Netflix’ten İzleyebileceğiniz 10 Yeşilçam Klasiği

Artık film ve dizi izleme platformları hayatımızda büyük bir kolaylık sağlamakta. Canımız bir şey izlemek istediğinde televizyonda ne varsa izlemek yerine büyük bir film arşivinden istediğimiz neredeyse her filme erişebiliyoruz. Bu platformlardan en ünlüsü Netflix de her ne kadar yabancı filmleriyle aklımıza gelse de, aslında bünyesinde pek çok Yeşilçam klasiğini barındırdığını bilmekte fayda var. Yeşilçam klasiği denince akla gelen ilk klasik "Hababam Sınıfı", unutulmaz "Çiçek Abbas", "Mavi Boncuk" ve nostalji fırtınası hissettirecek başka harika filmler bu listede sizleri bekliyor!

İyi seyirler!

1. Neşeli Günler

Orijinal İsmi: Neşeli Günler

Süre: 95dk
Tür: Aile , Dram , Komedi
Yönetmen: Orhan Aksoy
Senarist: Sadık Şendil
Yapımı: 1978 - Türkiye

Turşuculukla geçinen mutlu bir aile bir gün anne ve babanın arasında çıkan turşunun nasıl yapıldığı ile ilgili kavga sonucu ayrılırlar ve çocukları üçer üçer paylaşırlar. Uzun süre birbirleriyle görüşmezler ama yıllar sonra çocuklar büyür ve tesadüfen karşılaşır ve olaylar değişmeye başlar.

2. Hababam Sınıfı

Orijinal İsmi: Hababam Sınıfı

Süre: 90dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Senarist: Umur Bugay
Yapımı: 1974 - Türkiye

Özel Çamlıca Lisesi`ne yeni atanan müdür muavini Mahmut Hoca (nam-ı diğer Kel Mahmut) kopya çeken, okuldan kaçıp maçlara giden, hocalarla sürekli kafa bulan öğrencilerle dolu Hababam Sınıfı`nı ilginç ceza yöntemleriyle disiplin altına almaya çalışır. Fakat aynı zamanda öğrenci haylazlığı dışında ciddi olaylar da yaşanmaktadır.  

3. Şoför Nebahat

Orijinal İsmi: Şoför Nebahat

Süre: 69dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Süreyya Duru
Senarist: Duygu Sağıroğlu
Yapımı: 1970 - Türkiye

Dolmuş şoförlüğü yapan babası öldükten sonra evinin tüm yükü omuzlarına binen Nebahat, hem borçları ödemek hem de geçimlerini sağlamak için babasından kalan arabayla dolmuş şoförlüğüne başlar. Çevresi, kadın olan bir dolmuş şoförünü pek de kabul edemezken o çoktan meşin ceketini giyinmiş, babadan kalma kasketini takmıştır bile. Rakipleri karşısında sert dururken bir gün arabasına binen avukat Bülent'e karşı duyduğu sevgi ona kadın olduğunu hatırlatacaktır.

4. Züğürt Ağa

Orijinal İsmi: Züğürt Ağa

Süre: 101dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Nesli Çölgeçen
Senarist: Yavuz Turgul
Yapımı: 1985 - Türkiye

Haraptar adlı köyün haşmetli ağası, her gün yeni bir kadın ile görüşmek isteyen babası Abdo'yla yaşadığı yörede egemenliğini sürdürürken her şey tersine gelişir. Yanaşmalarının küçük kızıyla gerdeğe giren baba, yaşamını yitirir. Köylüler ağanın ürünlerini çalıp satarlar. Kuraklık nedeniyle topraklarını da baraj yapmak isteyen politikacılara satarak kendini kente atan ağa, burada da tutunamayacaktır. Karısına varıncaya kadar herkesin terk ettiği ağaya sadık kalan yalnızca yanaşmanın kızı Kiraz'dır.

5. Çiçek Abbas

Orijinal İsmi: Çiçek Abbas

Süre: 87dk
Tür: Komedi , Romantik
Yönetmen: Sinan Çetin
Senarist: Yavuz Turgul
Yapımı: 1982 - Türkiye

Bir minibüste muavinlik yapan Abbas, dürüst bir gençtir. Patronu Şakir ise çıkarcı biridir. Şakir'in evleneceğim diye oyaladığı kız, Abbas'a ilgi duyar. Ancak Şakir, sevgilisinin muavinle böyle bir ilişkiye girmesini hazmedemez.

6. Şekerpare

Orijinal İsmi: Şekerpare

Süre: 90dk
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Senarist: Yavuz Turgul
Yapımı: 1983 - Türkiye

Karakol amiri Ziver Bey ile çalışan ve ona çok saygı duyan Cumali, genelevde çalışan Şekerpare'ye ilk görüşte aşık olur. Ancak Ziver Bey'in Cumali ile ilgili başka planları vardır. Şekerpare'nin de Cumali'den hoşlandığını anlayan Ziver, genelev üzerindeki kontrolünü artırmaya çalışır. Hatta işleri evi kapatmaya kadar götürür. Ancak içlerine Cumali'yi de alan Letafet Hanım ve kızları Ziver'e hiç ummadığı bir oyun oynayacaklardır.

7. Oh Olsun

Orijinal İsmi: Oh Olsun

Süre: 83dk
Tür: Aile , Komedi
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Senarist: Sadık Şendil
Yapımı: 1973 - Türkiye

Babasının fabrikasında işçi olarak çalışan bir kıza aşık olup onun uğruna ailesine rest çeken ve sevdiği kızla evlenen gencin öyküsü.

8. Çıplak Vatandaş

Orijinal İsmi: Çıplak Vatandaş

Süre: 80dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Başar Sabuncu
Senarist: Başar Sabuncu
Yapımı: 1985 - Türkiye

Dört çocuklu ve karısı beşinci çocuğuna da hamile olan dar gelirli İbrahim, limon satıcılığı, bulaşıkcılık gibi ek işler yapsa da yine de ailesini geçindiremez. Yorgunluk ve bunalım giderek akli dengesini bozar. Birgün çırılçıplak kendini sokaklara atar. Olay gazetelere manşet olunca İbrahim reklam şirketlerinden aldığı tekliflerle yıldız olup çıkar. Ama bu çarpık düzen içinde İbrahim'in sonu akıl hastanesidir.

9. Tokatçı

Orijinal İsmi: Tokatçı

Süre: 83dk
Tür: Komedi
Yönetmen: Natuk Baytan
Senarist: Suphi Tekiner
Yapımı: 1983 - Türkiye

Saf köylü Osman, yanında ırgat olarak çalıştığı Hasan Ağa'nın kızı Emine'ye deliler gibi aşıktır. Bunu ağaya açıklayınca ağa öfkeden deliye döner. Ancak Osman ailesiyle birlikte kapısına dayanınca da yüklü miktarda başlık parası ister. Aşkından divane olan Osman yüzünden başlık parası arttıkça artar ve 600 bin liraya yükselir. Parayı biriktirmek için gurbete çalışmaya giden Osman tamamladığı başlık parasıyla köye dönerken soyulur. Dönüşte Emine'yi alamadığı gibi, toprakları elinden alınan babasının da ölümüne tanık olur. Tekrar şehire dönen Osman hem başlık parası biriktirmek, hem toprakları geri almak için çare aramaya başlar. İkinci İstanbul macerasında karşısına çıkan askerlik arkadaşı Şevket, ona kısa yoldan zengin olmasına yarayacak tokatçılığı öğretmeye başlar. Şevket'ten insanları ve hayatı tanımaya öğrenen Osman, ona saflığı ve iyiliği öğretecektir.

10. Mavi Boncuk

Orijinal İsmi: Mavi Boncuk

Süre: 79dk
Tür: Dram , Komedi , Suç
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Yapımı: 1975 - Türkiye

6 yakın arkadaş, ünlü ses sanatçısı Emel Sayın'ın çalıştığı bir gazinoya giderler. Ancak burada kötü muamele görünce, gazinonun sahibinden intikam almak için Emel Sayın'ı kaçırmaya karar verirler. Planlarını başarıyla uygulayan arkadaşlar, Emel Sayın'a da çok iyi davranırlar. Zamanla Emel Sayın da onlara alışır, evin fertlerinden biri gibi olur.