün mahallelerindeki bir parkta kendi halinde top oynarken kendi yaşlarındaki Jules tarafından fark edilir. Jules, Jess’e o bölgenin futbol takımında oynamasını tavsiye eder. İki kız aynı düşü paylaşmaktadırlar. Tam da kızlar yakın arkadaş olup takımlarının durumu da gün geçtikçe iyiye giderken Jess’in ailesi kızlarının top peşinde koşturmasını değil, ablası Pinky gibi ailelerine uygun bir genç adamla nişanlanarak kendisine bir düzen kurmasını istemektedirler.  Film, bu iki futbol tutkunu genç kızın hayallerini ve Jess’in ailesi ile olan çatışmalarını anlatıyor.