Mutlaka İzlemeniz Gereken 15 Yerli Platform Dizisi

Teknolojinin değişimi ve gelişimiyle süreleri kısalan ve dijital platformlardan izlenebilecek dizilerin sayısı iyice artmaya başladı.

Platform dizileri, önceleri yabancı platformlar ve yabancı dizilerle hayatımıza girerken; kısa süre içinde birbirinden ilgi çekici Türk platformlar ve Türk yapımlar da karşımıza çıkmaya başladı. Türkiye'nin ilk platform dizisi olan "Masum" ile başlayan bu süreç sayesinde yıllar içinde pek çok farklı türde kaliteli yapım dijital platformlarda yerini aldı.

Biz de sizler için en beğendiğimiz 15 yerli platform dizisini bir araya getirdik.

İyi seyirler dileriz! 

1. Masum

Süre: 60dk
Tür: Dram , Gizem , Suç
Yönetmen: Seren Yüce
Senarist: Berkun Oya
Yapımı: 2017 - ABD , Türkiye

Başlarda sıradan görünen bir Türk ailesinin etrafında yaşanan olaylar polisiye ve dram harmanlanarak ekranlara taşınacak. Emekli bir komiser olan Cevdet ve karısı emekliliklerini şehirdek uzak bir çiftlikte huzur içinde geçirirken birden küçük oğullarının bir gece yarısı korkunç bir haberle eve gelmesiyle ailenin hayatı mahvolur.

2. Gibi

Yılmaz ve İlkkan, sürekli olarak birbiriyle didişmekte olan iki arkadaş. En büyük özellikleri ise sıradan hayatlarını altüst edecek bir şeyler yapmayı her zaman becermek. Küçücük olayları inanılmaz bir ustalıkla büyütüyor, işleri saç baş yolduracak seviyeye getiriyorlar. Onlar her gün yaşadığımız talihsizliklerin, tuhaf olayların ve çaresizliklerin cisimleşmiş hali. Yılmaz ve İlkkan'ın 12 farklı hikayeden oluşan macerasına hazır olun.

3. Bir Başkadır

Orijinal İsmi: Bir Başkadır

Tür: Dram , Gizem
Yönetmen: Berkun Oya
Senarist: Berkun Oya
Yapımı: 2020 - Türkiye

İstanbul’da yaşayan, birbirlerinden tamamen farklı sosyo-kültürel geçmişlerden gelmiş bir grup insanın bir şekilde bir araya gelmesi ve hayat hikayelerini paylaşması sonucu ortaya çıkan çeşitli renkler… Kimisi şans eseri birbirini tanırken kimisinin ise buna zorlanması gözler önüne seriliyor.

4. Fi

Orijinal İsmi: Fi

Süre: 75dk
Tür: Dram
Yönetmen: Mert Baykal
Yapımı: 2017 - Türkiye

Bir adam bir kadını sever ve dünya değişir. Ama hayatı kökten değiştiren, aşkı değil, aşkına ulaşabilmek için cesaret edebildikleridir. O kişiye duyduğu aşkın acımasızlığında öylesine büyük fırtınalar başlatır ki, sonunda, dokunduğu her şeyi yıkar. Ve bazen.. Hayatın kendini yenilemesi için önce her şeyin yıkılması şarttır. Çok satan Fi - Çi - Pi üçlemesinden Nüket Bıçakçı tarafından senaryolaştırılan, tutkunun peşinden koşanların, yanma pahasına ateşe uçanların ve acıdan geçerek süregelen yaşama karşı dik duranların hikayesi.

5. Bartu Ben

Orijinal İsmi: Bartu Ben

Süre: 40dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Tolga Karaçelik
Yapımı: 2018 - Türkiye

Bartu Ben; bir ‘az ünlü’nün, az daha ünlü olma hikayesini anlatıyor. Bir zamanlar reytingi bol dizilerde ve art-house sinema filmlerinde sık sık boy gösteren Bartu, birçok oyuncu için ciddi gelir ve kısa ömürlü şöhret kapısı olarak görülebilecek dizilerde oynamaktan bıkmıştır. Hızlı yaşadığı hayatı sebebiyle artık parası da kalmamıştır. Tam bu sırada karşısına oyuncu olmak isteyen kuzeni Gizmo ve senelerdir görmediği dayısı çıkar. Bir yandan dizilerde oynamadan hayatını kazanmanın bir yolunu arayacak olan Bartu, bir yandan da kim olduğunu ve ne istediğini bulmaya çalışacaktır.

6. Aşk 101

Orijinal İsmi: Love 101

Süre: 45dk
Tür: Dram , Komedi
Senarist: Meriç Acemi
Yapımı: 2020 - Türkiye

1998 yılında geçen ve günümüze uzanan Aşk 101,okula devam edebilmek için en sevdikleri öğretmenlerini okulda tutmak üzere plan yapan 17 yaşında bir grup asi gencin hikayesini konu alıyor. Öğretmenlerini yeni basketbol koçlarına aşık etmek üzere işe koyulduklarında ise asıl kendileri aşkı keşfetmeye başlarlar.

7. Yeşilçam

Orijinal İsmi: Yeşilçam: Bir Sinema Hayvanı

Süre: dk
Tür: Dram
Yönetmen: Çağan Irmak
Yapımı: 2021 - Türkiye

1960’ların Türkiye’sinde Yeşilçam’da ayakları üzerinde durmaya çalışan bir film yapımcısı olan Semih Ateş bu hikâyeyi anlatırken, bir yandan da Türkiye sinemasının altın çağını tecrübe ediyor.

8. Ayak işleri

Orijinal İsmi: Ayak işleri

Süre: 25dk
Tür: Aksiyon , Komedi
Yönetmen: Caner Özyurtlu
Yapımı: 2021 - Türkiye

Tecrübeli misyoner Vedat ve felsefe eğitimli, siyaseten doğrucu Evren, zengin bir iş adamının 'son derece önemli' işlerine atanmış ikili. Gözlerini kapatıp görevini yapan bu uyumsuz ikili, adını sorgular, yeni bir maceraya atılır. Ama görevde olduğundan daha çok kendi içlerinde çatışırlar.

9. Kulüp

1950'li yıllarda İstanbul'da geçen dizide, 17 yıllık bir ayrılığın ardından bir araya gelen bir anne ve kızının hikayesine ortak oluyoruz. Hapis yatmış olan Matilda, 1950'li yılların en ünlü gece kulüplerinden birinde çalışmıştır. Matilda'nın tek kızı Raşel, o hapisten çıkana kadar annesini hiç tanımamıştır. Kızı ile sağlıklı bir ilişki kurmaya çabalayan Matilda, Raşel'i o dönemlerde Pera'nın belalısı olan Fıstık İsmet adında bir adamdan uzak tutmaya çalışır. Matilda bir yandan da patronu Orhan, gece kulübünde yönetici olarak çalışan Çelebi ve kaprisli sanatçı Selim'in egoları ile de mücadele etmek durumundadır.

10. İlk ve Son

Orijinal İsmi: İlk ve Son

Süre: 60dk
Tür: Dram
Yönetmen: Cem Karcı
Senarist: Hakan Bonomo
Yapımı: 2021 - Türkiye

Dizide Deniz ve Barış arasındaki zorlu fakat tutkulu ilişkinin 10 yılı anlatılıyor. 20'li yaşlarında tanışan çiftin ilişkisi, birlikte geçirdikleri 10 yıl boyunca birçok gelgite, bazen zorlu bazense mutlu süreçlere sahne oluyor. 

11. Şahsiyet

Orijinal İsmi: Şahsiyet

Süre: 67dk
Tür: Dram , Gizem , Suç
Yönetmen: Onur Saylak
Senarist: Hakan Günday
Yapımı: 2018 - Türkiye

Adli katip memurluğundan emekli olmuş ve Beyoğlu'nda yaşamını sürdüren 65 yaşındaki Agah Beyoğlu'na Alzheimer başlangıcı tehşisi konulmuştur. Unutmanın bir fırsat olduğunu fark eden Agah, yıllarca planladığı bir cinayeti işlemeye karar verir.

12. Erşan Kuneri

Orijinal İsmi: Erşan Kuneri

Tür: Komedi
Yönetmen: Cem Yılmaz
Senarist: Cem Yılmaz
Yapımı: 2022 - Türkiye

Erotik film yapımcısı ve yönetmeni Ersan Kuneri'nin 70'li ve 80'li yıllardaki hikayesi.

13. Kuş Uçuşu

Orijinal İsmi: Kuş Uçuşu

Tür: Dram
Yönetmen: Deniz Yorulmazer
Senarist: Meriç Acemi
Yapımı: 2022 - Türkiye

Bakış açıları, yaklaşımlar ve hedefe giden yolda yürüme biçimleri X kuşağına göre artık bambaşkadır. Genç bir kadın olan Aslı da kariyer basamaklarını tırmanmak için çok çalışmaya güvenmek yerine "kuş uçusu" gitmeye çalışır. Yeni dünyanın yöntemleriyle en üste ulaşmaya çalışan Aslı, amacına ulaşabilecek midir?

14. Uysallar

Orijinal İsmi: Uysallar

Süre: 50dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Onur Saylak
Senarist: Hakan Günday
Yapımı: 2022 - Türkiye

Orta yaş bunalımına giren bir mimar, gizli bir punk hayatı yaşamaya başlar. Bu sırada ailesinin diğer fertleri de kendi kriz dolu hayatlarıyla meşguldürler.

15. Sıcak Kafa

Konuşma yoluyla yayılan bir delilik salgını olan abuklamanın sarstığı dünyada, eski dilbilimci Murat Siyavus, bu hastalıktan gizemli bir şekilde etkilenmeyen tek kişidir. "Acımasız Salgınla Mücadele Kurumu" peşine düşen Murat, güvenli bölgeyi terk etmek ve İstanbul'un gizemli sokaklarının yıkıntıları arasında kaçmak zorunda kalır.