Her Yaşta İzleyebileceğiniz 10 Harika Animasyon Filmi!

Keyifle izleyebileceğiniz 10 harika animasyon filmi derledik!

Animasyon filmlerinin sanatı, son yüz yılda birçok kişinin kalbini ve aklını fethetti. Ara tatil zamanı gelmişken sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de muhteşem animasyon filmleri olduğunu gösteren bir liste hazırlamak istedik.

İşte çocuklarınızla da izleyebileceğiniz en iyi animasyon filmlerinden bazıları…

1. Moana

Orijinal İsmi: Moana

Süre: 107dk
Tür: Animasyon , Aile , Komedi , Macera
Yönetmen: John Musker , Ron Clements
Yapımı: 2016 - ABD

Antik çağlarda Okyanusya'daki Güney Pasifik adalarında yaşayan bir genç kız olan Moana, kuşaklar boyunca denizlerde yolculuk etmiş bir ailenin temsilcisidir. Ailesine ve yaşadığı adanın halkına yardım edebilmek amacıyla maceralı bir yolculuğa çıktığında, hayran olduğu yarı-tanrı Maui ile işbirliği yapması gerekecektir. Disney'in çok sevilen bazı animasyonlarını yönetmiş John Musker ve Ron Clements'in yönettiği Moana'da Dwayne Johnson ve genç oyuncu Auli'i Cravalho, orijinal seslendirme kadrosunda yer aldı. Film ilk olarak 20 Ocak 2017'de, 2. kez de 21 Nisan 2017'de gösterime girdi.

2. Denizin Şarkısı

Orijinal İsmi: Song Of The Sea

Süre: 93dk
Yönetmen: Tomm Moore
Senarist: Will Collins

Ben and Saoirse ufak bir adanın tepesinde babalarıyla beraber yaşayan iki kardeştir, fakat bir süre sonra babaanneleri ile beraber daha güvenli bir yere taşınırlar. Ben bir gün kız kardeşinin, bir şarkısıyla tüm büyülü varlıkları serbest bırakabilecek bir deniz perisi olduğunu keşfeder. Ben ve Saoirse şimdi en büyük korkularıyla yüzleşip tüm sihirli varlıklar güçlerini tekrar kazanabilsin diye kötü cadıya karşı savaşmak için yola çıkmak zorundadırlar. Tomm Moore'un yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu Will Collins'e ait.

3. Ralph ve İnternet: Oyunbozan Ralph 2

Orijinal İsmi: Ralph Breaks the Internet: Wreck-It Ralph 2

Süre: 112dk
Tür: Animasyon , Aile , Komedi , Macera
Yönetmen: Rich Moore , Phil Johnston
Yapımı: 2018 - ABD

Sevilen karakter Ralph ve Vanellope von Schweetz, Vanellope'nin “Sugar Rush” adlı video oyununu kurtarmak için internetin keşfedilmemiş, engin ve heyecanlı dünyasına dalarlar. Kendilerine yol göstermeleri için internet vatandaşlarına yani nettaşlara bel bağlarlar. Yardım eli uzatanlar arasında, trend yaratan websitesi “BuzzzTube”un yöneticisi olan, Ev-vet ve Kargaşa Yarışı isimli online araba oyununun sıkı sürücüsü Shank vardır. Vanellope, Shank’a o kadar hayranlık duyar ki Ralph tek arkadaşını kaybetmekten oldukça korkar. Ralph ve Vanellope tahmin bile edemeyecekleri kadar büyük bir maceraya atılırlar.

4. Kayıp Balık Dori

Orijinal İsmi: Finding Dory

Süre: 97dk
Tür: Animasyon , Aile , Komedi , Macera
Yapımı: 2016 - ABD

Kayıp Balık Dori filmi kimsenin unutamadığı Mavi Tang balığı Dori’yi geçmişiyle ilgili bazı yanıtlar ararken arkadaşı Nemo ve Marlin'le yeniden biraraya getiriyor. 10 saniyede bir hafızası sıfırlanan Dori, sadece bir zamanlar bir ailesi olduğu ve onlardan bir şekilde ayrılmak zorunda kaldığıdır. Arkadaşlarıyla birlikte ailesini bulabilmek için uzun bir yolculuğa çıkan Dori, yol boyunca hayatla ilgili çok daha başka dersler de alacaktır.

5. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2

Orijinal İsmi: How to Train Your Dragon 2

Süre: 102dk
Oyuncular: Batu Şener
Yönetmen: Dean DeBlois
Senarist: Dean DeBlois
Yapımı: 2014 - ABD

Hiccup ve Toothless’ın Berk adasındaki ejderhaları ve  vikingleri bir araya getirmesinin üstünden beş yıl geçmiştir. Maceralarından birinde,  gizli bir buz mağarası keşfederler. Burası, Dragon Rider’ın evidir. Bunun üzerine yeniden bozulma ihtimali olan huzuru korumak için bir savaşa girerler. Hiccup ve Toothless, insanların ve ejderhaların geleceğini korumak için ancak beraber hareket ederlerse başarılı olabileceklerini anlarlar. Artık, inandıkları şeyler için bir arada olup ayakta durma zamanıdır.

6. Zootropolis: Hayvanlar Şehri

Orijinal İsmi: Zootopia

Süre: 109dk
Tür: Animasyon , Aile , Komedi , Macera
Yapımı: 2016 - ABD

Zootopia, hayvanların bir arada yaşadığı çok büyük bir şehirdir. Bu şehirde yaşayan bir tavşan olan Judy Hopps polis teşkilatına yeni yazılmıştır. Nick adlı tilki ise küçük dolandırıcılık işleri yaparak köşeyi dönmeyi hedeflemektedir. Bir gün Nick, işlemediği bir suçla itham edilir. Nick adını temize çıkarmak, Judy de davayı çözmek için daha önceden hiç tahmin edemeyecekleri bir işbirliği yapmak zorunda kalırlar.  Karmakarışık ve Bolt gibi sevilen animasyon filmlerinin yönetmeni Byron Howard'ın hayata geçireceği film, 4 Mart 2016'da gösterime girecek.

7. Ters Yüz

Orijinal İsmi: Inside Out

Süre: 95dk
Tür: Animasyon , Aile , Dram , Komedi , Macera
Yapımı: 2015 - ABD

Babasının yeni işi nedeniyle Amerika'nın orta kesiminden San Francisco'ya taşınan Riley (seslendiren Kaitlyn Dias), yeni ortamına uyum sağlamakta güçlük çekmektedir. Hepimiz gibi davranışları, duygularından etkilenen Riley'nin beynindeki duygu merkezinde yaşayan Neşe, Öfke, Korku, Tiksinti ve Üzüntü, genç kızın hareketlerinde büyük pay sahibidir. Yeni yaşamındaki çalkantılar duygu merkezinde bir krize neden olmuştur. Neşe, olaylara olumlu yanından bakmaya çalışsa da diğer duygular yeni şehir, okul ve yaşama karşı farklı reaksiyonlar gösterir.

8. Lego Filmi

Orijinal İsmi: The Lego Movie

Süre: 100dk
Yapımı: 2014 - ABD , Avustralya , Danimarka

3D formatında ve bilgisayar animasyonu olarak hazırlanacak macerada; sıradan, kurallara her zaman uyan, ortalama bir LEGO minifigürü olan Emmet adlı karakterin, yanlışlıkla dünyayı kurtaracak en sıra dışı kişi olarak tanınması konu ediliyor.

9. Sevimli Canavarlar Üniversitesi

Orijinal İsmi: Monsters University

Süre: 104dk
Tür: Animasyon , Aile
Yönetmen: Dan Scanlon
Yapımı: 2013 - ABD

Sevimli Canavarlar Üniversitesi” (Monsters University), Mike ve Sulley’nin farklılıkları aşarak nasıl en yakın dostlar olduklarına dair kapıları açıyor.

10. Coco

Orijinal İsmi: Coco

Süre: 105dk
Yönetmen: Lee Unkrich , Adrian Molina
Yapımı: 2017 - ABD

12 yaşındaki Miguel, hayranı olduğu müzisyen Ernesto de la Cruz gibi olabilmenin hayalleriyle yaşamaktadır. Ancak ailesinin müzikle ilgilenmesine yönelik anlaşılmaz bir yasağı vardır. Tuhaf olaylar sonucunda kendini Ölüler Diyarı'nda bulan Miguel, burada ailesinin mazisiyle ilgili gizli kalmış şeyleri öğrenecek, bir yandan da müzikteki yeteneğini ispatlamaya çalışacaktır. İlk kez 19 Ocak 2018'de gösterime giren Coco filmi, 15 Haziran 2018'de yeniden gösterime girdi.