Animasyonla Gerçek Dünyayı Bir Araya Getiren Birbirinden Eğlenceli 10 Film

Animasyonlar ve çizgi filmler, izleyicinin gerçeklik algısını değiştirirler ve yepyeni bir gerçeklik yaratırlar. Bu yeni gerçekliğin en büyük ayırt edici özelliklerinden biri, tamamen iki boyuta veya yapay bir üç boyuta sahip evrenleridir. Genelde bütün karakterler aynı düzlemde yer alırlar. Peki ya bu alternatif gerçeklik, kanlı canlı insanlarla karşılaşırsa ne olur? Bu sorunun cevabını veren birbirinden eğlenceli 10 filmi sizler için bir araya getirdik. İlk örneklerinden birini bir Walt Disney klasiği olan "Mary Poppins"de görebileceğimiz bu filmlerin bazıları- "Şirinler" gibi- çizgi filmlerden uyarlanmış. "Scott Pilgrim Dünyaya Karşı" ise bir çizgi romandan uyarlanma olup bütün film boyunca bir video oyunu hissi vermekte. "Manhattan'da Sihir", çoğu Disney prensesinin aksine yeni ve orijinal bir masal ve Amerikan bir hikaye karşımıza getiriyor. 

Biz lafı daha uzatmadan sizleri bu büyüleyici gerçeklikle baş başa bırakalım. Karşınızda animasyonla gerçek dünyayı bir araya getiren birbirinden eğlenceli 10 film!

1. Mary Poppins

Orijinal İsmi: Mary Poppins

Süre: 139dk
Tür: Aile , Fantastik , Komedi
Yönetmen: Robert Stevenson
Senarist: Bill Walsh , P.L. Travers
Yapımı: 1964 - ABD

Büyülü bir dadı olan Mary Poppins, Bank Ailesi'nin çocuklarına dadılık yapmaya başlar. Aile üyelerinin, nasıl bir bakıcıyla karşı karşıya olduklarından haberleri yoktur. Mary Poppins, çocukları gerçeküstü bir yolculuğa çıkarırken onlara hayattan keyif almayı öğretir. Film, Avustralyalı kadın yazar P. L. Travers'ın 1935 yılında yazmaya başladığı çocuk kitabı serisinden uyarlanmıştır.

2. Scooby-Doo

Orijinal İsmi: Scooby-Doo

Süre: 88dk
Tür: Gizem , Komedi , Macera
Yönetmen: Raja Gosnell
Yapımı: 2002 - ABD

Mystery Inc.'in kapatılmasının üzerinden iki yıl geçmiştir. Scooby Doo, dedektif arkadaşları Fred, Daphne, Shaggy ve Velma ile birlikte Spooky Adası'na gönderilirler. Görevleri Spring Break bölgesindeki sıradışı olayları incelemektir. Spooky Adası'nın sahibi Emile Mondavarious-da buranın gerçekten perili olduğundan korktuğu için dedektifleri biraraya getirmek ve onlara yardımcı olmak istemektedir. Scooby ve arkadaşları kendi kişisel farklılıklarını bir yana bırakıp birlikte hareket etmek ve olayı çözmek zorundadırlar. Çünkü ancak bu sayede kendilerini ve tabi dünyayı kötülükten kurtaracaklardır.

3. Tavşan Peter

Orijinal İsmi: Peter Rabbit

Süre: 93dk
Tür: Animasyon , Aile , Macera
Yönetmen: Will Gluck
Senarist: Will Gluck
Yapımı: 2018 - ABD , Avustralya

Yıllardır özgürce yaşadıkları doğal ortamlarına kurduğu bahçeyi bölgedeki hayvanlara kapatan Thomas McGregor hayvanları çok kızdırmıştır. Özellikle Tavşan Peter, diğer hayvanları da örgütleyerek McGregor'la müthiş bir rekabete girişecektir.

4. Manhattan'da Sihir

Orijinal İsmi: Enchanted

Süre: 107dk
Yönetmen: Kevin Lima
Senarist: Bill Kelly
Yapımı: 2007 - ABD

Walt Disney’in unutulmaz animasyon klasiklerinden “Enchanted”, bu kez gerçek aktörlerin kamera karşısına geçtiği live action romantik komedi ve macera formatında günümüz izleyicisiyle buluşuyor. “Enchanted”ta, peri masallarındaki ülkesinden kötü ruhlu kraliçe, tarafından kovulduktan sonra kendisini günümüz Manhattan sokaklarının katı gerçekliğinde bulan güzel prenses Giselle’in öyküsü anlatılır. Peri masallarının büyüleyici dünyasında mutlu bir şekilde yaşayan güzel prenses Giselle, kötü ruhlu kraliçenin gazabına uğrar. Aniden içine düştüğü yeni ve zorlu çevresinde hiçbir şeyin peri masallarındaki “sonsuza kadar mutluluk” kavramına uygun işlemediğini görünce şok olur. Kısa süre sonra yardımına gelen yakışıklı bir dul avukatla tanışınca hayata ve sevgiye bakış açısı değişmeye başlar. Masallardaki romantizm, acaba gerçek dünyada varlığını koruyabilecek midir?

5. Ayı Paddington

Orijinal İsmi: Paddington

Süre: 96dk
Tür: Aile , Komedi , Macera
Yönetmen: Paul King
Yapımı: 2014 - ABD , İngiltere , Fransa

Perulu genç bir ayı, teyzesi Lucy tarafından büyütülür ve teyzesinin emekli ayılar için kurulan bir evde yaşamaya başlaması nedeniyle kendisine yeni bir ev bulmaya karar verir. “İngiliz” olan her şeye karşı ilgi duyan sevimli ayıcık, kendisine bir yuva bulmak için bir geminin cankurtaran botuna binip soluğu Londra’da alır. Fakat Paddington İstasyonu'nda kaybolup tek başına kalınca, şehir hayatının hiç de beklediği gibi olmadığını anlayacaktır. Bu durum istaasyonda karşılaştığı Brown ailesinin ona evlerini açmasına kadar sürer. Son derece iyi niyetli bir aile olan Brownlar, ayıcığın boynunda yazan 'Lütfen bu ayıcıkla ilgilenin. Teşekkürler.' notuyla karşılaşıp kahramanımızı geçici olarak aileye kabul ederler. Hatta ona karşılaştıkları istasyon olan "Paddington" ismini koyarlar. Sevimli ayıcık tam şansının yaver gittiğini düşünürken kendisinin nadir bulunan bir ayı türü olduğunu düşünen bir hayvan doldurma sanatçısıyla karşılaşınca işler karışır.

6. Looney Tunes: Maceraya Devam

Orijinal İsmi: Looney Tunes: Back in Action

Süre: 93dk
Tür: Animasyon , Aile , Komedi
Yönetmen: Joe Dante
Senarist: Larry Doyle
Yapımı: 2003 - ABD

Yıllardır Bugs Bunny'nin gölgesinde kalmış olmaktan bunalan Arsız Daffy (Daffy Duck), artık isyan eder ve konuyu patronları Warner Kardeşlerle konuşmaya karar verir. Ancak derdini anlatmaya çalışırken kendini kapı önünde bulur. Ne yapacağını şaşıran Daffy, çaresiz, kendisi gibi işten çıkarılan güvenlik görevlisi DJ Drake'le işbirliği yapar ve iki kafadar birlikte DJ'in ünlü film yıldızı ve aynı zamanda casus olan babası Damian Drake'i aramaya başlarlar. Diğer yandan, belalısı Daffy olmadan hayatın kendisi için çok tatsız olduğunu fark eden Bugs Bunny de Warner Bros'un mizah özürlü Komedi Başkan Yardımcısı Kate Houghton'ı da ikna ederek ikilinin peşine düşer. Kahramanlarımız kendilerini, dünyanın dört bir yanını gezecekleri heyecanlı bir maceranın ortasında bulurlar.

7. Scott Pilgrim Dünyaya Karşı

Orijinal İsmi: Scott Pilgrim Vs. The World

Süre: 112dk
Tür: Aksiyon , Komedi , Romantik
Yönetmen: Edgar Wright
Yapımı: 2010 - ABD , İngiltere , Japonya

Scott Pilgrim, hayallerinin kadını olduğunu düşündüğü Ramona Flowers'ı kazanabilmek için onun 7 eski erkek arkadaşıyla başa çıkmaya çalışır. 

8. Şirinler

Orijinal İsmi: The Smurfs

Süre: 103dk
Yönetmen: Raja Gosnell
Yapımı: 2011 - ABD

Kötü büyücü Gargamel Şirinler'i kovalarken köylerinden çıkan Şirinler, kendilerini bir anda New York şehrinin büyülü dünyasında bulurlar.

9. Garfield

Orijinal İsmi: Garfield: The Movie

Süre: 80dk
Tür: Animasyon , Aile , Komedi
Yönetmen: Peter Hewitt
Senarist: Joel Cohen , Jim Davis
Yapımı: 2004 - ABD , Hong Kong

Amerika'nın ve dünyanın en favori ve en tembel kedisi yıllarca beklenen filmi karşımızda. Live action adaptasyonu olarak sinemaya aktarılan film 2600 bölümlük çizgi romanı ve 260 milyon seveni ile dünyaya açılmayı bekliyor. Hayatı paso yemek ve uyumaktan ibaret olan Garfield, sahibi Jon Arbuckle'ın eve Odie adında bir köpek almasıyla egemenliğini kaybeder. Alışık olduğu düzeni kaybeden Garfield, artık evi paylaşmak zorundadır. Bir gece Odie evden kaçırılır ve Garfield olanlardan kendini sorumlu tutar. Artık Garfield hırsızı bulup, Odie'nin tekrar eve dönmesini sağlamak istemektedir.

10. Masum Sanık Roger Rabbit

Orijinal İsmi: Who Framed Roger Rabbit

Süre: 104dk
Yönetmen: Robert Zemeckis
Yapımı: 1988 - ABD

Dedektif Eddie Valiant, Toontown'un sahibi iş adamı Marvin Acme'nin Jessica Rabbit'le olan uygunsuz ilişkisini kanıtlamak için kiralanmıştır. Tam bu sırada Acme'nin cinayete kurban gitmesiyle bütün gözler güzel Jessica'nın kocası süperstar çizgi kahraman Roger Rabbit'e çevrilir. Bir anda, adaletin yerini bulmasını isteyen ve pek tekin bir adam olmayan Yargıç Doom'un hedefi haline gelir.