Birbirinden Keyifli 15 Harika Aksiyon-Komedi Filmi!

Enerjinizi yerine getirecek aksiyon-komedi filmlerini bir araya getirdik!

Biraz aklımızı dağıtmak, adrenalin dolu bir dünyaya adım atıp o heyecana kapılmak istediğimiz zamanlarda aksiyon filmleri ilaç gibi gelir. Hele bir de aksiyon, komedi ile birleşince ortaya oldukça eğlenceli bir seyir deneyimi ortaya çıkar. Bu yüzden de aksiyon komedi filmleri çifte etkiyle keyfimizi yerine getirmek için hazır. Fakat "peki ama ne izlesem?" sorusu aklınıza düştüyse, aksiyon ve komediyi harmanlayan 15 harika filmi derlediğimiz bu liste tam size göre.

Şimdiden iyi seyirler!

1. Kiss Kiss Bang Bang

Orijinal İsmi: Kiss Kiss Bang Bang

Süre: 103dk
Tür: Gizem , Komedi , Suç
Yönetmen: Shane Black
Senarist: Shane Black
Yapımı: 2005 - ABD

İlk olarak Cannes’da yarışma dışı bölümde izleyicilerle buluşan ve izleyenleri kahkahaya boğan “Kiss, Kiss, Bang, Bang”, ufak hırsızlıklarla geçinen Harry’nin kendini bir cinayet soruşturmasının ortasında buluvermesi çevresinde gelişiyor. Bir tesadüf sonucunda dedektif rolü üstleneceği bir filmin oyuncu seçmeleri için Hollywood’a giden Harry, burada ‘Eşcinsel Perry’ diye tanınan gerçek bir dedektifle beraber alıştırmalar yapmaya başlar. İşin içine lise aşkı Harmony de girince, işler bir anda karışır ve bu tuhaf üçlü, kendilerini gerçek bir cinayet esrarının ve kovalamacalarla dolu bir maceranın ortasında bulurlar...

2. Kod Adı: U.N.C.L.E.

Orijinal İsmi: The Man from U.N.C.L.E.

Süre: 116dk
Tür: Aksiyon , Komedi , Macera
Yönetmen: Guy Ritchie
Yapımı: 2015 - ABD

1960'lı yıllarda geçen ajan hikayesinde Solo ve Kuryakin adlı 2 ajanın aksiyon dolu takip öyküsü anlatılıyor. CIA ajanı Napoleon Solo ve KGB ajanı İlya Kuryakin, soğuk savaş yıllarının gergin ortamında nükleer silahlar geliştirerek bütün dünyayı tehdit eden bir suç örgütüne karşı güçlerini birleştirirler. İlk başta birbirinden çok hoşlanmayan ikilinin örgütün içine sızabilmek için tek şansı, oldukça önemli işler yaptıktan sonra ortadan kaybolan bir Alman bilim adamının kızı olan Gaby'dir.

3. Tropik Fırtına

Orijinal İsmi: Tropic Thunder

Süre: 107dk
Tür: Aksiyon , Komedi , Macera , Savaş
Yönetmen: Ben Stiller
Yapımı: 2008 - ABD

Filmde aksiyon filmlerinde oynayan aktörlere eğitim verilen dış dünyadan yalıtılmış Dale Dyle eğitim kampında iki hafta kaldıktan sonra yeniden topluma dönen oyuncuların topluma dönüşlerinden sonra karşılaştıkları zorluklar ve bocalamaları komedi kalıpları içerisinde anlatılıyor. Savaş filminde oynamaya başlayan aktörlerimiz, gerçek savaşı andıran koşullar altında kalınca eğitim kampında öğrendiklerine başvurmak zorunda kalıyor ve ortaya ‘film içinde film’ mantığında işleyen eğlenceli olaylar çıkıyor.

4. Red

Orijinal İsmi: Red

Süre: 111dk
Tür: Aksiyon , Gerilim , Komedi , Macera , Suç
Yönetmen: Robert Schwentke
Senarist: Erich Hoeber , Jon Hoeber
Yapımı: 2010 - ABD , Kanada

Emekli CIA ajanı Frank Moses artık sakin bir emekli hayatı yaşıyordur. Fakat bir gün karşısına, kendisini tehdit eden ve yüksek teknoloji silahlarla donanmış bir suikastçı çıkar. Artık hayatı tehlikede olan Frank eski takım arkadaşlarını toplar...

5. Göster Gününü

Orijinal İsmi: Kick-Ass

Süre: 117dk
Tür: Aksiyon , Suç
Yönetmen: Matthew Vaughn
Yapımı: 2010 - ABD , İngiltere

Çizgi romanda süper kahramanlara ilgi duyan Dave Lizewski isimli sıradan bir gencin süper kahraman olmaya karar vermesi ile yaşananlar anlatılıyor. Yeşil kostümü ile kötülerin peşine düşen nam-ı diğer Kick-Ass’in karşısına birbirinden ilginç karakterler çıkıyor.

6. Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana

Orijinal İsmi: Lock, Stock And Two Smoking Barrels

Süre: 105dk
Tür: Komedi , Suç
Yönetmen: Guy Ritchie
Senarist: Guy Ritchie
Yapımı: 1998 - ABD , İngiltere

Eddy ve arkadaşları ellerindeki 100.000 poundu değerlendirmek için kumara yatırırlar. Aralarında en kurt oyuncu Eddy olduğu için arkadaşları masaya onu yollarlar. Fakat masada her şey çoktan ayarlanmıştır. Eddy oyunun sonunda Hatchet Harry'e yarım milyon pound borçlanır. Bu borcu bir hafta içerisinde ödemelidir, yoksa Hatchet Harry'nin parmaklarını keseceğini biliyordur. Bu uğurda arkadaşları, parayı bulmak için bir dizi komik olaya karışırlar. Hatta bunlardan birinde antika bir tüfekle soygun yapmaya kalkarlar. Fakat hepsinde başarısızlığa uğrarlar. Fakat ellerindeki antika tüfeğin değerini bilmemektedirler.

7. Barry Seal: Kaçakçı

Orijinal İsmi: American Made

Süre: 115dk
Tür: Dram , Komedi , Suç
Yönetmen: Doug Liman
Senarist: Gary Spinelli
Yapımı: 2017 - ABD , Lüksemburg

Başarılı sivil havayolları pilotu Barry Seal, ailesiyle huzurlu bir hayat sürdürse de CIA'den gelen cazip teklifi reddedemez ve devlet adına Güney Amerika'ya silah taşımaya başlar. Ancak işler büyüdükçe dönen paralar da büyür ve Barry kendini CIA'in yanında Pablo Escobar gibi uyuşturucu tacirleri için de çalışırken bulur. Kaçakçı filmi, Barry Seal'ın gerçek hayat hikayesine dayanarak çekildi.

8. Üç Kral

Orijinal İsmi: Three Kings

Süre: 114dk
Tür: Aksiyon , Komedi , Savaş
Yönetmen: David O. Russell
Yapımı: 1999 - ABD

Bir grup maceraperest Amerikan askeri Irak’taki Körfez Savaşı’nın hemen ardından ülkelerine dönmeyip, çölün derinliklerinde gömülü olduğu söylenen bir hazineyi bulmaya karar verirler. Bir haritanın kılavuzluğunda yaşamlarını değiştirecek ve onları onurlu bir mücadeleye sürükleyecek macera dolu bir yolculuğa adım atarlar.

9. Sıkı Aynasızlar

Orijinal İsmi: Hot Fuzz

Süre: 121dk
Tür: Aksiyon , Komedi , Suç
Yönetmen: Edgar Wright
Senarist: Edgar Wright , Simon Pegg
Yapımı: 2007 - İngiltere , Fransa

Nicholas Angel, Londra’nın gelmiş geçmiş en başarılı polis memurudur. Diğer polis memuru arkadaşlarının her birinden yüzde 400 daha fazla tutuklama yaparak rekor kırmıştır. O kadar mükemmel bir polistir ki, diğer polislerin hepsi onun yanında görevini yapmıyormuş gibi kalır. Angel’ın üstleri bu duruma daha fazla seyirci kalamazlar. Diğer polislerin morali bozulmasın diye onu yeteneklerinin pek fazla işe yaramayacağı gözden ve gönülden uzakta bir yere tayin ederler. Yeni görev yeri, sakin ve suç işlemeyen insanların yaşadığı, yıllardır hiçbir polisiye olay belirtisi görülmeyen Sandford köyüdür. Sandford’da göreve başlayan Angel için artık Londra caddelerindeki hareketliliğin yerini yemyeşil bahçelerde düzenlenen partiler ve hiçbir olayın meydana gelmediği klasik devriye gezileri almıştır. Yanında bir de oldukça sersem ama iyi niyetli bir genç olan polis memuru arkadaşı Danny Butterman vardır. Londra caddelerinde harekete alışmış olan Angel’ın yeni koşullara uyum sağlamakta zorlandığı bariz şekilde ortadadır. Artık tembelliği ve uyuşukluğa iyice alıştığını hissetmeye başladığı bir anda meydana gelen bir dizi dehşet verici olay Angel’ın harekete geçmesine yol açar. Sandford’un göründüğü kadar suç işlenmeyen bir yer olmayabileceğinin farkına varmıştır. Angel artık kendisine inanan tek dostu haline gelen ortağı Danny ile birlikte önsezilerinin doğruluğunu kanıtlama, Sandford’un gerçek yüzünü ortaya çıkartma mücadelesi vermeye başlar. İngiltere’nin en güvenli, en sakin, en tatlı köyünde yaşaya yaşaya aklını mı yitirmeye başlamıştır? Yoksa çok korkunç sonuçlara yol açacak birtakım gelişmelerin kokusunu mu almıştır? Küçük köy artık büyük kentin adalet anlayışından nasibini almak üzeredir.

10. Ajan

Orijinal İsmi: Spy

Süre: 120dk
Tür: Aksiyon , Komedi , Suç
Yönetmen: Paul Feig
Senarist: Paul Feig
Yapımı: 2015 - ABD

Susan Cooper CIA'de masabaşı işi yapan bir analisttir. Başarılı operasyonların görünmeyen kahramanlarından biridir. Ancak önemli bir biyolojik silahla ilgili görevde partneri Bradley Fine ve İngiltere'den gelen Rick Ford deşifre olunca, bu zorlu ve tehlikeli görevi yerine getirmek için Cooper gönüllü olur. Hiç alışık olmadığı bir durumla karşı karşıya kalan acemi ajan, dünyayı felaketten kurtarabilecek son isimdir.

11. Kingsman: Gizli Servis

Orijinal İsmi: Kingsman: The Secret Service

Süre: 129dk
Tür: Aksiyon , Komedi , Macera , Suç
Yönetmen: Matthew Vaughn
Yapımı: 2014 - ABD , İngiltere

Bir nevi kalburüstü James Bond parodisi olarak da değerlendirilebilecek olan "Kingsman", Kick Ass'in yaratıcısı olan Mark Millar ve Dave Gibbons'ın yarattığı çizgi romandan beyazperdeye aktarılıyor. Filmde çok yetenekli, ancak işlenmemiş bir sokak genci olan Eggsy'nin çok gizli bir casusluk organizasyonuna kabul edilmesi ve organizasyonun çok zorlayıcı eğitim aşamalarından geçmesi konu ediliyor. Tam bu sırada sorunlu bir dahinin tüm dünyayı tehdit etmeye başlaması, işin şeklini değiştirecektir.

12. İyi Adamlar

Orijinal İsmi: The Nice Guys

Süre: 116dk
Tür: Aksiyon , Komedi , Suç
Yönetmen: Shane Black
Senarist: Shane Black
Yapımı: 2016 - ABD

1970'lerin Los Angeles'ında eski bir porno yıldızının intiharı ve bu intiharın soruşturulması çevresinde gelişen olayları anlatan bir yapım.

13. Zombieland

Orijinal İsmi: Zombieland

Süre: 88dk
Tür: Komedi , Korku
Yönetmen: Ruben Fleischer
Yapımı: 2009 - ABD

Filmde zombi salgınıyla yaşamları kabusa dönen bir grup insanın tehlikeli yolculuğu komedi ve korku öğeleri harmanlanarak anlatılıyor.

14. Suikast Treni

Orijinal İsmi: Bullet Train

Süre: 127dk
Tür: Aksiyon , Gerilim , Komedi
Yönetmen: David Leitch
Senarist: Zak Olkewicz
Yapımı: 2022 - ABD

Kontrolden çıkan bir takım olayların ardından, işini barışçıl bir şekilde yapmak isteyen, şanssız süikastçı Uğur Böceği için kaderin başka planları vardır. Çünkü Uğur Böceği’nin son görevi onu dünyanın dört bir yanından ölümcül düşmanlarla – hepsi birbiriyle bağlantılı ancak çelişkili hedeflerler – dünyanın en hızlı treninde bir çarpışma rotasına girdiğinde, şimdi trenden sağ çıkmanın bir yolunu bulması gerekmektedir

15. Liseli Polisler

Orijinal İsmi: 21 Jump Street

Süre: 109dk
Tür: Aksiyon , Komedi , Suç
Yönetmen: Chris Miller , Phil Lord
Yapımı: 2012 - ABD

Polis okulundan yeni mezun olan iki arkadaş, Schmidt ve Jenko kılık değiştirerek bir liseye stajyer polis olarak alınırlar. Buradaki görevleri liselilerin karıştığı alkol, uyuşturucu vb. suçlarını izlemek, rapor etmek ve engellemekken,her ikisi de liseli olmanın cazibesine kendilerini kaptırırlar. Zira kendi ergenliklerinde üstlerinden atamadıkları sorunların devam ettiğini de keşfedeceklerdir.